Teknoloji

Twitter’da deprem: Twitter takipçi silmeye başladı

Bazı hesaplar bir anda binlerce takipçi kaybetti.

Sosyal medya devi Twitter, bir süredir robot hesaplara savaş açmıştı. Geliştirilen algoritmayla robot hesaplar Twitter tarafından otomatik olarak kapatılıyordu.

Sahte hesapların önüne geçmek isteyen Twitter, üyelik koşullarını ağırlaştırmış, yeni hesap açmak isteyenlerin telefon numarasıyla doğrulama yapmak zorunda kalmasını sağlamıştı.

Twitter’dan son yapılan açıklamaya göre ise Twitter artık kilitli hesap sayısını toplam takipçi sayısından düşürecek. Shiftdelete sitesinde yer alan habere göre Twitter’ın bir güvenlik prensibi olarak olağan dışı bir durum ile karşılaşıldığında şifre değişikliğine zorladığı hesaplar kilitleniyor. Hesabın hala sahibinde olduğunu belirlemek amacıyla hesap sahibi ile iletişime geçiliyor.

Hesap ile ilgili bir sorun olmadığı onaylanana kadar ise hesap kilitli olarak tutuluyor. Spam veya bot hesaplardan farkı ise bu kilitli hesapların gerçek kişiler tarafından oluşturulmuş olması. Twitter tarafından bugün yapılan açıklama ile birlikte, takipçi sayılarının daha güvenilir olması için, bu kilitli hesapların artık toplam takipçi sayısı arasında gösterilmeyeceği duyuruldu.

Hesapların çoğunda 4 veya 4’ten daha az bir takipçi sayısında azalma görüleceği belirtiliyordu. Ancak çok takipçili hesaplarda bu sayının çok daha fazla olması bekleniyordu.

Uygulama devreye girdi ve sosyal medyada çok takipçisi olan hesaplar binlerce takipçi kaybetti. Takipçi sayısına göre bu kayıp bazı hesaplarda bin civarında iken bazılarında 4 bin ve üzerine de çıktı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu