Şirket

Poroşenko olur dedi: Ukrayna’dan bütün Avrupa ülkelerine uçak biletleri 5 Euro

Poroşenko, Ukrayna'da Ryanair'in iddialı planlarının arkasındayım destekliyorum dedi Kiev'de Avrupa ülkelerine uçak biletleri 5 Euro'da satılmaya başladı.

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, 5 Euro’ya satılan uçak biletlerinin Avrupa Birliği ile entegrasyonu güçlendirecek bir mekanizma olduğunu söyledi.

Cumhurbaşkanı Poroşenko, Ryanair’in Ticari Direktör David O’Brien ve Ryanair Havayolu Yönlendirme Direktörü Kate Sherry’i kabul etti. Poroşenko, Ukrayna’da, Low-Cost (ucuzcu havayolu) Ryanair’in iddialı planlarını tam olarak desteklediğini söyledi.

Poroshenko, dünyanın ünlü havayolu şirketi Ryanair ile bir yıl içinde ikinci kez buluşmalarının sembolik değerini olduğunu bu yılın Mart ayındaki toplantıdan bu tarafa uzun yol kat ettiklerini söyledi. Halihazırda, Ryanair’in Boryspil’den 12 yöne uçtuğunu Lviv’den ise beş yöne uçuyor.

Ukrayna Altyapı Bakanı Vladimir Omelyan ise Ryanair’den biletlerin 5 Euro karşılığında satın alınabileceğini bildirdi.

Omelyan; “Şahsen siteye girdim, bilet satın almaya çalıştım Londra’ya sadece 9.99 kötü değil. Ukraynalıları 9.99 Euro’ya bilet almaya davet ediyorum, 300 grivnası, Londra’ya uçmak için iyi fiyat ” dedi.

AB ülkelerinin Ukrayna’ya vize muafiyeti başlatması akabinde Poroşenko, ülkesine Low–Cost firmaların ülkesine gelmesi içim mümkün olan her şeyi yapmaya hazır olduklarını ifade etmişti.

Poroşenko, “Bugün Ryanair, dünyanın en büyük Low-Cost havayollarından birisi ve düşük fiyatlarla rekabeti arttırdı.” diye konuştu.

Ülkesine yabancı yatırımcının ilgisinin arttığını belirten Poroşenko, Bayer, IKEA, Pepsi Co gibi birçok firmanın Ukrayna’da yatırım yaptığını sadece 2018 yılında gelen yatırımın yüzlerce milyon dolar seviyesinde olduğunu söyledi.

Poroşenko’nun olumlu yaklaşımı karşısında Ryanair sorumlusu David O’Brien teşekkür ederek uçak biletlerini 5 Euro’ya indirme sözü verdi. Söz vermesi akabinde Ryanair’in bütün Avrupa destinasyonu biletleri 5 Euro’dan satışa çıktı.

Ryanair’in yetkilisi David O’Brien, şirketin Kiev çıkışlı uçuş sayısını artırma kararını aldığını bildirdi.
Şirketin hedefindeki ülkelerin; Almanya, Fransa, İtalya, Belçika olduğu bildirildi.

Ryanair, 3-5 yıl içinde Ukrayna nüfusunun yüzde 10’unu taşıyabileceklerini bildirdi.

Poroşenko ulaşılabilir bilet fiyatları sayesinde Avrupalıların Ukrayna’yı göreceklerini asılsız Rus propagandasının etkisiz kalacağını söyledi.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev | [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

Fotoğraf: Fotoğraflar: Mykola Lazarenko

Bilet almak için: Ryanair

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu