Gündem

Poroşenko ile Erdoğan’ın Vahdettin Köşkü’nde kritik görüşmesi!

Türkiye'de çalışma ziyaretinde bulunan Poroşenko ile Erdoğan günün erken saatlerinde Vahdettin Köşkü'nde bir araya geldi.

Yeni kurulan bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi için “Tomos” adlı bağımsızlık belgesini Ekümenik Fener Rum Patrikhanesi’nden almak üzere İstanbul’a çalışma ziyareti gerçekleştiren Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Türkiye Başkanı ve AKP Genel Başkanı Recep T. Erdoğan, Vahdettin Köşkü’nde biraraya geldi.

Günün erken saatlerinde başlayan iki liderin görüşmesinde ana gündem maddesinin geçtiğimiz ay Kerç Boğazı’nda yaşanan gerilim olması bekleniyor.

Erdoğan ile görüşme akabinde Poroşenko, Fener Rum Ekümenik Patriği Bartholomeos ile bir araya gelecek. Burada gerçekleşen görüşmede Poroşenko, Bartholomeos’dan yeni kurulan bağımsız Ukrayna Ortodoks Kilisesi’ne “otosefali” (dini bağımsızlık) kazandıracak Patrik kararnamesi “Tomos” teslim alacak.

Geçtiğimiz ay Rusya, Kerç Boğazı’nda Ukrayna’ya ait iki gemiye silah kullanarak el koymuştu. Gemideki 24 Ukraynalı denizci önce gözaltına alınmış daha sonra da tutuklanmıştı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | yunuserdogdu@hotmail.com

WhatsApp, Signal ve Viber: +380 63 665 65 25

Twitter DM açık: @erdogduy

Facebook ve Messenger: facebook.com/erdogduy

İnstagram: https://www.instagram.com/founderofukraynahaber/

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu