Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Haberler

Kapkaççı, Gagauz Türkolog Tudora Arnaut’un, 90 bin dolar bulunan çantasını çaldı

Tudora Arnaut, 30 Ağustos'ta gündüz kapkaççı mağduru oldu.

Kiev Milli Taras Şevçenko Üniversitesi Türkoloji Bölümü’nün Gagauz asıllı öğretim görevlisi doçent Tudora Arnaut, 30 Ağustos’ta gündüz kapkaççı mağduru oldu.

Strana.ua sitesi başkent Kiev’in merkezinde Anri Barbüs Caddesi’nde, ünlü bilim insanı Tudora Arnaut’un 90 bin dolar nakit olan çantasını kaptırdığını bildirdi.

Hadise Arnaut’un çantasında 90 bin dolar nakit ile yürürken tanımadığı bir erkeğin kapkaçına maruz kaldı.

Ukrayna polisi, büyük hırsızlık soruşturması dosyası açtı. Polis hırsızlığın planlı olduğunu, Arnaut’un ne zaman nereye ve nereden geçeceğini, üstelik yanında yüklü miktarda nakit para taşıdığını bildiğini belirtti.

Tudora Arnaut aynı gün Türk Büyükçeliliğinin 30 Ağustos Zafer bayramı resepsiyonuna özel davetli olarak katıldı.

Türkiye hayranı olarak bilinen Arnaut, uzun zamandır, TC Kiev Büyükelçiliği, TİKA ve Türkiye Kültür Müşavirliği ile çok yakın temaslarda bulunuyor.

TUDORA ARNAUT KİMDİR?

Çok sayıda kitabı ve tercüme eseri bulunan Gagauz şair, yazar ve Türkolog, 1970’de Odesa’da Dimitrovka Köyü doğdu. Gagauz geleneklerine çok bağlı bir ailenin çocuğudur. İlk ve orta öğrenimini Dimitrovka’da tamamladıktan sonra, bir yıl Moldova’nın Çadır kentindeki Kültür Müdürlüğü emrinde çalıştı.

Moldova-Azerbaycan Eğitim anlaşması uyarınca ve Azerbaycan Hükumetnin verdiği bursla, Bakü Mehmet Emin Resulzade Devlet Üniversitesinde öğrenim gördü. Bu yolla Azerbaycan’a gönderilen ilk Gagauz Türkü oldu. 1993 yılında, üniversitenin Türk Dili ve Edebiyatı Bölümünden mezun oldu. (Ankara) Gazi Üniversitesi Halk Edebiyatı Bölümünde yüksek lisans yaptı. 2000-2003 yıllarında KKTC’de Akdeniz Üniversitesi’nde görev yaptı. Halihazırda Kiev Milli Şevçenko Üniversitesi’nde Türkoloji bölümünde öğretim görevlisi.

Muhabir: Yevgeniya Vyaçeslav

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]