Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dünya

Zelenskıy, Johnson ile bir araya gelecek: ziyaret ne zaman?

Ülkesindeki seçimlerden büyük bir zaferle çıkan Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskıy ile Johnson görüşmesinin planları yapılıyor.

Ukrayna’da cumhurbaşkanlığı seçimleri hem de parlamento seçimlerinden tarihi bir zaferle çıkan Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin, yeni İngiltere Başbakanı Boris Johnson ile görüşmesi için hazırlıklar, Londra’nın Brexit prosedürünü tamamladıktan sonra başlayacağı bildirildi.

Ukrayna’nın İngiltere Büyükelçisi Natalya Galibarenko Radio Liberty’e yaptığı açıklamada, ziyaret için en uygun zaman hususunda çalışmaların devam ettiğini belirtti.

Natalya Galibarenko, İngiltere’nin Brexit’i sürecini tamamlayacağı 31 Ekim akabinde, Zelenskıy ile Johnson’un görüşmesi için gereken her şeyi yapacaklarını söyledi.

Johnson’un başbakan seçilmesi akabinde öncelikli görevinin İngiltere’nin, AB’den ayrılma planının uygulanmasına odaklanacağına dikkat çeken Büyükelçi Galibarenko, iki lider arasında ki muhtemel görüşme gündemine ilişkin ise Rusya’nın Kırım’ı işgali ve ülkenin doğusunda devam eden silahlı çatışmalar konusunda destek talebi olacağını bilgisini verdi.

Boris Johnson’ın İngiltere’nin Dışileri Bakanı iken iki kez Ukrayna’yı ziyaret etmişti.

Askerler tarafından feci şekilde öldürülen Osmanlı Devleti’nin son Dahiliye Nazırı (İçişleri Bakanı) Ali Kemal’in torunu Stanley Johnson’ın, 55 yaşındaki oğlu Boris Johnson iktidardaki Muhafazakar Parti’nin lideri seçildi. Johnson ülkenin yeni başbakanı olarak Kraliçe tarafından resmen hükümeti kurmakla görevlendirildi.

Ukrayna’da yüzde 73 oy alarak tarihi bir zaferle cumhurbaşkanı seçilen Volodımır Zelenskıy, 20 Mayıs’ta yemin töreni esnasında 8. Dönem Ukrayna Parlamentosunu fesih etmiş ve 21 Temmuz’da erken parlamento seçimi yapılmasını öngören kararname imzalamıştı. Kurduğu Halkın Hizmetkârı partisinin erken genel seçimlerde aldığı yüzde 43,17 oy oranı ile ikinci bir başarıya imza attı.

Oy sayma işlemlerine devam eden Ukrayna Merkez Seçim Komisyonu’nun açıkladığı resmi olmayan sonuçlara göre, sandıkların yüzde 99,9’u açıldı. Seçimlerde yarışan 22 partiden sadece 5’i yüzde 5 oranındaki barajı aşabildi. Resmi sonuçlara göre Halkın Hizmetkârı partisi yüzde 43,15 oranında oy ile (254 sandalye kazandı, hükümet kurmak için yeter sayısı 225), ikinci sırada Rusya yanlısı Yaşam İçin Muhalefet Platformu yüzde 13,03 oy ile (43 vekil), üçüncü sırada eski Başbakan Yuliya Timoşenko’nun Anavatan partisi yüzde 8,18 oy (26 vekil), eski Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko’nun partisi Avrupa Dayanışması yüzde 8,1 oy ile (25 vekil), rock grubu Okean Elzi’nin solisti Svyatoslav Vakarçuk’un partisi Ses ise yüzde 5,82 oy oranı (20 vekil) ile Ukrayna Parlamentosu’nda temsil edilecek.

Muhabir: Yunus Erdoğdu | [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: instagram.com/ukraynahabercom/

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]