Dünya

Rusya, işgal ettiği Kırım’a S-400 yığıyor!

Rusya ile Ukrayna arasındaki gerginlik tırmanırken, Rusya, işgal ettiği Kırım'da S-400'leri arttırıyor. ABD Başkanı Trump da Putin ile görüşmesini iptal edebileceğini söyledi.

Rusya’nın, Ukrayna gemilerine Azak Denizi’nde saldırması ve 6’sı yaralı 24 askerini esir alması üzerine, başlayan gerginlik tırmanıyor.

Rusya’nın 2014 yılında ilhak ettiği Kırım Yarımadası’na askeri yığınak yapmaya devam ettiği ve S-400 hava savunma sistemlerini arttırmayı planladığı bildirildi.

Rus kaynakları S-400’lerin Kırım’a yakında teslim edileceğini ve yıl sonuna kadar kullanıma hazır olacaklarını söylediğine yer verdi. Kırım’da halihazırda 400 kilometre menzilli üç tabur hava savunma sisteminin konuşlandırılmış durumda olduğu belirtildi.

Ukrayna’da, Rusya’nın üç Ukrayna gemisine el koyması ve mürettebatını esir almasında sonra, Rusya’nın ülkeyi işgal etmeye kalkışacağı endişesi ile 30 gün sürecek sıkıyönetim ilan edilmişti.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko Salı günü yaptığı açıklamada, ülkesinin Rusya karşısında “topyekün savaş” tehdidi altında olduğunu söylemişti.

ABD Başkanı Donald Trump Ukrayna ve Rusya arasındaki gerginlik nedeniyle Rusya Devlet Başkanı Vladmir Putin ile Arjantin’deki G20 zirvesi sırasında yapılması planlanan görüşmeyi iptal edebileceğini söyledi.

Rus tarafından konuya yönelik hemen bir açıklama yapıldı. Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov gazetecilere yaptığı açıklamada Kremlin’in Trump’ın açıklamalarından haberdar olduğunu ancak görüşmenin onaylandığını ve görüşme için hazırlanıldığını söyledi.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu