Sağlık

ÖZEL HABER | Yurtdışında kullanılan Dornaz Alfa’yı Prof. Dr. Ercüment Ovalı yeni keşfetti

Estonya, bir ay önce Roche’nin ürettiği, Dornaz Alfa ihracatını yasaklamıştı.

Corona virüsü COVID-19 salgını ile mücadele eden diğer ülkelerin deneyimlerinden istifade eden Estonya, acil durumlarda Roactemra ve Dornaz Alfa (Pulmozyme) ilaçlarının yoğun bakım hastalarının tedavisi için kullanımının artması nedeniyle, İlaç Departmanı bu ilaçların Estonya’dan ihracatını yasaklamaya karar verdi.

Corona virüsü Covid-19 tedavisi için kendini ve ekibini günlerdir laboratuvara kapatan Prof. Dr. Ercüment Ovalı, yurt dışında uzun süredir kullanılan Estonya’nın bir ay önce corona virüsü tedavisinde kullandığı için ihracını durdurduğu Dornaz Alfa ilacını keşfetti.

Yüksek risk nedeniyle bir hafta boyunca tek başına çalışacağını da belirten ve ekibiyle 45 günlük kampa giren Prof. Dr. Ercüment Ovalı, corona virüsü tedavisi için üzerinde çalıştıkları ilacın ismini açıkladı.

Prof. Ovalı’nın acilen hastaların tedavisinde klinik testlere alınmasını istediği ilaç Dornaz Alfa ilacı bir ayı aşkın süredir yurt dışında salgınla mücadelede kullanılıyordu.

Estonya’daki, Dornaz Alfa’nın üreticisi Roche temsilcisi, mevcut ihtiyacı dikkate alarak Roactemra (aktif bileşeni – tocilizumab) ve Pulmozyme (aktif bileşeni – Dornaz Alfa) stokları en az iki ay yeter, ancak ihtiyaç durumunda Estonya hastalarına ilaç tedariki garanti edemediklerini açıklamıştı.

Tedarik sıkıntı yaşayamamak için Estonya ise Roactemra ve Pulmozyme’ye alternatif olmaması nedeniyle, ihracatını yasaklamıştı.

Dornaz Alfa, akciğer enfeksiyonu riskini azaltmak ve akciğer fonksiyonunu iyileştirmek için kullanılıyor.

OVALI’DAN İLAÇ AÇIKLAMASI

Ovalı’nın dün yaptığı açıklama ise şu şekilde; “Bir aydır laboratuarda çalıştığımız bir ilacın ismini 23 Nisan’da açıklayacaktık ancak o kadar etkili duruyor ki insanların hayatını kurtarabilir. İnsanların hayatından gün çalmak istemedik. Acilen Dornaz Alfa hastaların tedavisinde klinik testlere alınmalı. Kahramanlarıma teşekkür ederim.”

DORNAZ ALFA İLACI NEDİR?

Dornaz alfa (Rekombinan insan DNaz), human DNaz I enziminin rekombinan formudur. Bu nedenle “rekombinant human DNAz” (rhDNaz) olarak da adlandırılır. Bu ilaç, KF (Kistik Fibrozis) hastalarının mukusundaki nekroza uğramış nötro fillerden açığa çıkan çok miktardaki serbest DNA’yı yıkmak ve böylece solunum yolu sekresyonlarının viskoelastisitesini azaltmak, mukusun klirensini artırmak ve solunum yolu enfeksiyonlarının sık ve şiddetini azaltmak yoluyla akciğer fonksiyonlarını korumak ya da iyileştirmek amacıyla geliştirilmiştir.

DORNAZ ALFA HAKKINDA HER ŞEY

PULMOZYME Nedir ve Ne için kullanılır?

PULMOZYME, etkin madde olarak, dornaz alfa adı verilen bir etkin madde içerir.

Dornaz alfa, vücudunuzda bulunan ve DNaz adı verilen bir proteinin insan yapımı versiyonudur ve rekombinant insan deoksiribonükleaz 1 veya rhDNaz olarak da bilinir.

PULMOZYME çözeltisi şeffaf plastik ampullerde sunulur ve ampuller 2,5 ml sıvı ilaç ve her 2,5 mililitre sıvı ilaç ise 2500 birim (veya 2,5 mg) (1 ml sıvı ilaç başına 1000 birim veya 1 mg) dornaz alfa içerir. Bu ilaç şeffaf olup renksiz ile açık sarı renk arasında bir renge sahiptir.

Dornaz alfa üretiminde Primatone® HS/UF, sığır yağından elde edilen kayganlaştırıcı içeren simetikon emülsiyon (%30), sığır sütünden elde edilen enzimlerle üretilen rekombinant insan insülini, sığır yağından elde edilen stearat ile kaplanmış kalsiyum karbonat ve geviş getiren hayvan sütünden elde edilen kazein içeren triptik soya suyu kullanılır. Ayrıca, dornaz alfa üretiminde yararlanılan yağsız süt tozu Sephacryl S-100 HR kromatografisi reçinesi 2008 yılı Temmuz ayına dek yağsız süt tozundan elde edilmiş, bu tarihten itibaren hayvansal kaynaklı olmayan dekstran kullanılmıştır.

 • PULMOZYME, Kistik Fibrozis hastalarının tedavisinde kullanılır; akciğerlerde bulunan yoğun balgamın sökülmesini ve bu sayede Kistik Fibrozis hastalarının akciğerlerinin daha iyi çalışmasını sağlar.

PULMOZYME, nebulizör adı verilen bir cihaz aracılığı ile solunarak kullanılır (bkz. Bölüm 3). PULMOZYME’i kullanırken Kistik Fibrozis için kullandığınız diğer ilaçları da almaya devam edebilirsiniz (bkz. Bölüm 2).

PULMOZYME Kullanmadan önce dikkat edilmesi
gerekenler

Kullanılmaması gereken durumlar

Eğer dornaz alfa veya ilacın içerdiği maddelerin herhangi birine karşı aşırı duyarlılığınız varsa. (bkz. Yardımcı maddeler).

Dikkatli kullanılması gereken durumlar

 • Özel bir kullanım uyarısı veya önlemi yoktur.

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Araç ve makine kullanımı

Hastaların araç ve makine kullanımı ile ilgili herhangi bir etki bildirilmemiştir.

PULMOZYME’in içeriğinde bulunan bazı yardımcı maddeler hakkında önemli bilgiler

İçeriğindeki maddelere bağlı herhangi bir olumsuz etki beklenmez.

Diğer ilaçlar ile birlikte kullanımı

 • Eğer reçeteli ya da reçetesiz herhangi bir ilacı şu anda kullanıyorsanız veya son zamanlarda kullandıysanız lütfen doktorunuza veya eczacınıza bunlar hakkında bilgi veriniz.
 • PULMOZYME, bazı ilaçların etki etme şekillerini etkileyebilir. Bununla birlikte, bazı diğer ilaçlar da PULMOZYME’in etki etme şeklini etkileyebilir.
 • PULMOZYME kullanırken standart Kistik Fibrozis tedavinizi (örneğin; antibiyotikler, pankreatik (sindirimin sağlanması için pankreastan salgılanan) enzimler, bronkodilatörler (akciğer bronşlarını genişletici ilaçlar) ve ağrı kesiciler) almaya devam edebilirsiniz. Bu konuda emin değilseniz PULMOZYME kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Yiyecek içecek etkileşimleri

(Aç/Tok/Alkol kullanım durumları)

Özel bir kullanım uyarısı veya önlemi yoktur.

PULMOZYME Nasıl
Kullanılır?

PULMOZYME’i her zaman doktorunuzun söylediği gibi kullanınız. PULMOZYME, bir nebulizör kullanılarak solunur (bkz. Hangi nebulizör kullanılmalıdır?). Emin değilseniz doktorunuza danışınız.

PULMOZYME tedaviniz sırasında standart göğüs fizyoterapinizi sürdürmelisiniz.

PULMOZYME kullanımı için nebulizörünüzü hazırlarken şu önemli noktalara dikkat ediniz:

 • PULMOZYME’i nebulizör içerisinde herhangi bir sıvı veya ilaç ile karıştırmayınız.
 • Artan PULMOZYME’i tekrar kullanmayıp imha ediniz.
 • Yeniden kullanılabilen bir nebulizörünüz varsa kullanımdan sonra nebulizörünüzü temizlemeyi unutmayınız. Nebulizörünüzün üreticileri PULMOZYME kullanımından sonra cihazınızı nasıl temizleyebileceğiniz konusunda size en iyi bilgiyi verebilir.
 • Bir başkasının PULMOZYME ilacınızı yanlışlıkla kullanması durumunda derhal bir doktora başvurulmalıdır.

Nebulizörünüzü kullanmak için:

 • Nebulizörün temiz olduğundan emin olunuz.
 • PULMOZYME ampulün üst tarafını kopartınız.
 • Ampul içeriğini nebulizör haznesine boşaltınız.
 • Nebulizör talimatlarını takip ediniz ve PULMOZYME’i soluyunuz.
 • PULMOZYME’i her gün kullanmalısınız.
 • Yetişkinler ve çocuklar için önerilen normal doz nebulizör kullanarak solunan günlük bir ampuldür.
 • 21 yaşın üzerindeyseniz doktorunuz günde iki ampul kullanmanızı önerebilir.
 • PULMOZYME 5 yaşın altındaki çocukların kullanımı için önerilmemektedir.

Hangi nebulizör kullanılmalıdır?

 • Hudson T Up-draft II/Pulmo-Aide, Airlife Misty/Pulmo-Aide, özel Respirgard/Pulmo-Aide veya Acorn II/Pulmo-Aide
 • PULMOZYME aynı zamanda Pari LL/Inhalierboy, Pari LC/Inhalierboy veya Master, Aiolos/2 Aiolos, Side Stream/CR50 veya MobilAire veya Porta-Neb gibi yeniden kullanılabilen bir nebulizör sistemi ile kullanılabilir.
 • Pari eFlow Rapid genel amaçlı elektronik titreşim memran nebulizörü kullanılabilir. Bu nebulizör üretici talimatlarına göre temizlenmelidir. Ek olarak, her yedinci kullanımdan sonra Pari EasyCare temizleme aksesuarının kullanılması önerilmektedir.
 • PULMOZYME’in düzgün bir şekilde çalışması etkileyebileceğinden ultrasonik nebulizörler kullanılmamalıdır.
 • Her bir nebulizörün kullanımı için lütfen üretici talimatlarını dikkatlice okuyunuz ve bu talimatlara uyunuz. PULMOZYME ile hangi nebulizörün kullanılabileceği konusunda doktorunuza danışınız.

Çocuklar ve
Bebeklerde Kullanımı

5 yaşın altındaki çocuklarda PULMOZYME kullanımı önerilmemektedir. 5 yaşın altındaki çocuklara reçete edilmesi durumunda, PULMOZYME kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Yaşlılarda Kullanımı

Özel bir kullanım uyarısı veya önlemi yoktur.

Özel Kullanım Durumları

Böbrek yetmezliği: Özel bir kullanım uyarısı veya önlemi yoktur.

Karaciğer yetmezliği: Özel bir kullanım uyarısı veya önlemi yoktur.

Eğer PULMOZYME’in etkisinin çok güçlü veya zayıf olduğuna dair bir izleniminiz var ise doktorunuz veya eczacınız ile konuşunuz.

Doz Aşımı ve Tedavisi

PULMOZYME’den kullanmanız gerekenden fazlasını kullanmışsanız derhal doktorunuza danışınız.

Kullanmayı Unutursanız:

Eğer bir doz almayı unuttuysanız, unutulan dozu hemen alınız.

Bir sonraki dozunuza az bir zaman kalmışsa unuttuğunuz dozu atlayınız.

Unutulan dozları dengelemek için çift doz almayınız.

PULMOZYME ile tedavi sonlandırıldığında oluşabilecek etkiler

PULMOZYME kullanmayı sonlandırırsanız göğüs belirtileriniz kötüleşebilir. PULMOZYME kullanımını sonlandırmak istiyorsanız doktorunuza danışınız.

Bu ilacın kullanımı ile ilgili ek sorunuz olması durumunda doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamilelik döneminde kullanılır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Hamileyseniz veya hamile kalmayı düşünüyorsanız doktorunuz aksini belirtmediği sürece PULMOZYME kullanmayınız.

Tedaviniz sırasında hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emzirme döneminde kullanır mı?

İlacı kullanmadan önce doktorunuza veya eczacınıza danışınız.

Emziren kadın bir hastaysanız doktorunuz aksini belirtmediği sürece PULMOZYME kullanmayınız.

Yan
Etkileri

Tüm ilaçlar gibi, PULMOZYME yan etkilere yol açabilir ancak bu yan etkiler bu ilacı kullanan herkeste görülmeyebilir. PULMOZYME’in yan etkileri seyrektir ve her 1000 kişinin birinden azını etkilemektedir.

Yan etkiler aşağıdakileri içermektedir:

 • Göğüs ağrısı
 • Ateş
 • Mide bozukluğu (hazımsızlık)
 • Ses kısıklığı veya kaybı da dahil olmak üzere sesinizde değişiklikler
 • Boğaz ağrısı
 • Solunum zorluğu
 • Burun akıntısı veya tıkanıklığı ve aksırma (rinit)
 • Göz iltihabı (konjonktivit). Belirtileri şu şekildedir: Göz kızarması, göz kaşıntısı, göz akıntısı.
 • Kaşıntılı veya kaşıntısız deri döküntüsü (kurdeşen)
 • Tedavinize başladığınızda akciğer işlevleriniz kötüleşebilir ve normalden daha fazla balgam salgınız olabilir. Bu durum zamanla iyileşir.

Eğer yan etkilerin herhangi bir ciddi veya sıkıntılı bir hal alırsa veya bu kullanma talimatında yer almayan herhangi bir yan etki ile karşılaşırsanız lütfen doktorunuzu veya eczacınızı bilgilendiriniz.

Saklanması

PULMOZYME’i çocukların göremeyeceği, erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklayınız.

 • PULMOZYME ampuller, ışıktan korumak için orijinal kartonunda ve bir buzdolabında saklanmalıdır (2 oC ile 8 oC arasında).
 • Bir ampul daha yüksek bir sıcaklıkta yalnızca kısa bir süre ile buzdolabı dışında kalmışsa bu ampulü kullanabilirsiniz (30 oC’ye kadar olan sıcaklıklarda 24 saatten az olmak koşulu ile yalnızca bir kere için geçerlidir).
 • Son kullanma tarihiyle uyumlu olarak kullanınız. Ambalajındaki son kullanma tarihinden sonra PULMOZYME’i kullanmayınız. Son kullanma tarihi ambalaj üzerinde belirtilen ayın son gününü ifade etmektedir.
 • Kalan ilacınızı eczacınıza veriniz. Sadece doktorunuz belirttiğinde saklayınız.

Son kullanma tarihi geçmiş veya kullanılmayan ilaçları çöpe atmayınız! Çevre ve Şehircilik Bakanlığınca belirlenen toplama sistemine veriniz.

Ruhsat Sahibi

Roche Müstahzarları Sanayi Anonim Şirketi, Uniq İstanbul

Ayazağa Cad. No:4 D/101 Maslak 34396 Sarıyer- İstanbul

Üretici

Genentech Inc., 1 DNA Way

South San Francisco, CA 94080-4990, ABD

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu