Türkiye

Ukrayna İçişleri Bakanı Avakov, Soylu’ya: Ukraynalı turistleri çok iyi ağırlıyorsunuz

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

Türkiye’de temaslarda bulunan Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Türkiye İçişleri Bakanı Süleyman Soylu ile görüştü.

Ukrayna İçişleri Bakanı Arsen Avakov, Ukrayna’nın, terörle mücadele konusunda Türkiye’ye her türlü desteği vermeye devam edeceklerini söyledi.

AVAKOV, SOYLU’YA KALEM HEDİYE ETTİ

Görüşme, akabinde İçişleri Bakanları arasında ortak niyet beyanında bulunduklarını ve emniyet genel müdürlükleri arasında mutabakat zaptı imzalandı. Avakov, anlaşmayı imzaladığı kalemi Ukrayna geleneklerine göre mevkidaşı Soylu’ya hediye etti. Soylu hediyeden duyduğu memnuiyeti dile getirdi.

Bakan Soylu da, Ukrayna’nın reform yolculuğunu ve toprak bütünlüğünü desteklediklerine dikkat çekerek, Kırım tatarlarına verdiği destekten ötürü Ukrayna devletine teşekkürlerini sundu.

AVAKOV: ÖNCELİĞİMİZ TOPRAK BÜTÜNLÜĞÜMÜZ

Baş başa ve heyetler arası yapılan görüşmelerin ardından Bakan Avakov ile Soylu, görüşmeye ilişkin basın açıklamasında bulundu.

Söze ilk olarak başlayan Avakov, görüşmede bizim için en önemli hadise Türkiye’nin Kırım’a yönelik tavizsiz bir politika sürdürmesi ve Ukrayna’nın toprak bütünlüğünü savunması dedi.

Avakov: “Ben Ankara’nın Rusya tarafından Kırım ilhakını asla tanımayacağını söylemesi ve Türkiye’nin ilkeli duruşu, nedeniyle bakana teşekkür etmek istiyorum. Arsen Avakov, bizim için bu son derece önemli.” dedi.

Soylu’ya, Ukraynalı turistleri ağırladığı için teşekkür eden Avakov, Ukraynalılar Türkiye’de konforlu ve güvende hissediyor bu bizim için önemli dedi.

Avakov, “Bugün çok somut bir şekilde bu görüşmeyi yaptık ve özellikle söz konusu mücadelenin somut adımlarına ve pratik boyutuna değindik. Bugün çok önemli iki çerçeve belgesine imza attık ki bu belgeler sayesinde kurumlarımız arasında iş birliği daha hızlı gelişmeye devam edecektir” şeklinde konuştu.

BİR ÇOK ANLAŞMA İMZALANDI

Ukrayna ile Türkiye arasında; terör, göçmen ve insan ticareti, siber suçlar, kara para aklama, suç, uyuşturucu kaçakçılığı ve sınır ötesi organize suç, kaçakçılıkla mücadelede işbirliğini öngören bir dizi anlaşma imzalandı. Bu anlaşma ile iki ülke arasındaki iş birliğinin daha çok geliştirmesi bekleniyor.

Askeri anlaşmalar hakkında da bilgi veren Avakov, halihazırda 18 helikopteri kapsayan büyük bir helikopter yenileme projesi yürütüldüğünü söyledi.

Muhabir: Yunus Erdoğdu – Kiev

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu