Türkiye

Nadira Kadirova’nın ölümü: Şirin Ünal’ın evinde yokedilen deliller

15 Temmuz daha meydana gelmeden önce Recep T. Erdoğan’a haber veren ilk kişi AKP’li milletvekili eski general Şirin Ünal’ın evinde ölü bulunan Nadira Kadirova’nın ailesi kızlarının ölümü sonrası yok edilen delilleri tek tek anlattılar.

Eski asker ve AKP Milletvekili Şirin Ünal, Ankara’daki malikânesinde kendi silahı ile yaşamını yitiren 23 yaşındaki Özbekistanlı Nadira Kadirova ile ilgili henüz bir açıklama yapmadı. Ancak aile üyeleri, endişelerine rağmen çarpıcı detaylar vermeyi sürdürüyor:

DELİLLERİ POLİSE TOPLATMADILAR

“İfade gibi evdeki kimseden swab örneği (ateşli silah artığı/eldeki kan ve barut izi) alınmadı. Odasına sokmadılar, eşyalarını onlar verdi. Hep günlük tuttu. Son dönem günlüğü yok. Abisi teşhiste göğsünde kurşunun girdiği yerde siyah barut lekesi göremediğini söyledi. Oysa silahın dayandığı yerde yanık izi ve siyah bir leke olur.”

Birgün Gazetesi’nden Erk Acarer’e konuşan aile üyeleri, 23 yaşındaki Kadirova ilgili delil karartıldığını ve olayda çok fazla çelişki olduğunu ileri sürüyor. Araştırılması gereken birden çok şüphe var. Bunlar şöyle sıralanıyor: Abisi Muhammed Kadirova, teşhis sırasında göğsünde yanık izi olmadığını söyledi. Oysa ateşli silahla yakın mesafe atışta, yanık ve barutun bıraktığı iz olur.

POLİS: ŞARJÖR VE SİLAH AYRIYDI

Aile, emniyetten “Şarjör ve silah ayrıydı” bilgisini aldı. Bu önemli. Aktarılanlar şöyle: “Silahın Belçika yapımı 14’lü olduğunu ve şarjör ile ayrı bulunduğunu söylediler.” Fakat hiçbir Belçika yapımı 14’lü, “Mermi namluya sürülse bile” şarjör olmadan çalışmıyor. 1903’te üretimine başlanan silahın özelliklerinden biri de bu güvenlik önlemi.

Aile, bu önemli detayın anlaşılmasından sonra, ‘Emniyet ağız değiştirdi’ diyor: “Silah Baretta’ymış dediler.” Ancak Baretta’nın da bir yere dayandığında çalışıp ateş alması mümkün olmuyor. Yani şarjörü takılı olmayan 14’lü de bir yere dayanıp ateş edilen Baretta da işlevsiz.

Kadirova’nın tek mermiyi şarjöre takması da zor görünüyor. Aile bu konudaki şüphelerini de dile getiriyor: “Özbekistan’da polis bile silah taşımaz. Genç bir kadının bilgi sahibi olması, tek bir mermiyi şarjöre yerleştirebilmesi bize çok mantıklı gelmiyor.”

GÜNLÜĞÜ KAYIP

Yine aynı çalışanın aileye aktardıkları arasında şunlar yer alıyor: “Günlerdir ağlıyordu. ‘Konuşursam yer yerinden oynar, bu evi de kendimi de yakarım’ dedi”. Henüz 23 yaşında yaşama veda eden Kadirova’nın ölümünden sonra ortaya çıkan önemli detaylar bunlarla da sınırlı değil.

Konuşmasını “Çalıştığı eve eşyalarını toplamaya gittik” diye sürdüren ailenin bu konuda da şüpheleri var: “Bizi odasına sokmadılar. İçinde daha çok defter ve kitap alan 3 koli verdiler. Nadire günlük tutardı, içtiği çayı simidi bile yazardı. Bütün günlükleri bulduk. Ancak kolilerin içinden son dönem günlüğü çıkmadı.”

Evin her yerinde kamera var. Kayıtların çıkıp çıkmayacağı merak konusu. Nadire Kadirova’nın telefonu da aileye teslim edilmedi. Emniyette olması muhtemel. Yine kulaklığı da aileye verilmedi. Aile bireyleri, “Bu özel bir kulaklıktı. İngilizce çalıştığı için bunu almıştı. Her sesi kaydediyordu. Bu bize teslim edilmedi” diyor.

Öte yandan cenazeyi Özbekistan’da teslim alan diğer aile üyeleri genç kadının ayağında da bir yara olduğunu tespit ettiler.

Cinsel taciz yok sayıldı

Nadira Kadirova, geçtiğimiz hafta başı hayatını kaybetti. Ölümüyle ilgili yapılan açıklama ise ‘intihar etti’ şeklindeydi. AKP Milletvekili Şirin Ünal’ın tabancasıyla intihar ettiği, odasında intihar notları bulunduğu, bunalımda olduğu şeklinde gerekçeler sunuldu basına. Oysa ayrıntılara biraz bakınca açıklanan hiçbir gerekçenin yerine oturmadığı görüldü. Kadirova’nın şüpheli ölümünden sonra dikkat çeken diğer birkaç ayrıntı ise şüpheleri daha da büyütür nitelikteydi. Otopsi yapılıp yapılmadığı bile net olarak söylenmeyen Kadirova’nın cenazesi, iki gün içinde apar topar abisine teslim edildi, yol ve cenaze masrafları AKP’li vekil Ünal tarafından karşılandı. Emniyet yetkilileri ise Kadirova konusunda ‘intihar etti’ açıklaması dışında hiçbir bilgi vermedi. AKP’li vekil hiçbir şekilde konuşmadı. Nadira Kadirova’nın arkadaşlarının “Nadira bize cinsel tacize uğradığını anlattı” şeklindeki beyanlarını ise hiçbir devlet yetkilisi duymadı, sormadı ve ifade almadı.

Kadirova sigortalı mıydı?

Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümünde aydınlatılması gereken çok fazla nokta var. Yanı sıra Kadirova bir ev işçisiydi. Edinilen bilgilere göre; Kadirova AKP’li vekil Şirin Ünal’ın evinde son bir yıldır yatılı olarak onun yatalak olan eşine bakıyordu. Kadirova’nın şüpheli ölümünün ardından dikkat çeken bir başka nokta ise ev işçisi olan Kadirova’nın sigortası var mıydı, yoksa AKP Milletvekili Şirin Ünal evinde kayıt dışı işçi mi çalıştırıyordu?

‘Nadira’ya ulaşmak isterdik’

İmece Ev İşçileri Sendikası’ndan Münire İnal’a Nadira Kadirova’yı sorduk. Şüpheli ölümünden önce Kadirova’nın işvereni Şirin Ünal tarafından cinsel tacize uğrası ile çalışma koşullarıyla ilgili şikayetlerini dile getirmesini değerlendiren İnal, şunları söyledi: “Maalesef birçok ev işçisi bunları yaşıyor, hepimiz yaşıyoruz. Nadira Kadirova olayını basından okuduk. Sadece cinsel taciz değil, ev işçileri birçok olumsuzluk yaşıyor. Cinsel taciz, mobbing, hırsızlıkla suçlanmak, aşağılamalar bu olumsuzluklardan bazıları. Biz bunları artık yaşamak istemiyoruz. Bizim sendikayı kurma amacımız bunlarla mücadele etmek zaten. Ev işçilerinin çalışma koşullarıyla ilgili hiçbir denetleme yok. İnsan yerine konulmuyoruz, ne toplumda ne devlette. Biz Nadira gibi ev işçisi kadınlara ulaşmak istiyoruz ama maalesef onların çok büyük çoğunluğunun çalışma izni olmadığı için ulaşamıyoruz. Çalışma izni yoksa zaten sigortası da yoktur. Çoğu kayıt dışı çalıştırılıyor.”

Emniyet cinsel tacizi dikkate almadı

Kadınlar Birlikte Güçlü örgütlenmesi, önceki akşam Kadıköy’de başlattığı ‘Kadın cinayetlerini acil önle’ kampanyasının açıklamasında Nadira Kadirova’nın şüpheli ölümüne dikkat çekti. Açıklamada şu ifadeler yer aldı: “Nadira Kadirova Ankara’da AKP’li milletvekili Şirin Ünal’ın evinde ölü bulundu. Vekilin silahı ile intihar ettiğini okuduk haberlerde. Adli tıp raporu bir günde çıktı ve cenaze hemen Özbekistan’a gönderildi. Ailesi ve arkadaşları Kadirova’nın patronunun cinsel tacizine maruz kaldığını belirttiler. Ama Emniyet’te dinleyen olmadı.”

AKP’li vekil Şirin Ünal kimdir?

AKP Milletvekili Şirin Ünal, aynı zamanda emekli bir general. Ahmet Nesin, Artı Gerçek’te dün yer alan yazısında Şirin Ünal ile ilgili bazı ayrıntılara yer vermiş. Nesin yazısında şu ifadelerde bulunmuş: “Şirin Ünal’ın en büyük özelliği 15 Temmuz darbesini Recep Tayyip Erdoğan’a haber veren ilk kişi olması. Bu haberi darbe yazılarımda terörle mücadele amirliğinde alınan ifade tutanağını yayınlayarak birkaç kez yayınladım ama sonradan ilginç bir haber aldım. Ben o belgeyi yayınlayınca bir milletvekili kendisine doğruluğunu sormuş, o da ‘Söyledim ama beni ciddiye almadı, bıyık altından güldü geçti’ demiş. Ciddiye alıp almaması ayrı bir sorun ama verdiği yanıtla Erdoğan’ın darbeden 45 gün öncesinden haberdar olduğunu teyit etmiş. Erdoğan’la darbe konusunda devamlı irtibat halinde olmasını darbe gecesi sanki görevliymiş gibi genelkurmay başkanlığı binasına gitmesinden de anlıyoruz. Bu emeklilerin ortak özelliği olmalı, biliyorsunuz Ali Türkşen de darbe gecesi SAT’a gitmek için yola çıkıyor ve orada 1,5 gün kalıyor. İşkence yapmamış, askeri domuz bağı ile bağlamış, bir de kılıcını fazla sallamış. Ünal o gece ne yaptı acaba, hem Abidin Ünal hem de Akın Öztürk ile aynı dönem öğrenci ve komutanları ama hava kuvvetleri komutanı olamayan sadece Şirin Ünal.”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu