Haberler

Stalin Döneri polis bastı döner ustası kaçtı

Türklere ilham kaynağı olan, Stalin Döner, Moskova'da sadece bir gün çalıştı.

Moskova’da “Stalin Döner” markasıyla bir döner lokantası açıldı. Şikayet üzerine hareket geçen polis tabelalarda Stalin’in portresi bulunan ve bütün menülerde Stalin’in isminin yer aldığı işletme sadece bir gün çalışabildi.

Rus polisi, döner işletmesine gelerek işletme sahibinden tabelayı kaldırmasını talep etti. Döner ustası polisi ve basının ilgisini görünce kaçtı. İşletme sahibi ise direndi ve tabelayı indirmedi

İşletmenin sahibi, yeni bir döner ustası bulduğu anda yeniden açacağını söyledi.

Sovyet kolluk kuvvetleri üniformasıyla döner kesen usta ve garsonlar 200 kişiye porsiyon döner satabildi.

Ancak medyanın ve polisin kuruma olan ilgisinin artması nedeniyle çalışanlar istifa edip gitti.

Her şey, 7 Ocak’ta başlayıp bitti.

Neredeyse bütün Rus basını küçük işletme hakkında haber yaptı.

Polis tarafından gözaltına alınan Stanislav Voltman şunları söyledi:

“Polis karakolunda yasadışı bir şekilde alıkonuldum. Pasaportumu, cep telefonumu aldılar, polis memurlarına babamı aramama izin vermeleri için yalvarmak zorunda kaldım ki ailem endişelenmesin. Ve uzun yalvarışımdan sonra, hepsini sadece hoparlörü açık konuşmamı kabul ettiler. Ama bu apaçık bir kanunsuzluk eylemidir. Dün beni tüm işaretleri, tüm yazıtları sökmeye zorladılar. Ben yapmayı reddettim, dediler ki: ya seninle ya da sensiz yapılacak.”

Stanislav Voltman, yeni çalışanlar bulana kadar kurumu geçici olarak kapattı ve pes etmeyecek. Ancak, Stalin’in portresinin döner kağıdında ve ambalajlarda yer almasına öfkelenen, Stalin taraftarları döner lokantasını yakın takibe aldı.

Stanislav, Stalin’in hayranı olmadığını, ilgi çekmek için yaptığını söyledi.

Diğer işletme sahipleri de;  “Tarihi şahsiyetlerin manipülasyon ve kendi çıkarlarınız için kullanamazsınız, vicdan sahibi olmanız gerekir.” şeklinde Stalin Döneri eleştirdi.

Yerel idareciler ise kötü pazarlama taktiği olarak nitelendirerek,  Stalin isimin birçok Moskovalıda siyasi baskıyı hatırlattığını belirtti.

Ancak internet kullanıcıları iki kampa bölündü. Bazıları polisin küçük bir girişimciyle ilgili eylemlerini kınarken, diğerleri “hunililer için yeni mekan” şeklinde olayı ti’ye alıyor.

Rusya’da daha önce de; “Stalin berber”, “Stalin Art Cafe” açıldı ve kısa süre sonra kapatıldı.

Genel kural olarak, bu tür kuruluşlar uzun yaşamaz.

“Mekke” gece kulübünün ismi değiştirildi….

Ukrayna halkının ve yetkililerinin sağduyusu ‘Mekke’ provokasyonunu son anda engelledi.

Başkent Kıyiv’de 2008’de ‘Mekke’ adı altında açılacak bir gece kulübünün adı, Ukrayna Müftülüğü ile gazeteci Yunus Erdoğdu insiyatifi ve devlet makamlarının durumu ivedilikle ele alması sonuncunda, açılışına saatler kala ‘Noname’ (İsimsiz) olarak değiştirildi.

Genç Ukraynalı girişimcilerin ‘Hleb’ (Ekmek) ve ‘Tsar’ (Çar) adlı gece kulüpleri zincirine ‘Mekke’ adı altında bir gece kulübü daha ekleyeceği Ukrayna basınında yer almıştı. TOP 10 dergisinde basılan ‘Buyurun Hac’a’ başlıklı haberinin ardından çalışma başlatan Ukrayna Müftülüğü, provokasyon ihtimalini göz önüne yetkili makamlara başvurdu.

Konuyla yakından ilgilenen Ukrayna Milli ve Dini Haklar Devlet Komitesi Başkan Yardımcısı Mikola Romanoviç Naviçenko, Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim’i makamında ziyaret ederek konu hakkında bilgi aldı ve bu hadise üzerine süratle gideceklerini belirtti. Naviçenko’nun hızla olay müdahale etmesinin ardından ‘Mekke’ adındaki gece kulübünün açılışı son anda durduruldu. 27 Şubat’taki açılışa saatler kala, girişimciler çareyi ‘Noname’ yazan bir branda asarak gece kulüplerini ‘İsimsiz’ şekilde açmakta buldu.

UkraynaHaber.com’a özel bir demeç veren Ukrayna Müftüsü Tamim, “Burada biz bu durumu şaka ya da reklam benzeri bir yaklaşım olarak algılamadık. Çünkü kişi ya da kişiler bu proje için büyük meblağları ciddi bir şekilde harcadı. Bu yapılanlar Müslümanlara ve İslam’a karşı bir hareketti. Bunun üzerine başta Ukrayna Cumhurbaşkanlığı olmak üzere, Başbakanlık, Başsavcılık, Milli ve Dini Haklar Devlet Komitesi, Kiev Belediyesi, İçişleri ve Dışişleri Bakanlıklarının yanı sıra Müslüman ülkelerin elçiliklerine kadar, ilgili bütün mercileri gerek telefonlarla gerek yazılarla bilgilendirdik. Ukrayna devlet makamları konunun üzerinde hassasiyetle durarak ‘Mekke’ adında bir gece kulübünün açılmasına engel oldu” dedi.

Söz konusu projenin sorumlusu Dmitriy Slukin ise, ukraynahaber.com’a yaptığı açıklamada, “Gece kulübümüzün adını açılış öncesinde ‘Mekke’ olarak duyurmuştuk. İnsanlara mahcup olduk. Aslında burada hukuka aykırı yaptığımız hiçbir şey olmamasına rağmen devletimiz bizim yanımızda yer almadı. ‘Mekke’ ismini kullanmamıza izin vermedi. Ama her şeye rağmen isimsiz de olsak güzel bir açılışımız oldu” şeklinde konuştu.

Ukrayna kanunlarına göre direkt ya da dolaylı olarak inanç ve insanların dini değerlerine zarar vermenin mahkumiyet gerektiren suçlar çerçevesinde olduğuna dikkat çeken Müftü Tamim, aynı zamanda Ukrayna anayasasının toplumu kamplara bölen, topluma nefret aşılayan ve dini duygularla aşağılayan hareketlere karşı ağır yaptırımlar içerdiğini hatırlattı.

TOP 10 dergisinde yer alan habere göre, ‘Mekke’ gece kulübü normalde 2008 Kasım’ında açılacaktı. Ancak çıkan çok sayıda sorun nedeniyle açılış tarihi 27 Şubat’ı 28 Şubat’a bağlayan geceye kadar, aylarca ertelenmek zorunda kalındı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | Kıyiv – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Olay yerinden Canlı Yayınlar için : Twitter: @ukraynahaber

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Son Dakika için Telegram Haber Kanalımız:
https://t.me/ukraynahaber
Haber İhbar Hattı WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu