Dünya

İnsan kaçakçılığı korkunç boyutta

BM tarafından yayınlanAN son raporda, insan kaçakçılığının korkunç boyutlarda büyüyerek arttığı açıklandı. Raporda, insan kaçakçılığı mağdurlarının üçte birini de çocukların oluşturduğu kaydedildi.

Birleşmiş Milletler (BM) tarafından yayınlan son raporda, insan kaçakçılığının korkunç boyutlarda büyüyerek arttığı açıklandı. Raporda, insan kaçakçılığı mağdurlarının üçte birini de çocukların oluşturduğu kaydedildi. Mağdurların çoğunun cinsel sömürüyle karşı karşıya kaldığı, çocukların kaçakçılığın yüzde 30’unu oluşturduğu açıklandı. VOA’nın haberine göre kaçakçılık mağduru çocukların çoğunluğunu kız çocukların oluşturduğu belirtildi. BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi (UNODC) tarafından hazırlanan rapor, 142 ülkeden alınan verilerle hazırlandı.

Çocuk mağdurları silâhlandırıyorlar

BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi Direktörü Yury Fedotov, insan kaçakçılığının çoğunun silahlı çeteler ve terörist guruplar tarafından yapıldığını kaydederek, “Kaçakçılık artık çok korkunç boyutlara ulaştı” dedi. Kaçakçıların ve terör guruplarının korku yayarak çocukları kaçırdığını kaydeden Fedotov, “Çocuk mağdurları silâhlandırıyorlar. Zorla çalıştırıyorlar. Kaçırdıkları kadın ve çocukları cinsel köle olarak kullanıyorlar” dedi. BM Uyuşturucu ve Suç Dairesi, 2010 yılından itibaren insan kaçakçılığının her yıl giderek arttığını kaydetti. İnsan kaçakçılığında en fazla artışın, Asya ve Amerika kıtalarında olduğu belirtildi. İnsan kaçakçılığının en yoğun olarak Doğu Asya ve Afrika’dan yapıldığını kaydeden raporda, özellikle bu bölgelerde işlenen suça verilen ceza ve mahkûmiyetin az olması ve bu ülkelerde hukukun yetersiz kalmasının mağdur sayısının artmasına sebep olduğu ifade edildi.

Silâhlı çatışmalar en büyük etken 

Raporda silâhlı çatışmaların insan kaçakçılığının artmasındaki en büyük etkenlerden biri olduğu vurgulandı. Dünyada sıcak çatışmaların yaşandığı birçok bölgedeki ülkelerde, hukukun üstünlüğünün olmasının, insan kaçakçılığını tetiklediği belirtildi. Bu gibi bölgelerde sivillerin kendilerine karşı işlenen suçlarda hukuk tarafından yeterince korunamadıkları için kolay bir şekilde insan tacirlerinin ellerine düştükleri kaydedildi. Raporda, Orta Doğu’daki mülteci kamplarındaki kız ve genç kadınların kendi rızası olmadan evlendirildikleri, bunların birçoğunun da komşu ülkelere kaçırılarak cinsel sömürüye maruz kaldıkları belirtildi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Kapalı