Türkiye

İş yerlerine içinde 35 kuruş bulunan “siftah” zarflar bırakıldı

Samsun’da esnaf, Ülkücü şehit Yusuf İmamoğlu'nun Anısına 35 kuruş siftahla dükkânını açtı.

Samsun’da 100 esnaf dükkânlarını Ülkücü şehit Yusuf İmamoğlu’nun şehit edildiğinde cebinden çıkan 35 kuruş siftahla açtı.

Alperen Ocakları Eğitim Kültür ve Dayanışma Vakfı Samsun’da bir ilki gerçekleştirdi.

100 adet zarfın içerisine şehit Yusuf İmamoğlu’nun cebinden çıkan 35 kuruşu temsilen konulan paralar bırakıldı.

Gece bu zarflar dükkânların içine atıldı. Esnaflar sabah dükkânları açtığında büyük şaşkınlıkla günün ilk siftahını, “Yusuf İmamoğlu’nun cebinden çıkan temsili 35 kuruş” ile yaptı.

Esnaflardan dördünün zarfı yazılı olan kâğıdı ve şehit Yusuf İmamoğlu’nun cebinden çıkan temsili 35 kuruşu çerçevelettirip asacağı öğrenildi.

Esnafın kendi çekmiş olduğu videoları ve fotoğrafları UkraynaHaber.com ile paylaştı.

ŞEHİT YUSUF İMAMOĞLU KİMDİR?
Yusuf İmamoğlu (1945, İnegöl – 8 Haziran 1970, İstanbul) 8 Haziran 1970 günü okumakta olduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nde komünistler tarafından öldürülen ülkücü öğrenci.

Bursa’nın İnegöl ilçesinde oturan Bulgaristan göçmeni bir ailenin çocuğudur. Öldürüldüğü sırada İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Coğrafya Bölümü son sınıfında okumaktaydı. O dönemde İstanbul’daki Yüksek Öğretmen Okulu öğrencileri de derslerini İstanbul Üniversitesi Fen ve Edebiyat Fakültelerinden alıyor fakat bu okulda okuyan ülkücü öğrenciler o günlerde bu fakültelerin karşıt grupların hakimiyetinde olması sebebiyle okullarına giremiyorlardı. Yusuf İmamoğlu, öldürüldüğü gün fakülte girişinde karnelerini imzalatmak için bekleyen fakat okula giremeyen bazı Yüksek Öğretmen Okulu öğrencilerinin karnelerini hocalara imzalatmak için fakülteye girmiştir.

Yusuf İmamoğlu, fakülteye girdikten ve belgeleri hocalara imzalattıktan sonra “Asistan Odası” olarak tabir edilen, asistanların oturduğu İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi’nin 339 nolu odasının kapısından çıktığı sırada bir grubun kurşunlarına hedef olarak hayatını kaybetmiştir. O günlerin basın yayın organlarında bu grubun, başında Vural Yıldırımoğlu, Yusuf Kayabaşı, Ali Menekşe, Feridun Şakar ve Vahram Apik isimli kişilerin bulunduğu komünist militanlar olduğu yönünde haberler yayınlanmıştır.

Yusuf İmamoğlu, aldığı kurşun yaralarına rağmen hemen ölmemiş, 23 dakika sonra can vermiştir. Bu süre içinde cinayeti işleyen grup tarafından hiç kimse yanına yaklaştırılmadığı gibi olay sebebiyle çağrılan bir ambulans da yine fakülte bahçesine sokulmamıştır.

Olay günü fakültede ayrıca bir doçent ve iki asistan silahla tehdit edilerek hırpalanmış ve bir profesör de dersinden zorla dışarı atılarak hırpalanmıştır.

Cinayeti işleyen grup herhangi bir müdahale ile karşılaşmadan marşlar eşliğinde fakülteden ayrılmıştır. Polis ise olay yerine olaydan 1,5 saat sonra gelmiştir.

İmamoğlu’nun öldürülmesi o dönem ülkücü kamuoyunda büyük bir tepkiye sebep olmuştur. Ülkücü basın yayın organları bu ölümün sorumlusu olarak üniversiteleri komünist şiddete teslim eden üniversite yönetimlerini ve hükümeti göstermişlerdir.

İmamoğlu’nun cenazesi kalabalık törenle vapurla memleketi Bursa’ya gönderilmiş ve Bursa Emirsultan Mezarlığı’na defnedilmiştir.

İmamoğlu’nun hayatı ve ölümü Selcan Taşçı’nın Bedel isimli romanına konu olmuştur.

Aynı şekilde Arif Şirin (Ozan Arif) tarafından yazılan ve seslendirilen “Unutamam” isimli şiirde de, Yusuf İmamoğlu anılmaktadır.

Mustafa Öztürk tarafından yazılmış olan “Leke” adlı şiir İmamoğlu’na ithaf edilmiştir.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu