Türkiye

Ukrayna’dan tahliye edilen 180 kişi, Rize’de karantinaya alındı

Rize'de yurtlara yerleştirilen vatandaşlar, koronavirüs önlemleri çerçevesinde 14 gün gözetim altında tutulacak.

Koronavirüs covid-19 tedbirleri kapsamında, Ukrayna’da yaşayan Türk vatandaşlarının ülkeye dönüşleri sürüyor.

Bu kapsamda Ukrayna’dan aralarında öğrenci, bebek ve çocukların da bulunduğu 180 kişi, gece yarısı uçakla Trabzon Havalimanı’na getirildi.

YURTLARDA GÖZETİM ALTINA ALINDILAR

Buradaki sağlık kontrollerinin ardından kara yolu ile Rize´ye ulaştırılan vatandaşlar, çanta ve valizlerinin dezenfekte edilmesinin ardından yurtlara yerleştirildi.

Yurt binaları önünde polis ekipleri önlem alırken, AFAD ve UMKE görevlileri de tedbir amaçlı bekledi.

14 GÜNLÜK KARANTİNA

Koronavirüs salgını tedbirleri kapsamında 14 gün karantinada kalacak olan vatandaşlar, bu sürenin sona ermesiyle sağlık kontrolleri yapılarak memleketlerine gönderilecek.

Duyuru şöyle:

“Değerli vatandaşlarımız,

Pandemi (salgın/kıran – editörün notu) nedeniyle getirilen seyahat kısıtlamaları sonrasında Ukrayna’da kalan vatandaşlarımızdan Türkiye’ye gitmek isteyenlerin, Büyükelçiliğimize ve Odesa Başkonsolosluğumuza başvurmalarını istemiştik. Bu başvurular temelinde Türkiye’ye birkaç uçuş yapılması kararı alınmış olup, temsilciliklerimize müracaat edenlere gerekli bilgilendirme sağlanmıştır. Uçuşlarla ilgili başlıca hususları buradan da duyurmak istiyoruz:

– Bu uçuşlar, Ukrayna’da geçici statüde bulunan (öğrenciler ile turizm veya iş görüşmesi için gelip çıkış yapamayanlar) ve Türkiye’ye dönüş talebini temsilciliklerimize ileten vatandaşlarımız içindir. Ukrayna’da daimi ikamet sahibi vatandaşlarımız bu uçuşların kapsamına girmemektedir.

– Bu uçuşlarla Türkiye’ye dönecek tüm yolcular 14 gün karantinaya alınmaktadır.

– THY bu uçuşlar için online bilet satmamaktadır. Bu nedenle, başvuru sahiplerinin hangi uçuşla dönecekleri, temsilciliklerimizin vatandaşlarımızdan gelen talepler çerçevesinde oluşturduğu listeler üzerinden belirlenmektedir. Dönüş için hangi temsilciliğe (Kıyiv/Odesa) müracaatta bulunduysanız, seyahatinizi o temsilciliğin yönlendirmesine göre yapmanız gerekmektedir. Bu tedbir, vatandaşlarımızın Kiev’e (Kıyiv)gelip uçuş yapamaması gibi durumları önlemek için alınmıştır.

– İlk uçuş 16 Nisan’da gerçekleşmiş olup, ikinci uçuş 17 Nisan’da icra edildi. Önümüzdeki hafta yapılacak uçuşlara dair planlama son halini aldığında müracaat sahiplerine bilgi verilecektir.

-Bilet işlemleri, Odesa Başkonsolosluğu’na kayıt yaptırmış olanlar için Odesa’daki THY Ofisinde, diğer tüm yolcular için Kiev’de (Kıyiv- editörün notu) havaalanında yapılacaktır. Bilet bedeli 207 Dolar olup, ücretin THY’ye kredi kartıyla veya grivna cinsinden nakitle ödenmesi mümkündür.

– Ukrayna makamları diğer havaalanlarını kapattığı için uçuşlar Kiev’den yapılmaktadır. Diğer şehirlerden Kiev’e topluca gelecek vatandaşlarımıza, seyahatlerini sorunsuz gerçekleştirmeleri hususunda imkânlar ölçüsünde yardımcı olmaya çalışıyoruz.

– Temsilciliklerimize telefonla veya e-postayla yapılan bütün müracaatlar kayda alınmakta ve yapılan planlama uyarınca başvuru sahibine geri bildirim yapılmaktadır. Çok sayıda başvuru alıp geri bildirim sağladığımız bu dönemde telefonda bekletmek zorunda kaldığımız vatandaşlarımızın bizi anlayışla karşılayacağını umuyor, müracaat bilgilerimizi bir kez daha aşağıda paylaşıyoruz:

Kiev Büyükelçiliği
E-posta: embassy.kiev@mfa.gov.tr
Acil Durum Telefonları: +38 063 211 47 65 / +38 063 255 7748

Odesa Başkonsolosluğu
E-posta: consulate.odessa@mfa.gov.tr
Acil Durum Telefonları: +38 093 711 0024 / +38 093 711 0026

Sağlıklı günler dileklerimizle.”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu