Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Foto GaleriGündemVideo

VİDEO – FOTO GALERİ | Zelenskıy, Erdoğan’ı Mariyinsiy Sarayı’nda resmi törenle karşıladı

Ukrayna Cumhurbaşkanı'nın resmi daveti üzerine Ukrayna’ya gelen Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesi başladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy, resmi daveti üzerine Ukrayna’nın başkenti Kıyiv’e gelen Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Mariyisinkiy Sarayı’ndan resmi törenle karşılandı.

Tören iki ülkenin milli marşları çalınmasıyla başladı. Cumhurbaşkanları şeref kıtasını selamladılar ve Ukrayna ve Türkiye’nin resmi delegasyon üyelerini karşılıklı tanıttılar.

Zelenskıy’nin eşi Olena Zelenskıy’nin de katıldığı törende, Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın da eşlik etti.

Zelenskıy ile Erdoğan baş başa görüşmeye geçti.

Cumhurbaşkanı Erdoğan ve eşi Emine Erdoğan, karşılama töreni öncesinde 2. Dünya Savaşı’nda ölenlerin anısına yapılan Meçhul Asker Anıtı’nı ziyaret ederek çelenk bıraktı.

Baş başa görüşme

Liderlerin baş başa görüşmesi akabinde Ukrayna ile Türkiye Cumhuriyeti arasındaki Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyin onuncu toplantısı Zelenskıy ile Erdoğan başkanlığında gerçekleşecek.

Erdoğan ziyareti çerçevesinde bir dizi ikili anlaşmanın imzalanması bekleniyor.

Akabinde ise Zelenskıy ile Erdoğan da medya temsilcileriyle bir araya gelecek.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin davetlisi olarak, resmî temaslarda bulunmak Ankara’dan yola çıkan Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, başkent Kıyiv’e ulaştı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ı Borıspil Havalimanı’nda Türkiye’nin Kıyiv Büyükelçisi Yağmur Ahmet Güldere, eşi Seda Güldere, Ukrayna’nın Ankara Büyükelçisi Vasıl Bodnar ile Ukrayna Dışişleri Bakanlığı yetkilileri karşıladı.

Cumhurbaşkanı Erdoğan’a eşi Emine Erdoğan’ın yanı sıra Dışişleri Bakanı Mevlüt Çavuşoğlu, Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Mustafa Varank, Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanı Murat Kurum, Gençlik ve Spor Bakanı Mehmet Muharrem Kasapoğlu eşlik ediyor.

Erdoğan’ın, Ukrayna ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısı.

Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenledi.

Erdoğan, Ukrayna ziyareti öncesi düzenlediği basın toplantısında, “Stratejik ortağımız ve komşumuz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Biz de bir Karadeniz ülkesi olarak bölgede barışı hâkim kılmak için tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloga davet ediyoruz” dedi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Kıyiv ziyareti öncesi Esenboğa Havalimanı’nda basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodımır Zelenskıy’nin davetine icabetle, Yüksek Düzeyli Stratejik Konseyi’nin onuncu toplantısı nedeniyle Kıyiv’e hareket edeceklerini söyleyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bugün aynı zamanda Ukrayna’yla tesis ettiğimiz diplomatik ilişkilerin 30. yıl dönümüdür. Dolayısıyla, bu ziyaretimiz bizim için ayrı bir anlam ve önem taşıyor. Sayın Zelenskıy’le baş başa görüşmemizin ardından, Konsey Toplantımıza başkanlık edeceğiz” dedi.

Görüşmelerde ikili ilişkilerin tüm boyutlarıyla gözden geçirileceğini kaydeden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Ortak gündemimizde yer alan önemli bölgesel ve uluslararası konularda da fikir teatisinde bulunacağız. Muhtelif alanlarda anlaşmalara imza atarak ilişkilerimizin ahdi zeminini daha da güçlendireceğiz” diye konuştu.

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’yla ilişkilerde son yıllarda özellikle ticaret, yatırımlar, turizm ve savunma sanayii gibi alanlarda ciddi mesafeler kat edildiğini belirterek, şunları kaydetti: “Salgına rağmen, geçtiğimiz sene 2 milyonu aşkın Ukraynalı dostumuzu Türkiye’de misafir ederek, yeni bir rekora imza attık. İkili ticaret hacmimiz de 2020 yılına kıyasla yaklaşık yüzde 60 artarak 7,5 milyar dolara ulaştı. 10 milyar dolarlık hedefimize varma yolunda kararlı adımlarla ilerliyoruz. Ziyaretim vesilesiyle imzalayacağımız Serbest Ticaret Anlaşması’nın, bu hedefe bizi kısa zamanda ulaştıracağına inanıyorum.”

“BÖLGEDE BARIŞI HÂKİM KILMAK İÇİN TÜM TARAFLARI İTİDALLİ OLMAYA VE DİYALOĞA DAVET EDİYORUZ”

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Ukrayna’nın karşı karşıya kaldığı meydan okumaları ve bölgede yaşanan gerilimi de yakından takip ettiklerini vurguladı ve “Stratejik ortağımız ve komşumuz Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü ve egemenliğini desteklediğimizi her platformda dile getiriyoruz. Biz de bir Karadeniz ülkesi olarak bölgede barışı hâkim kılmak için tüm tarafları itidalli olmaya ve diyaloga davet ediyoruz. İhtilafın barışçı yöntemlerle ve uluslararası hukuk temelinde çözülmesi gerektiği aşikârdır. Bölgemizde barış ve güven ortamının tesisi amacıyla üzerimize düşeni yapmaya hazır olduğumuzu bu vesileyle bir kez daha vurguluyorum” şeklinde konuştu.

“Ukrayna’yla ilişkilerimizin ana unsurlarından olan Kırım Tatarları başta olmak üzere soydaşlarımızın durumuna özel ihtimam gösteriyorum” diyen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Kıyiv’de yapacağımız görüşmelerin gündeminde her zamanki gibi bu konu da üst sıralarda yer alacaktır. Kıyiv’deki temaslarımızın, Ukrayna’yla ilişkilerimizin güçlenmesine önemli katkılarda bulunacağına inanıyorum. Görüşmelerimizin ülkemiz ve bölgemiz için hayırlı neticelere vesile olmasını temenni ediyorum” ifadelerini kullandı.

Konuşmasının sonunda vatandaşların mübarek üç aylarınızı tebrik eden Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bu bereketli günlerin milletimize, İslam Âlemine ve tüm insanlığa barış, huzur ve esenlik getirmesini diliyorum. Üç ayların ilk Cuma gecesi olan bugün, inşallah Regaip gecesini de idrak edeceğiz. Rabbim, bizlere Leyle-i Regaib’in bereketinden, feyzinden, kalplerimizi arındıran rahmetinden istifade etmeyi nasip eylesin diyorum” dedi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]