Çevre

Ukraynalı zoologlar, ataları Türkiye’den gelen yeni bir sülük türü keşfetti

Ukraynalı zoologlar yeni bir hayvan türünün keşfettiklerimi açıkladı

Ukrayna’nın doğusundaki Harkiv şehrindeki zoologlar kapsamlı bir çalışma sonucunda yeni bir tür sülük keşfettiklerimi açıkladı.

Karazin Üniversitesi’nden Harkivli zoologları, daha önce bilim tarafından bilinmeyen yeni bir sülük türünü (Trocheta subviridis) keşfettiklerini duyurdu.

Bilim insanları sülüğü Ukrayna’nın türleri tehlike altındaki varlıkların kayıt altına alındığı, Kırmızı Kitaba kaydedilmesini teklif etti.

Biyolojik Bilimler Doktoru Sergey Utevskiy tarafından keşfedilen tür, Rusya’nın Kırım’ı işgal etmesinden önce Yalta’daki iki nehirden alınmıştı.

Büyük sülüğe, 19. yüzyılın sonlarında yarımadada çalışan ve onu bulan, ancak diğer “akrabalardan” farkılı bir tür olduğunu kanıtlayamayan Fransız doktor ve entomolog Raphael Blanchard’ın adı verildi.

Dr. Utevskiy’nin lisansüstü öğrencisi olan Biyolojik Bilimler Doktoru Andriy Homenko, iki yıldır üzerinde çalıştığı 9 santimetrelik sülüğü iyice araştırmayı ve tanımlamayı başardı. Çalışmaları için Kırım ilhakından önce toplanan örnekler kullandı. Modern teknoloji, zoologların sülüklerin gerçekten yeni bir tür olduğunu anlamalarına yardımcı oldu.

Utevskiy: “Bunu çok dikkatli bir şekilde inceledik. Mikroskoplar ve fototekniklerin yardımıyla, hem iç hem de dış yapıları dikkatle inceledik. Zoologlar, özellikle omurgasızlarla uğraşan, alkolü materyal olarak kaydediyor, her şeyi koruyor. Ana şey, DNA’nın alkol depolamasıdır” dedi.

Blanchard adı verilen sülük

Ayrıca Blanchard adı verilen sülüğün, Yalta nehirlerindeki örnekleriyle; Dinyester, Dinyeper ve Tuna’da yaşayan sülüklerden önemli ölçüde farklıları olduğunu bildirildi.

Yeni keşfedilen türün benzerinin, Türkiye’de yaşadığı ancak henüz aralarındaki akrabalık ilişkisi bilimsel olarak tanımlanmadı. İki tür arasında çok karmaşık ilişkiler olduğu bu yeni tür sülüğün binlerce yıl önce Türkiye’den Kırım’a nüfuzunun araştırılması gerektiği belirtildi.

Öte yandan çevre kirliliği yeni türler yok olmakla tehdit ediliyor.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu