Ekonomi

Gazprom, Ukrayna’ya Naftogaz’a 2,9 milyar dolar ceza ödedi

Rusya’nın Gazprom şirketi Stockholm mahkemesinin kararı uyarınca Ukrayna’nın “Naftogaz” şirketine 2,9 milyar dolar tazminat ödedi.

Rus enerji şirketi Gazprom, Ukrayna doğal gaz şirketi Naftogaz’a 2,9 milyar dolarlık doğal gaz tazminatını ödedi.

Naftogaz Grubu CEO’su Yuriy Vitrenko’nun Facebook sayfasından yaptığı açıklamada, “Açıkça söylemek gerekirse : “Evet, Ukrayna Gazprom’dan Stockholm Tahkim Mahkemes kararı uyarınca 2.918 milyar dolar tazminat aldı.” dedi. Toplam olarak ‘Gazprom’ ‘Naftogaz’a 5 milyar dolar ödedi.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy Facebook sayfasında  “Bir zafer daha. Birileri için küçük olabilir, ama bizim için bu çok büyük bir zaferdir. Ukrayna’nın ‘Naftogaz’ şirketi, Rusya’nın ‘Gazprom’ şirketinden Stockholm mahkemesinin kararına göre, 2,9 milyar dolar tazminat aldı. Paralar artık Ukrayna hesaplarındadır.” ifadesini paylaştı.

Gazprom ve Naftogaz, 2014’te Stockholm Ticaret Odası Tahkim Enstitüsüne birbirleri aleyhine başvuruda bulunmuştu. Naftogaz, Gazprom’un doğal gaz sevkiyat yükümlülüklerini yerine getirmediğini iddia ederek 17 milyar dolarlık ödeme talep etmişti.

Gazprom’un Ukrayna‘ya doğal gaz sevkiyatıyla ilgili yükümlülüklerini yerine getirmediğine hükmeden tahkim heyeti, şirketin Naftogaz’a 2,56 milyar dolar ödeme yapmasını kararlaştırmıştı. Karar sonrasında Gazprom’un ödeme yapmaması nedeniyle şirketin bazı Avrupa ülkelerindeki varlıklarına el konulmuştu.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu