Ekonomi

Poroşenko, yoksulluk maaşı uygulamasını başlattı: Aylık 300 lira

Demokratik Ukrayna Cumhuriyeti bilindiği gibi sosyal bir devlettir. Sosyal devlet olmasından dolayı da mevcut durumda bazı vatandaşların, elektrik, doğalgaz ve su gibi bir çok alanda devlet desteği vermekte. Bu yardımlardan da çoğu ihtiyaç sahibi vatandaşlar yararlanmaktadır. Artık nakit olarak yoksulluk maaşı da alacaklar.

Ukrayna’da yoksullara maaş bağlanacak. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Ocak ayından bu tarafa üzerinde çalıştıkları “yoksulluk maaşı” projesine 6 Şubat itibariyle başladıklarını, nüfusun düşük gelirli gruplarına Mart’tan itibaren nakit ödemelere başlanacağını söyledi.

Fakirlikle mücadele kapsamında ortalama 1500 grivan yani yaklaşık 300 lira nakit destek verilecek bu nakit destek ile faturaların ödenmesi üzerinin ise fakirlere kalması hedefleniyor.

Poroşenko yoksulluk yardımının emekli ve fakirler için geçerli olduğunu belirtti.

Poroşenko ayrıca sübvansiyon mekanizması verimli çalışması aşırı bürokratik engelleri kaldırdıklarını ifade etti.

Öte yandan bedava doğalgaz alan bazı fakirlerin tüketiminin zengin kullanıcıların iki katı olduğunu bu tür istatistiklerin rahatsızlık verici olduğunu söyledi.

Poroşenko, Ukraynalı emeklilerin, Rusya’nın saldırganlığı ve Rusya’nın Ukrayna’ya karşı yürüttüğü hibrit savaşının yol açtığı ekonomik kriz sonucu acı çektiğini vurguladı.

Poroşenko, Başbakan Volodımır Groysman, Ukrayna Başbakan Yardımcısı Genadiy Zubko, Maliye Bakanı Oksana Markarova ve Ukrayna Başbakanı Yardımcısı Volodımır Kistion’a bu sorunu çözüme kavuşturma konusundaki gayretlerinden dolayı teşekkür etti.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | yunuserdogdu@hotmail.com

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

Fotoğraflar: Mykola Lazarenko

Etiketler

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

Bir Cevap Yazın

İlgili Makaleler

Başa dön tuşu