Gündem

Ukrayna Cumhurbaşkanlığı sitesinde “Ermeni Soykırım’ının tanınması” için kampanya başlatıldı

Ukraynalılar, Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’den, “Ermeni Soykırım'ının tanımasını” istiyor.

Ukrayna Cumhurbaşkanlığının resmi internet sitesinde, sözde “Ermeni Soykırımı’nın” tanıması için imza kampanyası başlatıldı.

İmza kampanyası, “Mons Pius” sivil toplum kuruluşunun yöneticisi Suren Petrosian tarafından, “1915-1922 yılları arasında Osmanlı İmparatorluğu’ndaki Ermeni soykırımının tanınması ve bu trajik olayları anmak için 24 Nisan’ın her yıl anma günü olarak belirlenmesi üzerine” başlıkla 14 Mayıs’ta başlatıldı.

15 Mayıs saat 13.00 itibariye 1059 kişinin imzaladığı kampanyada imza sayısı 92 gün zarfında 25 bine ulaşması halinde, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin onayına sunulacak.

Kampanyanın başlatma inisiyatifini alan Suren Petrosian, cumhurbaşkanına hitaben yazdığı açıklamada şu ifadelere yer verdi;

“Sayın Volodımır Aleksandroviç, (Zelenskıy) hakikat ve tarihi adalet uğruna verilen bir asırlık mücadelede tüm Ermeni halkına destek vermeniz ricasıyla Size başvuruyorum.

Irk, din veya herhangi bir başka nedeniyle halklara uygulanan eziyet, baskı ve kitle katliamlar, insanlığa karşı işlenen suçtur ve zamanaşımı süreleri yoktur. Bu tür eylemler, gelecekte benzeri olayların tekrarlanmasını önlemek hedefiyle tüm medeni dünya tarafından eşdeğer şekilde değerlendirilmeli.

Bu nedenle, 1915-1922 yıllarda Osmanlı İmparatorluğunda Ermenilerin kitle imhasının Ermeni Soykırımı olarak tanınması ve 24 Nisan’ın bu felaketin kurbanlarının anma günü olarak tanınması için devlet seviyesinde gerekli destek sağlamaya çağırıyorum, Sizi” ifadelerine yer verdi.

İmza kampanyasında son duruma buradaki linkten (https://petition.president.gov.ua/petition/93764) ulaşabilirsiniz.

UKRAYNA’DA RESMİ YETKİLİLERİN ‘ERMENİ SOYKIRIMI’ İFADESİNİ KULLANMASI YASAKLAMIŞTI

Ukrayna’nın eski İstanbul Başkonsolosu, halihazırda ise Ukrayna Dışişleri Bakanı Yardımcısı Vasıl Bodnar imzalı genelgede Ukraynalı devlet mensupları ve diplomatlarının Ermeni Soykırımı’nın tanımaması için bu ifadeyi kullanılmaması çağrısında bulundu. Gerekçe olarak ise Türkiye’nin Ukrayna’nın stratejik ortağı olduğu ve Türkiye’nin en hassas noktalarından birinin “Ermeni Soykırımı” olduğu belirtildi.

Bodnar, imzalı Genelgede ayrıca Ermenistan’ın 1932-1933 yılları arasında Sovyetler Birliği’nin Ukrayna’ya yönelik suni açlık soykırımı Holodomor olaylarını da kabul etmediği vurgulandı.

Bilindiği üzere, Sovyetler Birliği döneminde Stalin‘in başlattığı Holodomor soykırımı esnasında Ukrayna’da milyonlarca Ukraynalı hayatını kaybetmişti.

Ukrayna parlamentosuna son 10 yılda sözde Ermeni Tasarısı’nın kabulü için birçok tasarı sunuldu. Enson 14 Şubat 2020 tarihinde böyle bir tasarı Ukrayna Parlamentosu’nun önüne getirildi.
Muhabir: Yunus Erdoğdu – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu