Dünya

Erdoğan, ABD ziyaretinde neler yapacak Trump ile görüşecek mi?

Erdoğan, New York'taki BM Genel Kurulu'nda ABD Başkanı Trump ile görüşme konusunda talep gelmediğini, kendisinin de özel bir talepte bulunmayacağını açıkladı

Birleşmiş Milletler 73’üncü Genel Kurul çalışmaları 18 Eylül’de New York’ta başlayacak. Başta Suriye’de 7.5 yıldır süren iç savaş ve mültecilerin durumu olmak üzere 73. Genel Kurul toplantılarında BM’nin yapısının değişmesi, ‘BM 2030 Küresel Hedefleri’, ‘İklim Değişikliği’ gibi bir çok önemli konu masaya yatırılacak.

BM 73. Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarıysa 25 Eylül’de başlayacak. Aralarında ABD Başkanı Donald Trump’ın da bulunduğu çok sayıda ülkenin lideri genel kurula hitap edecek. BM 73. Genel Kurulu’na hangi ülke liderlerinin katılacağı netleşmeye başlıyor.

ERDOĞAN NEW YORK’A GİDİYOR

Eylül ayında yoğun bir dış ziyaret programı olduğu belirtilen Reis Recep T. Erdoğan’ın, 25 Eylül tarihinde başlayacak BM 73. Genel Kurulu’nun üst düzey toplantılarına katılmak için New York’a geleceği bildirildi.

Erdoğan’ın genel kurula hitaben yapacağı konuşmada, Türkiye’yle ABD arasındaki siyasi ve ekonomik krizin BM gündemine alınması, bölgesel konular, Suriye, mültecilerin durumu, BM’nin yapısının değişmesiyle ilgili birçok konuyu ele alacağı belirtiliyor.

Diplomatik kaynaklardan elde edilen bilgiye göre, Erdoğan’ın programı henüz netleşmedi ancak Cumhurbaşkanı’nın New York temasları sırasında bir çok dünya lideriyle ikili ve çoklu görüşmeler gerçekleştireceği belirtildi.

Erdoğan’ın ABD’nin önde gelen finans kuruluşları ve iş adamlarıyla bir araya geleceği, ayrıca New York’ta yaşayan Türk toplumunun düzenleyeceği bazı etkinliklere katılacağı ve ABD’de yaşayan Türk toplumuna yönelik çeşitli konuşmalar yapacağı da bildiriliyor.

Erdoğan Trump BM zirvesi sırasında bir araya gelecek mi?

Kırgızistan dönüşü önemli açıklamalarda bulunan Erdoğan, uçakta gazetecilerin gündeme ilişkin sorularını yanıtladı.

ABD ziyaretine ilişkin BM toplantısında Trump ile görüşecek misiniz? sorusuna Erdoğan, “Bu konuda onlardan bir talep gelmedi. Benim bir talebim olmayacak. 16 yıldır Başbakanlık, Cumhurbaşkanlığı yapıyoruz. Herhangi bir ihtiyacımızı, ABD’den paramızla dahi alamadığımız anlar olmuştur. Ama terör örgütleri parasız olarak her türlü silahı ABD’den alabiliyorlar. Bu silahları da bize karşı kullanıyorlar. Bu nasıl bir stratejik ortaklık? (‘Uçak vermediler’ anımsatması üzerine) O yine biraz ağır bir şey. Polise tabanca vermediler tabanca.”

GEÇEN YIL AYNI MASADA YEDİLER İÇTİLER…

Erdoğan’ın ABD Başkanı Trump’la bir araya gelip gelmeyeceği henüz netleşmedi. Ancak geçtiğimiz yıl yapılan 72. BM Genel Kurul toplantılarında, BM Genel Sekreteri Antonio Gutarres’in liderler onuruna verdiği öğle yemeğinde aynı masayı paylaşan Erdoğan ve Trump’ın verdiği samimi görüntüler dikkat çekmişti.

25 Eylül’de yapılacak olan ve iki liderin de katılacağı öğle yemeğinin ardından, ev sahibi ülke olarak Başkan Trump’ın 25 Eylül akşamı, BM Genel Kurulu’na katılan liderler onuruna vereceği akşam yemeğine de Erdoğan’ın katılıp katılmayacağı konusunda iki ülkenin diplomatik kaynakları her hangi bir yorum yapmıyor.

Kaynaklar: VOA, T24

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu