GündemVideo

VİDEO | Ukrayna’da Kurban Bayramı Coşkusu

Ukrayna'daki Müslümanlar, Bayram namazını kılmak üzere günün ilk ışıklarıyla birlikte başkent Kıyiv’deki Ar Rahma Camii'ne akın etti.

Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’de Ar-Rahma caminde bayram namazını, Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim kıldırdı.

Müftü Tamim bayram hutbesinde, Hz. İbrahim’in (as) kısası ve İslam dininde kurban kesmenin faziletleri hakkında bilgi verdi. Bayram namazının eda edilmesi akabinde cemaat cami içinde halka oluşturdu ve kucaklaşarak bayramlaştı. Cemaat teşrik tekbirleri getirdi.

Ukrayna Müslümanları, Kıyiv’den bütün dünyadaki Müslümanların Kurban Bayramı’nı tebrik etti.

CAMİ ÖNÜNDE PANAYIR KURULDU
Cami önündeki bayram kutlama programı düzenlendi. Kurulan platformlarda, dini eşyalar, tesettüre uygun kıyafetler satıldı.

Çocuklar çeşitli şarkılarla bayrama coşku kattı. Cami önündeki panayır alanında cemaate İslam ülkelerinin mutfaklarından; etli pilav, kebaplar, tandır ekmeği gibi çeşitli ikramlarda bulunuldu.

Camin yakınındaki bir alanda ise kurbanlık koyunlar satıldı. Cami çevresindeki kurbanlık koyunlar ise 2 bin 500 grivna (yani yaklaşık 99 dolardan) başlayan fiyatlarla satıldı. İsteyenler burada kurbanlarını kesme imkânı buldu.

Çocuklar için park kuruldu, burada yapılan yarışmalarda çocuklara çok sayıda bisiklet gibi kıymetli hediyeler verildi. Çocuklar kendileri için kurulan parkta eğlenceli vakit geçirdi.

Bayram namazını eda eden cemaatin bir kısmı da Müslüman mezarlıklarını ziyaret ederek geçmişlerinin ruhuna Kur’an’dan ayetler okudu.

Muhabir, fotoğraflar ve kamera: Yunus Erdoğdu  | [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

NOT: Sitemiz üretilen çekilen çok özel videolar paylaşıyoruz. İzlemek ve kaçırmamak için youtube kanalını takip ediniz ve uyarıları açınız.

Youtube kanalı takip ediniz: youtube.com/ukraynahaber

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu