Gündem

VİDEO | Poroşenko: Türkiye ile anlaştık, 12 İHA alıyoruz

Ukrayna, ordusu NATO standartlarına yükseliyor…

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Türkiye Başkanı Recep Tayyip Erdoğan ile imzaladıkları anlaşma gereğince 12 adet Bayraktar TB2 tipi insansız hava aracı (İHA) satın alacaklarını duyurdu.

Geçtiğimiz hafta Ukrayna’nın dini bağımsızlığının kararnamesi Tomos’u almak için Türkiye’ye giden Poroşenko, sosyal medya platformu Facebook ve Twitter hesabından yaptığı açıklamada, Türkiye ile Bayraktar TB2 İHA’sına yönelik anlaşma imzalandığını kaydederek Ukraynaca teknik özelliklerinin yer aldığı tanıtım videosunu yayınladı.

Poroşenko “Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’la anlaştığımız gibi, Ukrayna ordusuna Türk Bayraktar TB2 insansız hava aracı satın alınmasına yönelik anlaşma imzalandı. Bu operasyonel ve taktik düzeydeki bu yepyeni İHA’lar yüksek teknolojik özellikli olmasının yanı sıra zırhlı araçları ve güçlendirilmiş mevzilerle denizdeki hedefleri vurmaya yönelik modern yüksek hassasiyetli füzelerle donatılabiliyor” ifadelerini kullandı.

Anlaşmanın Ukrayna devlet kuruluşu Ukrbronprom bünyesindeki Ukrspetsproekt ve Baykar Makina şirketi arasında imzalandığını belirten Poroşenko, Ukrayna ordusunu NATO standartları çerçevesinde yeni silahlarla donatmaya devam edeceklerini belirtti.

Poroşenko’ya göre, anlaşma iki ülke arasında askeri-teknik alanda işbirliğini geliştirme hedefinin bir parçası oldu.

Ukrayna, Altay tankları için motor çalışmalarını sürdürüyor.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu