Gündem

Poroşenko, Ukrayna ile Rusya arasındaki ‘dostluk anlaşmasını’ sonlandırdı

Ukrayna ile Rusya arasındaki dostluk anlaşması resmen bitti

Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, “Ukrayna ve Rusya arasında Dostluk, İş birliği ve Ortaklık Anlaşması”nın sonlandırılmasına ilişkin kararnameyi imzaladı.

Poroşenko tarafından imzalanan ve Ukrayna Başkanlık İdaresinden yapılan açıklamada yayımlanan kararnameyle, Ukrayna ve Rusya arasında Dostluk, İş birliği ve Ortaklık Anlaşması sonlandırıldığı bildirildi.

Poroşenko’nun kararnameyi, Ukrayna Ulusal Güvenlik ve Savunma Konseyi tarafından söz konusu anlaşmanın uzatılmamasına yönelik 6 Eylül 2018 tarihinde alınan karar doğrultusunda imzalandığı belirtildi.

Rusya ve Ukraynayı, “stratejik ortak” olarak tanımlayan anlaşma 31 Mayıs 1997’de imzalanmıştı. Anlaşma, iki ülke arasındaki ilişkilerin temel anlaşmalarından birisiydi.

Ukrayna ile Rusya arasındaki, “Dostluk, İşbirliği ve Ortaklık Anlaşmasının geçerlilik süresi 31 Mart 2019’da sona eriyordu.

Anlaşmanın otomatik olarak uzatılmaması için anlaşma şartlarına göre, Ukrayna’nın 30 Eylül’e kadar anlaşmanın feshi konusunda Rus tarafını bilgilendirmesi gerekiyordu.

Anlaşmanın iptaline ilişkin kararname Ukrayna Parlamentosunun onayını alması akabinde Ukrayna Dışişleri Bakanlığı tarafından Rusya’ya bildirilecek.

Rusya, “dostluğa” sığmayacak bir şekilde garantör ülke olduğu Ukraynayı arkadan vurmuş ve topraklarını işgal etmişti.

Muhabir: Yunus Eroğdu – Kiev | [email protected]

Twitter: @erdogduy

Facebook: facebook.com/erdogduy

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu