Sağlık

Ukrayna Moleküler Biyoloji Enstitüsü 200 bin ekspres koronavirüs testi üretecek

Birçok kişi bir koronavirüs semptomları olduğunda ne yapacağını merak ediyor, nereye gideceğini ve ne yapacağını bilmiyor...

Kısa zaman içerisinde, Ukrayna çapındaki enfeksiyon hastaneleri koronavirüsü (Covid-19) çok kısa sürede tespit etmek için hızlı testlerle donatılacak.

Hızlı testlerin üretilmesi için devlet bütçesinden 100 milyon griven (yaklaşık 3 milyon 750 bin dolar) tahsis edildi.

Gerekirse, hızlı testler ve tıbbı ekipmanlar için 500 milyon Griven (yaklaşık 18 milyon 750 bin dolar) daha tahsis edileceği bildirildi.

Ukrayna Moleküler Biyoloji Enstitüsü, 200 bin adet ekspres testi kısa sürede üretip teslim edecek. Enfeksiyon hastanelerinde hiçbir açık olmayacağı belirtildi.

Yetkililer, “Herhangi bir koronavirüs semptomunuz varsa, doktorunuzu arayın ve enfekte olup olmadığınızı belirlemek için hızlı testi kullanın.” tavsiyesinde bulundu.

Öte yandan dün akşam ulusa seslenen Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenkıy, Covid-19 salgını nedeniyle 16 Mart’ta itibaren yabancılara sınırları iki hafta kapatacaklarını duyurdu.

Sadece oturumu olanlara ve diplomatlara giriş izni verilecek.

Ukrayna sınırları yabancılara iki hafta süreyle kapalı kalacak. Yabancılara giriş yasağı daha sonra tekrar gözden geçirilecek.

Ukrayna’da 12 Mart-3 Nisan tarihleri arasında eğitim kurumlarında karantina uygulanması ve kamuya açık etkinliklerin yasaklanması kararı alınmıştı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu