Dünya

Çavuşoğlu: Ukrayna, ortada kaldı

Çavuşoğlu, Türkiye'nin çok dengeli olduğunu iddia etti.

Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Sabahattin Zaim Üniversitesi Siyaset Kulübü’nün düzenlediği “Türkiye’de Uluslararası İlişkilerin Önemi” başlıklı konferansta konuştu.

Çavuşoğlu, küreselleşen dünyada, gelişmeleri takip edip, analizler yaparak buna göre politika geliştirmek zorunda olduklarını söyledi.

“BİR TARAFI TUTMAMIZ GERÇEKÇİ DEĞİL”

Dış politikayı dengeli bir biçimde yürütmenin gerekliliğine vurgu yapan Çavuşoğlu, bir tarafa bel bağlamanın doğru olmayacağını ifade ederek, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Uluslararası ilişkilerde temel teori ne diyor? Sürekli dost da yok, sürekli düşman da olmaz. O yüzden biz her yerle ilişkilerimizi geliştirirken gerçekçi ve dengeli olmalıyız. Bakın Ukrayna’nın başına gelenlere. AB dedi ki; ‘Rusya’yı değil beni seçeceksin.’ Rusya dedi ki; ‘Hayır, Avrupa’yı değil beni seçeceksin.’ Ortada kaldı bir ülke. O gün tamamen Rusya tarafını da seçseydi Ukrayna, akıbeti bugünkünden iyi olmayacaktı. Neden Ukrayna gibi bir ülke iki tarafla ilişkilerini iyi yürütmesin de bir tarafı seçmek zorunda kalsın. İyi örnek olarak Kazakistan’ı vereyim. Kazakistan bugün ABD ile de iyi, Rusya ile de, Çin’le de, bizle de iyi. Dış politikasını dengeli götürüyor. Bunda ne mahsur var? Dengeli bir dış politika izlemek Türkiye gibi ülkelerin temel ihtiyacıdır, komplekse de kapılmamak lazım.”

[VİDEO] Türkiye, Ukrayna’daki Holodomor’u, Çavuşoğlu’nun raporu yüzünden tanımamış!

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu