Türkiye

Türkiye’deki, Kırım Türklerinden Ukrayna’ya destek

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği, işgalci Rusya'nın tutumuna karşı Ukrayna'ya destek verdi.

Kırım’ı işgal eden Rusya’nın, Azak Denizi’nde Ukrayna gemilerine saldırması ve 6’sı yaralı 24 askerini esir almasına Türkiye’deki Kırım Tatarları tepkisiz kalmadı.

Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği üyesi bir grup, Fatih’te bulunan Saraçhane Parkı’nda toplandı. Ellerinde Türk ve Ukrayna bayrakları olan kalabalık, “Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yanayız”, “Rusya’sız Kırım”, “Rusya, savaşa son ver” yazılı pankartlar taşıdı. Kalabalık, daha sonra burada basın açıklaması yaptı.

Açıklamayı grup adına Kırım Türkleri Kültür ve Yardımlaşma Derneği İstanbul Şubesi Başkanı Celal İçten yaptı. Kerç Boğazı’nda, Rusya ile Ukrayna arasında yaşanan gerginlik nedeniyle endişe duyduklarını ifade eden İçten, Rusya’nın işgalci tutum sergilediğini savundu.

İçten, şunları kaydetti:

“Rusya ile Ukrayna arasında tırmanan gerginliğin, Kırım’da yaşayan binlerce Kırım Tatar Türkleri üzerinde baskıya neden olacağı endişesini yaşıyoruz. İşgalci Rusya’nın, Ukrayna ile çatışmaları bahane ederek yıllar süren haksız sürgünden sonra vatanına dönen ve yaşam mücadelesi veren Kırım Türklerini tekrar bir sürgün yaşamaya mecbur edeceği endişesi taşımaktayız. Dünyayı bu perspektiften bakmaya ve Kırım Tatarlarının haklarını korumaya davet ediyoruz.”

Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana olduklarını dile getiren İçten, “Türkiye’deki siyasi partileri, sivil toplum kuruluşlarını ve yayın organlarını Kırım Tatarlarının haklı mücadelesine destek vermeye davet ediyoruz. Ukrayna’nın toprak bütünlüğünden yana olduğumuzu bir kez daha belirtiyoruz. İşgalci Rusya’nın Ukrayna’da işgal ettiği topraklardan çekilmesi için her türlü uluslararası hukuka dayalı mücadelemiz devam edecektir.” diye konuştu.

Açıklamanın ardından grup dağıldı.

Rusya, Kırım’da Ukrayna yanlısı halka zulüm ediyor

Erdoğan: Ukrayna ile Rusya krizinde arabuluculuk rolü üstlenebilir miyiz? Rusya: Gerek yok

[ÖZEL KRONOLOJİ DAKİKA DAKİKA YAŞANANLAR] Ukrayna’da sıkıyönetim resmen başladı

Rusya, işgal ettiği Kırım’a S-400 yığıyor!

Kırım’ı, Rusya üzerinden seyahat eden Türk vatandaşları Ukrayna’da tutuklanacak

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu