Türkiye

Ukrayna’dan giden 30 binden fazla Ahıska Türk’ü Türkiye vatandaşı oldu

Ukrayna'nın doğusundan Türkiye'ye giden Ahıska Türklerinin vatandaşlık işlemleri devam ediyor

Dünya Ahıska Türkleri Birliği Genel Sekreteri Fuat Uçar:”Şu ana kadar 30 binden fazla kişinin vatandaşlık işlemleri tamamlandı. Halen bu çalışma devam ediyor. Bunun yanı sıra sosyal güvenlik, çalışma izinleri, buradaki emeklilik haklarıyla ilgili çalışmalar da şu an devam ediyor””Nerede yaşarlarsa yaşasınlar, 9 ülkede şu anda yaşıyorlar, her zaman gönüllerindeki yer Türkiye’dir. Hep ‘Vatana ne zaman gideceğiz?’ duyguları vardır oralarda. Hiçbir zaman bağlarını koparmadılar. O özlemi, o vatana hasreti çok iyi bilirler”

Bilecik’in Bozüyük ilçesinde bir etkinliğe katılan Uçar, AA muhabiri Harun Kaymaz’a yaptığı açıklamada, 30 bini aşkın Ahıska Türkünün, Türk vatandaşlığına geçiş işlemlerinin tamamlandığını söyledi.

Türkiye’ye gelen Ahıskalılarla ilgili özellikle son dönemde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın talimatlarıyla önemli çalışmalar yapıldığını vurgulayan Uçar, “Bunların en yakını 2015’te Ukrayna’da sıkıntılı olan bölgeden oradaki halkımızın alınarak Türkiye’ye iskanlı göç ettirilmesidir. 677 aile, 3 bin kişilik halkımızı Erzincan’ın Üzümlü ilçesine yerleştirdik.” dedi.

Uçar, izinle Türkiye’de ikamet eden Ahıskalılar için yine Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın talimatıyla istisnai vatandaşlık çalışması yürütüldüğünü hatırlattı.

Bu kişilerin vatandaşlığa kabul işlemleriyle ilgili bilgi veren Uçar, şöyle devam etti:

“11 Eylül 2018’de başlayan istisnai vatandaşlık çalışmasıyla vatandaşlığa başvurular başladı. Şu ana kadar 30 binden fazla kişinin vatandaşlık işlemleri tamamlandı. Halen bu çalışma devam ediyor. Bunun yanı sıra sosyal güvenlik, çalışma izinleri, buradaki emeklilik haklarıyla ilgili çalışmalar da şu an devam ediyor. İnşallah yakın zamanda bu sorunlar da çözülecek. Yaklaşık 200 doktorumuz var. Bunların hepsinin sorunları çözüldüğü zaman Ahıska Türkleri, öz vatanlarında yaşamaya devam edecekler.”

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu