Türkiye

PKK’linin cenazesi kargoyla aileye gönderildi

Dersim'de 2017'de çıkan çatışmada ölen Agit İpek'in cenazesi, Diyarbakır'daki annesine PTT kargosuyla gönderildi. HDP Milletvekili Pero Dundar, Adalet Bakanı Gül'e "Cenazenin PTT ile gönderilmesi kararı kim veya kimler tarafından verilmiştir? Bu kararı verenler ve bu insanlık suçunu işleyenler hakkında yasal bir yaptırım uygulanacak mıdır?" diye sordu.

Dersim’de 2017’de ölen PKK’li Agit İpek’in ailesine 2 yıl sonra cenazenin bulunduğu bilgisi verildi. Aile Diyarbakır’dan Dersim’e gitti ve kan örneği verdi. DNA testi sonucu cenazenin İpek’e ait olduğu kesinleşti. Tunceli Başsavcılığı, Adli Tıp’tan gelen cenazeyi PTT Kargo yoluyla Diyarbakır’a gönderdi. Cenaze, anneye çağrıldığı Adli Emanet’te koli içinde verildi.

Dersim’de merkeze bağlı Xelasor tepesinde 23 Mayıs 2017 ölen Agit İpek’in ailesi Mayıs 2019’da aile aranarak cenazenin bulunduğu bilgisi verildi. Bunun üzerine İpek ailesi kente giderek DNA testi için kan örneği verdi. Yapılan DNA testi sonucu cenazenin İpek’e ait olduğu tespit edildi.
Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) kendilerine gönderilen cenazeyi PTT’ye vererek İpek ailesinin ikamet ettiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na gönderdi. 2 Mart’ta Dersim’de PTT’ye verilen cenaze, bugün ailesine teslim edildi. Agit İpek’in cenazesi Mardin’de toprağa verildi.

ANNE: BENİ ARADILAR DOSYANIZ VAR DİYE

Agit İpek’in annesi Halise Aksoy şunları anlattı: “Oğlumun 3 yıl önce çıkan çatışmada hayatını kaybettiğini biliyorduk. O dönem cenazemize ulaşmak elimizden geleni yaptık fakat sonuç alamadık. Geçen yıl bizi aradılar, ‘Cenazeniz elimizde’ dediler. Kemikler için DNA örneği istediler. Bizi aramalarını beklerken diğer yandan avukatlar üzerinden oğlumun kemiklerini almak için girişimlerde bulunduk. Geçtiğimiz günlerde beni yine aradılar, ‘dosyanız var’ diye. Suçumun ne olduğunu sordum ‘Dosyada gizlilik var’ deyip söylemediler. En son aradıklarında ‘Emanetiniz var, adliyede, gidin alın’ dediler, ne olduğunu söylemediler. Adliyede emanet bölümüne ‘Alın oğlunuzun kemikleri” dediler. PTT barkodlu bir paket içinde, diyecek bir söz bulamıyorum.”

MECLİS GÜNDEMİNDE

Konuyu Meclis gündemine taşıyan HDP Milletvekili Pero Dundar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’e “Bu kararı verenler ve bu insanlık suçunu işleyenler hakkında yasal bir yaptırım uygulanacak mıdır” diye sordu.

Dundar, Adalet Bakanı Abdulhamit Gül’ün yanıtlaması istemiyle gönderdiği soru önergesinde, “Cenazelere uygulanan kötü muamele ve gömülme hakkına dönük engeller sürekli gündeme gelmektedir. Cenazeye işkence ve kötü muamelede bulunma bir insanlık suçudur. Çatışmada yaşamını yitiren Agit İpek’in cenazesinin Dersim’den PTT’ye verilerek Diyarbakır’a gönderilmesi ile bu suç bir kez daha işlenmiştir” ifadelerine yer verdi.

‘AİLE CENAZE İÇİN DEFALARCA BAŞVURDU’

İpek ailesinin çocuklarının cenazesini almak için defalarca başvuruda bulunduklarını ancak yetkililerin cenazenin olmadığını söylediklerini kaydeden Dundar, önergede “Tunceli Cumhuriyet Başsavcılığı, İstanbul Adli Tıp Kurumu’ndan (ATK) kendilerine gönderilen cenazeyi PTT’ye vererek İpek ailesinin ikamet ettiği Diyarbakır Cumhuriyet Başsavcılığı’na göndermiştir.  Savcılıkta PTT memurlarından kargo paketini alan anneye savcılık yetkililer pakette oğlunun kemikleri olduğunu söylemişlerdir. Cenazelerini Diyarbakır’dan memleketleri Mardin’e götüren aile burada da birçok engele takılmıştır. Cenazenin dini vecibelerinin yerine getirilmesine müsaade edilmemiştir. Ve aile, çocuklarının cenazesini imam olmadan kendi imkânları ile gömmek zorunda kalmıştır” diye belirtti.

Dundar Bakan Gül’e şu soruları yöneltti:

  • Agit İpek’in cenazesinin PTT ile gönderilmesi ile işlenen insanlık suçunu nasıl açıklıyorsunuz?
  • Agit İpek’in cenazesi neden PTT ile gönderilmiştir? Bu insanlık dışı uygulama cenazeye saygısızlık değil midir?
  • Agit İpek’in cenazesi kaç kez PTT kargosuna verilmiştir? İnsanlık onuru kaç kez ayaklar altına alınmıştır?
  • Cenazenin PTT ile gönderilmesi kararı kim veya kimler tarafından verilmiştir? Bu kararı verenler ve bu insanlık suçunu işleyenler hakkında yasal bir yaptırım uygulanacak mıdır?
  • Bir anneye oğlunun cenazesini kargoyla gönderebilecek kadar düşmanlaşan bu politikalardan utanç duymuyor musunuz?
  • Cenazenin dini vecibelerinin dahi yerine getirilmesine neden müsaade edilmemiştir?
  • Defin işlemlerinin yapılmasına müsaade edilmemesi ile acılı aileye bir acı daha yaşatmak insanlık mıdır? Bu engellemeler aynı zamanda ölüye saygısızlık değil midir?”HDP’li Ebru Günay, Dersim Dağ, Remziye Tosun, Hişyar Özsoy ile Demokratik Bölgeler Partisi (DBP) Eş Genel Başkanı Saliha Aydeniz de aynı konuya ilişkin Meclis’e soru önergesi verdi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu