Sağlık

Ukrayna’da tespit edilen koronavirüs vaka sayısı 3’e çıktı

Ukrayna’da yaşlı iki kişide daha koronavirüs tespit edildi ve vaka sayısı 3’e yükseldi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, 13 Mart sabahı itibariyle üç koronavirüs (COVID-19) vakasının tespit edildiği bildirildi.

Ukrayna Sağlık Bakanlığı Basın Servisinden yapılan yazılı açıklamada, Ukrayna’nın Jıtomir ve Çernivtsi illerinde virüse yakalanan iki kişinin tespit edildiği belirtildi. Jitomir’de yaşlı bir kadının, Çernovtsi’de ise eşi İtalya’dan dönen 64 yaşındaki bir erkeğin test sonuçlarının pozitif çıktığı duyuruldu.

Ayrıca açıklamada, hastalarla temas ettikleri belirlenen kişilerin de gözlem altına alındığı kaydedildi.

Ukrayna’da ilk vaka 3 Mart 2020 tarihinde Çernivtsi kentinde, İtalya’dan dönen bir erkek hastada tespit edilmişti.

UKRAYNA KARANTİNADA
Ukrayna Bakanlar Kurulu, 11 Mart’ta ülke genelinde karantina alınması konusunda bir karar yayınladı.

Başbakanlıktan yapılan açıklamada, başkent Kıyiv, Odesa ve Çernivtsi’deki eğitim kurumlarının üç hafta boyunca en az Mart ayı sonuna kadar karantina altına alınması, 200’den fazla kişinin katılacağı etkinliklere sınırlama getirilmesi, spor müsabakalarının seyircisiz ve sadece uluslararası kurumların onayıyla düzenlenmesi kararı aldı.

Bakanlar kurulu kişisel korunma araçlarının satın alınması için 100 milyon griven (yaklaşık 3 milyon 900 bin dolar) ayırdı. Ayrıca Borispol Havaalanı’nda uzaktan tarama için kızılötesi ekipman satın alınmasına karar verildi.

1 Haziran’a kadar, nüfusu korumak için gerekli malzemelerin sağlanması için maske, önlük, gibi korucuyu ürünlerin ihracatını yasaklandı.

BAŞKENT KIYİV KARANTİNADA

Daha önce Kıyiv Belediye Başkanı Vitaliy Kliçko, başkentte kısmi karantina uygulandığını açıklamıştı. Şu ana kadar Ukrayna’da bir Kovid-19 vakası tespit edildi. Başkent Kıyiv, henüz koronavirüs vakası kaydedilmedi.

Başkentte Kıyiv’de şimdilik; yüksek öğrenim kurumları, lise ortaokullar ve anaokulları tatil edildi, sanat, spor okullarında eğitim geçici durduruldu, kamuya açık etkinliklere özellikle konserler, konferanslar, film gösterimleri iptal edildi, kapalı alışveriş merkezlerinin eğlence merkezleri ve eğlence alanları kapatılması gibi önleyici tedbirler alındı.

Kısıtlamalar Mart sonuna kadar geçerli olacak. Aynı zamanda, toplu taşıma her zamanki gibi çalışmaya devam edecek.

Kıyiv yetkilileri, şehirde bir koronavirüs tespit edildiği takdirde metronun kapatılabileceğini söylemişti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna’da, baharın ilk haftasında 9 kişi gripten öldü

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu