Foto GaleriGündemVideo

[FOTO GALERİ] Poroşenko, Bağımsızlık Bayramı hazırlıklarımı takip etti

Meydandan bütün dünyaya güçlü birlik ve beraberlik mesajı verildi.

Ukrayna’nın, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin 27. yıldönümü için yapılacak etkinliklerin hazırlıklarında sona gelindi.

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de büyük gün için hazırlıklarını tamamladı. Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko, Bağımsızlık Meydanı ve meşhur Kreşçatik caddesinde yapılan hazırlıkları inceledi.

Dünyanın en büyük ordularından Rus ordusuna karşı cesurca savaşan Ukrain askerlerini arkasına alan Poroşenko, Bağımsızlık Meydanı’ndan dünyaya güçlü bir, birlik ve beraberlik mesajı gönderdi.

Bu sene de kutlamaların merkezi başkent Bağımsızlık Meydanı ve meşhur Kreşçatik caddesi olacak. Askeri geçişe 4 bin 500 asker, 250 tank, zırhlı araç, roket ve savunma sistemleri katılacak.

Askeri geçidin genel provası tamamlanırken hazırlıklar sürüyor. Bu sene törende Sovyetlerden kalma “zafer” selamları yerine, yeni milli askeri selamlar ilk kez söylenecek. Meydan “Ukrayna Yaşasın” sloganları ile inleyecek.

PUTİN, HERZAMANKİ GİBİ GÖLGE DÜŞÜRMEK İSTİYOR!

Rusya, her sene olduğu gibi bu sende Ukrayna’nın Bağımsızlık Bayramı öncesi tatbikat provokasyonu yapıyor.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, her sene yaptığı gibi bu sene de Ukrayna’nın, Sovyetler Birliği’nden ayrılarak bağımsızlığını ilan etmesinin 27. yıldönümüne gölge düşürmek için merkezi ve doğu ordu birliklerine savaş alarmı verdi.

International Press Agency (IPA)‘nin haberine göre Putin, merkezi ve doğu ordu birliklerine beş gün süreyle savaş alarmı verdi. Askeri ve uzun mesafe hava taşımacılığının da alarma geçirildiği emir ile ordu birlikleri bu sabah Moskova saati ile 5’te savaş konumuna geçti.

TATBİKAT GEREKÇESİ İLE SAVAŞ ALARMI

Rusya Savunma Bakanlığı, savaş alarmının “Vostok-2018” askeri tatbikatı kapsamında verildiğini, orduların hazırlık kalitesinin ölçülmesinin hedeflendiğini söylendi.

Savunma Bakanı Sergey Şoygu’nun yaptığı açıklamada, “20-25 Ağustos tarihlerinde planlanan Vostok-2018 tatbikatı ile doğu ve merkezi birliklerin yanı sıra askeri ve uzun mesafeli hava taşımacılığının olası ani savaş durumuna hazırlığı test edilmek istenmiştir.” denildi.

Muhabirimiz Yunus Erdoğdu, Putin’in verdiği savaş emrini ve meydandaki bayram hazırlıkları ile ilgili son gelişmeleri anlattı.

Muhabir: Yunus Erdoğdu

Fotoğraflar: Mykola Lazarenko ve Mikhail Palinchak

www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com
www.UkraynaHaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu