DünyaVideo

Erdoğan’ın, Moldova ziyareti iptal mi edilecek?

MİT'in müşterek operasyon yaptığı ülkelerle gelirim devam ediyor

Türkiye Reisi Recep T. Erdoğan’ın Moldova’ya yapacağı ziyaret, 7 Türk vatandaşının sınır dışı edilmesinden akabinde Kişinev’de gerginliğin tırmanması nedeniyle iptal edilebilir.

Türkiye Milli İstihbarat Teşkilatı (MİT)’in ile Moldova İstihbarat Servisi (SIS) ülkeye sığınmış yedi Türkiye vartandaşını hukuksuz bir şekilde kaçırmasının etkisi Moldova’da devam ediyor.

Sosyalist Parti (PSRM) milletvekili Vlad Batrincea, öğretmenlerin sınır dışı edilmesiyle yükselen tansiyon yüzünden Erdoğan’ın Ekim ayında planlanan ziyaretinin iptal edilebileceğini söyledi. Sosyalist vekil bu açıklamaları katıldığı Adevarul Live programında yaptı.

MOLDOVA CUMHURBAŞKANI KAZA YAPTI YARALANDI

İŞTE KAZA ANI:

Rusya yanlısı Moldova Cumhurbaşkanı Igor Dodon’u taşıyan araç hafta sonu kamyon çarpması sonucu takla attı.

Rusya yanlısı Dodon kaza sonrası hastaneye kaldırıldı. Dodon, kazadan sonra kendisini iyi hissettiğini söyledi.

Dodon’un sözcüsü Maksim Lebedinsky, ilk açıklamayı Rus medyasına yaptığı açıklamada cumhurbaşkanının geçirdiği kaza sonrası hastaneye kaldırıldığını, sağlık durumunun iyi olduğunu, hatta hastanede tedavi ihtiyacı bile duyulmadığı belirtildi.

“KAPILARINI KIRIN DÖVEREK ÖLDÜREREK ALIN”

Dodon, ülkesine sığınan öğretmenler için, eski Türkiye İçişleri Bakanı Efkan Ala gibi “hukuk mukuk gerek yok kapılarını kırın kapılarını alın” talimatı vermişti.

Öğretmenlere okullarda evlerinde yapılan baskında Moldova’ya iltica etmelerine rağmen kapıları kırılarak zorla ve darp ederek alınmıştı.

AB’nin genişlemeden sorumlu komiseri Johannes Hahn, Kişinev’den ‘’hukuk devleti ve tüm yargı prosedürlerine uymasını’’ istedi.

MİT, ERMENİ UÇAĞIYLA ÖĞRETMEN KAÇIRDI

Moldoven gazeteciler, Air Moldova’ya ait bir uçağın Kişinev’den Türkiye’ye tarifesiz bir sefer yaptığını ortaya çıkardı. Perşembe sabahı Ukrayna’nın Odesa şehrinden giden uçak, yerel saatle 11.40’ta havalandı. 63 dakika sonra Çorlu’daki eski askeri havaalanına indi. Boeing 737-55S, Ermenistan firmasına ait bir uçak. Özel uçuşun giderlerini kimin karşıladığı ve uçağın ne taşıdığı açıklanmadı.

Kaynak: Adevarul

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu