Gündem

Ukrayna, sınırlarını yabancılara kapattı

11 Mart'ta, Dünya Sağlık Örgütü hastalığın yayıldığını ve bir salgın olduğunu resmen masını kabul etti.

Ukrayna’nın kara, hava, deniz bütün girişlerinde, 16 Mart Pazartesi günü saat 00: 01’den itibaren yabancıların ülkeye girişini yasakladı.

Koronavirüs (Covid-19) salgını nedeniyle, yabancılara geçici süreyle sınırların kapatılmasına ilişkin karar; Ukrayna Cumhurbaşkanı, Ukrayna Hükümeti, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi, Sınır Muhafaza Birliği tarafından duyuruldu.

Tüm sınır kapıları 16 Mart 2020 günü Kiev saati ile 00.01 itibarıyla iki hafta süresince yabancı uyruklulara ve vatansız kişilere kapatıldı. Karar iki hafta sonra tekrar gözden geçirilecek.

Yabancıların iki haftalık süre zarfında; havayolu, karayolu, demiryolu veya başka bir yöntemle transit geçiş amacıyla da olsa Ukrayna’ya giriş yapması mümkün olmayacak.

Öte yandan Ukrayna’da geçici veya sürekli ikamet izni olan yabancılar ile resmi uluslararası kuruluşlar, diplomatik misyonlarda çalışanlar ve aileleri bu uygulamadan muaf tutuluyor.

ULUSLARARASI TİCARET AKSAMAYACAK
Yük-kargo geçiş noktaları (havayolu, demiryolu, denizyolu ve karayolu) faaliyete devam edecek. Gemi, uçak ve karayolu nakil araçlarının mürettebatı Ukrayna’ya giriş yapabilecek olmakla birlikte, bu kişilere hızlı tıbbi testler uygulanacağı bildirildi.

Sınır muhafızları Ukrayna vatandaşlarının istedikleri zaman Ukrayna’ya dönebileceklerini vurguladı.

Öte yandan Ukrayna sınırlarında yasa dışı geçişlerin önlenmesi için tedbirler de arttırıldı.

Ayrıca Ukrayna vatandaşlarının da yurtdışına seyahat etmemeleri gerektiği belirtildi.

Ukrayna’da salgını önleme tedbirleri arasında, 12 Mart-3 Nisan tarihleri arasında eğitim kurumlarında karantina uygulanması ve kamuya açık etkinliklerin yasaklanması kararı almıştı.

Tehlikeli bir hastalığa neden olan bir koronavirüs (CoVID-19) ilk olarak 2019’un sonlarında, Çin’de Wuhan şehrinde görüldü. Yaklaşık 3 ay içerisinde, tehlikeli virüs Ukrayna dahil olmak üzere 130’dan fazla ülkede yayıldı.

11 Mart’ta, Dünya Sağlık Örgütü hastalığın yayıldığını ve bir salgın olduğunu resmen masını kabul etti.
Muhabir: Yunus Erdoğdu – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu