Gündem

Kendisine koronavirüs bulaştırmak istemişti ancak virüs Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy’e bulaştı

Zelenskıy, Covid-19 olduğunu açıkladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, yeni tip koronavirüs (Covid-19) testinin pozitif çıktığını duyurdu.

Zelenskıy, Twitter hesabından yaptığı paylaşımda, Covid-19’a karşı tüm önlemlere rağmen test sonucunun pozitif çıktığını açıkladı.

Kendisini karantinaya alacağını belirten Zelenskıy, “COVID19’un tehdit oluşturmadığı şanslı kişi yok. Kendimi iyi hissediyorum ve çok fazla vitamin alıyorum. Kendimi izole edeceğime söz veriyorum ama çalışmaya devam edeceğim. Çoğu insanın yaptığı gibi COVID19’un üstesinden geleceğim. Her şey iyi olacak.” ifadelerini kullandı.

KENDİNE VİRÜS BULAŞTIRMAYI DÜŞÜNMÜŞTÜ

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, koronavirüs salgının başladığı anda halkın depresyona girmesini önlemek ve hastalığın gayet normal bir süreç içerisinde aşılabileceğini göstermek için kendisine yeni tip koronavirüs Covid-19 bulaştırılmasını istemiş.

Koronavirüs salgınının bütün dünyada korku saldığı ilk anda halkının ölüm korkusu ve depresyona girmesini engellemek için kendisine koronavirüs bulaştırmak istediğini söyledi.

“Ukrayinskiy Pravda” haber portalına verdiği mülakatta Zelenskıy, hastalığın yayılmaya başladığı ilk dönemde, yaptıkları bunalımlı bir kriz toplantısında, insanlara durumu kolaylaştırmak maksadıyla koronavirüse gönüllü olarak yakalanmak istediğini gündeme getirdiğini açıkladı.

Muhabirin koronavirüsünden korkup korkmadığını sorması üzerine Zelenskıy, “Kesinlikle hayır! Ben, bu süreci (gülerek) kendi üzerimde geçirmek istedim. İnsanlara kolaylık olsun diye. Bunalım anında toplandık, ben de bizimkilere teklif ettim: ‘Haydi, ben hastalanayım, siz hemen beni Bankova’da (cumhurbaşkanlığı ofisi) izole edin.’ Ben bu hastalık sürecini normal bir şekilde yaşayayım. İnsanların anlasın ki -bu korkunç-, sen de hastalanabilirsin, sen de kötü hissedebilirsin. Ben kendim bizzat bunu yaşayarak göstereyim istedim. İnsanlar anlasın, korkup depresyona girmesinler, bu veba değil. Çünkü korkunç bir an vardı, o zaman, insanlar hepimizin öleceğini düşünüyordu.” dedi.

“AİLEM BENİ AFFETMEZ, BANA DELİ DERDİ”
İstişarede bilerek hastalanma fikrinin heyet tarafından aşırı bulduğu kaydeden Zelenskıy, Covid-19 virüsü enfeksiyon kaynağını bulmanın da zor olmayacağını ancak kendisini bu kararından dolayı ailesinin de affetmeyeceğini, hatta kendisine “deli” diyeceklerini ifade etti.

“İNSANLARI HAYAL KIRIKLIĞINA UĞRATMAKTAN KORKUYORUM”
Muhabirin, “Koronavirüsten, uçmaktan, örümcekten, hamam böceğinden korkmuyorsun, neden korkuyorsun?” Sorusu üzerine Zelenskıy, “En büyük korkum insanları hayal kırıklığına uğratmak. Çevremden insanların bir sıkıntı yaşadığı zamanda endişeleniyorum. Onun üzerinde çok düşünüyorum. Çocuklar için endişeleniyorum. Çok endişelenmenin normal bir şey olmadığını düşünmüyorum ama oluyor işte.” diye konuştu.

Tekrarlayan kâbusunun sorulması üzerine ise Zelenskıy, tekrarlayan kâbusunu şu şekilde anlattı: “Bir kıyıdan karşı tarafa atlamam lazım, arada uçurum var ama bir türlü diğer tarafa atlayamıyorum, düşüyorum. Aşmam lazımdı ama aşamadım devamlı tekrar ediyordu bu kâbus. Muhtemelen kendi kendime zor hedefler seçtiğim için bu kâbusları görüyordum.”

UKRAYNA’DA VAKA SAYISI ARTIYOR
Öte yandan, Ukrayna’da koronavirüs vaka sayısı artıyor. Ukrayna Sağlık Bakanı Maksim Stepanov, 9 Kasım  itibariyle, 321’i sağlık çalışanı, 350’si çocuk olmak üzere 8 bin 687 kişide covid19 virüsüne rastlanmasıyla vaka sayısının 469 bin 18’e çıktığını bildirdi.

Yeni vakalardan bin 100 kişi hastaneye kaldırılırken, 2 bin 772 kişi de taburcu oldu, son 24 saatte ise 115 kişi covid19 nedeniyle hayatını kaybetti.

24 saat içerisinde 41 bin 114 test yapıldı, ülkede yapılan toplam test sayısı 3 milyon 648 bin 292’ye ulaştı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

VİDEO | Syaivo ve Meridyen, Kıyiv’deki sağlık çalışanlarına yemek ve baklava ikram etti

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu