Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Gündem

MİT’in Ukrayna’dan kaçırdığı Türk gazeteci, ABD’nin Ukrayna ve Türkiye raporuna girdi

ABD Dışişleri Bakanlığı her yıl yayınladığı ve ülkelere göre insan hakları uygulamaları ve koşullarının incelendiği insan hakları raporunu açıkladı.

Türkiye ve Ukrayna istihbaratının ortaklaşa düzenlediği operasyon ile Fethullah Gülen ile bağlantılı olduğu gerekçesiyle üzerindeki pijama ile kaçırılan ve Kiev Büyükelçiliği’nde kelepçeli fotoğrafı çekilen Yusuf İnan iki ülkenin de insan hakları raporuna girdi.

TÜRKİYE’NİN DOSYASI KABARIK
Raporun Türkiye bölümünde 15 Temmuz darbe girişiminin gerçekleştiği 2016 yılında ülkenin önemli siyasi değişim yaşadığı, hükümetin olağanüstü hal kararnamelerini ve yeni terörle mücadele yasalarını kullanarak terör bağlantılı gerekçelerle binlerce polis ve askeri personeli görevden aldığı belirtildi.

Raporda yurtdışındaki Fethullah Gülen bağlantılı kişilerin yakalanıp Türkiye’ye getirildiği operasyonlar da yer aldı. Raporda şu ifadelere yer verildi:

“Hükümet Fethullah Gülen destekçileri için kullandığı ve ‘FETÖ’ olarak adlandırdığı grubun üyelerini yakalamak için dünya çapında bir çaba başlattı. Temmuz ayında Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) 18 ülkede 100’den fazla “FETÖ” üyesinin getirilmesini sağladığını doğruladı. Bazı durumlarda işbirliği yapan hükümetler aranan kişileri normal süreci işletmeden sınırdışı etti. Örneğin Turan ve Meydan Televizyonları iki Türk vatandaşının Şubat ayında gerekli süreçten geçmeden Azerbaycan’dan Türkiye’ye götürüldüğünü bildirdi. Kyivpost.com adlı internet sitesi 16 Temmuz’da yayınladığı haberde 12 ve 15 Temmuz’da MİT’in Ukrayna’dan ‘FETO’ üyesi olduğu iddia edilen iki kişinin getirildiğini ve bir Türk hükümet yetkilisinin Ukrayna güvenlik servisine yardımlarından dolayı teşekkür ettiğini bildirdi.”

Milli İstihbarat Teşkilatı’nın (MİT) geçen yıl Mart ayı sonlarında altı şüpheliyi Kosova yetkilileriyle işbirliği yaparak Kosova’dan getirildiğine atıfta bulunuldu.

UKRAYNA RAPORU 78 SAYFA
ABD’nin insan hakları sorunlarına yer verdiği Ukrayna raporu ise 78 sayfadan oluştu. Ukrayna bölümünün başındaki rapor, Rusya Federasyonu’nun 25 Kasım’daki saldırılarına ve Karadeniz’deki Kerç Boğazı’nın yakınında bulunan Karadeniz’deki gemi ve mürettebat üyelerine el koyması, ülkenin doğusunda Donbas’ta Rusya tarafından başlatılan ve ısıtılan çatışma, Kırım’ın işgali, askeri durum, sivil kayıplar, insan kaçırma, işkence, yasadışı gözaltılar, cinsiyete dayalı şiddet, basın özgürlüğü, ifade özgürlüğünü ihlalleri, barışçıl toplanma ve mitinglere müdahaleler gibi konular yer aldı.

GÜLEN İLE İLGİLİ KİŞİLERE OPERASYON RAPORDA
Her iki ülkenin raporunun ortak konusu ise Türkiye ve Ukrayna’da iki ülke istihbaratının ortaklaşa gerçekleştirdiği gazeteci Yusuf İnan ve işadamı Salih Zeki Yiğit’in kaçırılması oldu.

Ukrayna’da daimi ikamet izni bulunan Türk muhalif gazeteci Yusuf İnan’ın kaçırılması hadisesi geniş yer aldı.

Ukrayna Raporunun Tam Metni için tıklarınız: Rapor

Türkiye Raporunun Tam Metni İçin Tıklayınız: Rapor

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]