Yunus Erdoğdu

Babil’in KHK tuzağına düşmeyin gerçekle alakası yok

Başrollerinde Halit Ergenç, Ozan Güven ve Aslı Enver gibi tanınmış isimlerin yer aldığı Babil dizisinin birinci bölümü bu hafta sonu sosyal medyada en çok koşulan konulardan biri oldu. Sosyal medyada, Acaba bir dizi son yıllarda binlerce KHK'li vatandaşın yaşadıklarını anlatacak mı?" diye merak uyandırsa da aslı yok… Sadece bu durumu sömürmek için tasarlanmış bir kurgu…

Türkiye’de her akşam onlarca farklı dizi ekranlara geliyor. Fakat Babil, 15 Temmuz sonrası toplumun büyük bölümünü etkileyen, Kanun Hükmünde Kararnameler ((KHK) neticesinde ortaya çıkan KHK’lılar ve bunun doğurduğu mağduriyetleri çağrıştıran konusuyla mağdurların dikkatini çekti.

Sosyal medya kullanıcısı birçok kişi, “Acaba Babil, son yıllarda binlerce KHK’lının yaşadıklarını anlatacak bir dizi mi?” sorusunu sordu.

Ancak azıcık bakan birisi bu olayın sadece gündemde olmak bunca dizi arasında dikkat çekerek hayatta kalabilmek için yapılmış bir kurgu olduğunu hemen anlar.

Yurt dışında tedavi olmak için mücadele veren Ahmet’in gerçek hikâyesine kayıtsız kalan toplum, uyduruk bir senaryoya tav oluyor…

PEKİ, GERÇEK KHK’LI NE YAPIYOR?
Bizim gördüğümüz KHK’lı akademisyenler kendini ihbar edenleri kafa atmıyor, üniversite koridorunda dersten çıkıp öğrencilerin gözünün önünde dekan olmak için rakiplerini boğazlamıyor, parasız kalınca irfansız, İrfan gibi eli silahlı adamlarla mafya ile yasadışı iş tutmuyor…

Gir bak kardeşim Twitter’a ne yapıyor; mantı, salça ve reçel yapıyor, bir araya gelerek kitap cafe açıyor, koyun güdüyor, inşaatta çalışıyor, hayatta kalmaya çalışıyorlar.

Zoru görünce pis işlere bulaşmıyor…

KHK’lı, mağdurlar ve yakınları sakın olan bu tuzağa düşmeyin ve sizin bilinçaltına pompalanan şiddetten uzak durun.

Sırf gündemde kalmak için iktidarın yandaşı zift havuzunun saçma dizisini izlemeyin…

Bir gün samimi yapımcılar gerçek, KHK soykırımının dizilerini ve sinemalarını yapana dek, gerçek hikâyeleri takip edin…

KHK’nın gerçek hayatını, Ömer Faruk Gergerlioğlu her gün çekiyor onu takip edin onu paylaşın…

Yalan bir dünyada hiçbir şey yokmuş gibi devekuşu gibi başını kuma gömenleri bırakın, Babil ile oyalansınlar…

BABİL’İN KONUSU…
Yapımını Ay Yapım’ın üstlendiği, Babil’in basın bültenlerinde verilen bilgiye göre, yönetmenliğini Uluç Bayraktar’ın yaptığı, hikâye ve senaryosunu Nüket Bıçakçı ve Özlem Yücel’in kaleme almış.

Klasik bir Yeşilçam hikâyesinin ötesine geçemeyecek bir yapım.

Konusu özetle, idealist bir ekonomi profesörü olan İrfan’ın (Halit Ergenç) hayatı, haksız yere işten atılması ve 7 yaşındaki oğlu Deniz’in (Beren Kasımoğulları) hastalanmasıyla alt üst olur. Kapılar birer birer yüzüne kapanırken karısı Eda’nın (Nur Fettahoğlu) çocukluk arkadaşları Egemen’den (Ozan Güven) yardım istemesiyle İrfan kendisini hayal bile edemeyeceği karanlık bir maceranın içinde bulur. Evlenmek üzereyken ayrıldığı büyük aşkı İlay’ın (Birce Akalay) tehlikeli iş adamı Süleyman’ın (Mesut Akusta) sevgilisi olarak ortaya çıkmasıyla birlikte, İrfan bu macerada aşması gereken birçok sınavla karşı karşıya kalıyor. Bir de macera da karşısına çıkan idealist genç kız Ayşe (Aslı Enver) ayrı bir muamma.

Filimdeki tek gerçek Türk toplumunun ne kadar vefasız olduğunu göstermesi ama bunu zaten biliyor değil mi?

AİLE YAPISI YİNE ALT ÜST
Nur Fettahoğlu’nun oynadığı Eda, ise evine gelen eşinin en yakın dostu Egemen’den hamile kalmış ve bunun eşinden gizlemiş bir kadın.

Tabi ki bu durumdan “masum” eşin haberi yok. Belki ileri ki bölümlerde de onun eşini aldattığı ortaya çıkar iş dengelenir ne de olsa eski aşkı burunun dibinde…

İrfan’ın dostu Egemen, her anlamda tam zıttı. Hatta an yakın arkadaşının eşiyle yatmaktan bile çekinmeyen birisi. Para için, şehvet için elini, belini kirletmekten, insan kullanmaktan çekinmiyor.

Aslında İrfan’ın hayatı için mücadele ettiği çocuğun babası bile değil…

Klasik kimin eli, kimin belinde olduğu belli olmayan filmde; eşleri aldatma, hırsızlık alçaklık ne varsa kötü olan her şey var… Normalleştiriliyor… Hem de sözde muhafazakâr iktidara yakın bir kanal tarafından…

FON MÜZİĞİ YEŞİLÇAM’DAN ESİNLENME
Babil’in izleyenler tarafından etkileyici bulunan fon müziği de benzer bir senaryoya sahip, 1973 yapımı “Canım Kardeşim” filminden esinlenmiş olması da ayrı bir garabet.

Her parçası bir yerden aşırma, İstanbul’un, Dallas semti…

Yani bu Türkiye’de yaşanan KHK soykırımı ile yakından uzaktan alakası olmayan saçma sapan bir film.

Türkiye, parayla, adaletle, insanlıkla imtihanı çoktan kaybetti…

Bugüne kadar kanun hükmünde kararname ile görevden alınanlar, kendileri hakkınsa iftira atanlara şiddet uygulamadı. Film bilinçaltına şiddet pompalıyor… Hakkınızı arayın vurun kırın dökün yağmalayın talan edin para için her şeyi mubah anlayışını pompalıyor.

Dizi tutturmak için de Türkiye’nin son dönemde kansere dönüşen KHK soykırımına azıcık ithafta bulunur gibi yapması da duygu sömürüsünden ibaret… Yapımcılar başladıkları kısır bir projeyi kurtarmak için kanayan bir yaraya sarılıyor olmaları baştan kaybettiklerinin göstergesi.

Hodri meydan maden paranız var çekin, Meriç Nehri’nden kaçan profesörleri, Kuzey Irak dağlarında devam eden beyin göçünü…

Film yapacak cesaretini yoksa, bari; hapishanelerdeki hamile kadınları, 800’e yakın bebeği, iki bine yakın çocuğu, öğrenin hakları elinden alınan binlerce üniversiteliyi haber yapın…

Ah! Anadolu, tutunacak bir dalı olmayan bir sürü ana dolu…

Klasik vakit kaybı olmaktan öte gidemeyecek içinde modern biraz, Robin Hood, biraz mafya, biraz sermaye düşmanlığı, Çiftlik Bank’ın saadet zinciri gibi kuracak İrfan veya “Tosuncuk Mehmet” vs. saçma sapan sırf para yapılmış suni gündemle tutunmaya çalışan bir yapım için çok şey yazmaya gerek yok.

Türk yapımcılar batıyorsunuz…

Yunus Erdoğdu – [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Telegram:
https://t.me/ukraynahaber
WhatsApp:

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. UKRAYNA HABER FETÖNÜN PİÇLERİ HEPİNİZ VATAN HAİNİ KAHPENİN GÖTTEN ÇIKMA PİÇLERİSİNİZ. HEPİNİZİN KATALOG KARILARINIZI ZENCİLER SİKSİN

  2. FETÖ PİÇİ SENİN İÇİ 250 BİN DOLAR AYIRDIM KATALOG KARINI GÖZÜNÜN ÖNÜNDE SİKTİRECEĞİM.

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu