Foto Galeri

NASA, Dinyeper Nehri’nin donmuş fotoğrafını yayınladı

Ukrayna'yı baştan aşağı geçen Dinyeper Nehri'nn donmuş yatağı uzaydan bir tabloyu andırıyor.

Amerika Birleşik Devletleri (ABD)’nin uzay programı çalışmalarından sorumlu NASA (Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi), Ukrayna’dan geçip Karadeniz’e akan 2 bin 290 kilometre uzunluğundaki Dinyeper (Özi) Nehri’nin donmuş yatağının fotoğrafını yayınladı.

Dinyeper, İdil ve Tuna’dan sonra Avrupa’nın üçüncü uzun nehridir. 2290 km uzunluğundaki bu nehir, Valday Dağları yaylasının güneyinden doğar, Smolensk’e ulaşır, Belarus’a girer, bu cumhuriyetin doğu kısmından geçerek Ukrayna’ya ulaşır. Sol taraftan Desna Nehri ile birleşip, Kiev’e geçer. Daha sonra Dinyeper Yaylası’nı bir eğri çizerek dolaşır ve kıyı dilinin kısmen kapattığı bir haliç meydana getirerek Odesa’nın doğusundan Karadeniz’e dökülür.

Expedition 50 mürettebatının bir üyesi olan Avrupa Uzay Ajansı astronot Thomas Pesquet, “9 Şubat 2017’de Uluslararası Uzay İstasyonu’ndan bu görüntüyü yakaladı” diyerek, yayınladı.

Her gün, Uluslararası Uzay İstasyonu, mürettebat önemli bilim ve araştırma yürütürken, diğer yandan Dünya’yı uzaydan kendi perspektiflerinden fotoğraflıyorlar.

Muhabir: Jonas Hunter – Washington | UkraynaHaber
Kaynak: NASA / ESA / Thomas Pesquet

© Telif Hakkı 2018, Tüm Hakları Saklıdır 2006-2018 |

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu