DünyaVideo

[VİDEO] 3 çocuğuyla Yunanistan’a sığınan KHK mağduru Esma Uludağ hayatını kaybetti

3 küçük çocuğu ile birlikte Meriç'i geçerek Atina'ya ulaşan ve Almanya'ya iltica eden eşiyle kavuşmayı bekleyen Esma Uludağ geçirdiği felç ve kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Olağanüstü Hal (OHAL) ile çıkarılan KHK’yla işinden ihraç edilen ve Almanya’da oturum alan eşine kavuşmak için Meriç’i geçerek Atina’ya ulaşan Esma Uludağ (35) geçirdiği felç ve kalp krizi sonucu hayatını kaybetti.

Kaçak yollarla Meriç Nehri üzerinden Yunanistan’a geçen ve Atina’da yaşamaya başlayan Uludağ, Almanya’da oturum alan eşine kavuşmak için 3 çocuğuyla beklemeye başladı. 3, 7 ve 10 yaşlarındaki çocukları da yanında olan mülteci anne sığındığı Yunanistan’da Almanya’da başvurusu kabul olan eşini ve aile birleşimi işlemlerinin tamamlanmasını bekliyordu.

Mehmet Ali Uludağ (38) ise 1 yıl önce hakkında açılan davalardan dolayı Almanya’ya iltica etti. Eşini çocuklarıyla birlikte Türkiye’de bırakan Uludağ’ın eşi Esma Uludağ’ın İzmir’de bir kaymakamlıkta memur olarak çalıştığı öğrenildi. Çıkarılan KHK ile görevinden ihraç edilen Esma Uludağ, 3, 7 ve 10 yaşlarındaki çocuklarıyla birlikte 6 ay önce Meriç’ten geçerek Atina’ya ulaştı ve eşini beklemeye başladı.

Esma Uludağ, dün gece felç geçirdi. Ambulansla hastaneye kaldırılan Uludağ’ın kalbinin durduğu belirtildi. Kalp krizi geçirmesinden dolayı vefat eden mülteci kadının cenazesinin otopsi işlemleri ve resmi prosedürler tamamlandıktan sonra Türkiye götürüleceği öğrenildi.

SIRADIŞI BİR BAŞARI ÖYKÜSÜ VARDI ESMA ULUDAĞ’IN

İki üniversite bitirdi, memur oldu, anne oldu, öğrenciliği ise hiç bırakmadı… Son olarak Gediz Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nu birincilikle tamamladı. Diplomasını da biri henüz 38 günlük 3 çocuğuyla birlikte aldı, eğitim aşkı ve okuma azmiyle alkışlandı.

Gediz Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’ndan birincilikle mezun olan Esma Uludağ, sıradışı bir başarı öyküsüne sahip. 32 yaşındaki Uludağ, 2007 yılında Dokuz Eylül Üniversitesi Fizik Bölümü’nü bitirdi, 2009’da bu kez Celal Bayar Üniversitesi’nde lisanüstü eğitimi gördü. Bu arada evlendi, memur oldu, anne oldu ama öğrencilikten asla kopmadı. Son olarak Gediz Üniversitesi Adalet Meslek Yüksekokulu’nu kazandı. Bir yandan Karabağlar Kaymakamlığı’nda çalışıp eğitimini sürdürdü, diğer yandan da çocuklarına annelik yaptı. Bir ay önce de 3’üncü çocuğunu dünyaya getirdi. Memurluğa ve anneliğe öğrenciliği ekleyen Esma Uludağ, derslerinde de üstün başarı elde etti, 4 üzerinden 3.89 not ortalamasıyla tüm arkadaşlarını geride bıraktı. Bölüm birincisi olarak diplomasını 8 yaşındaki oğlu Veli Said, 4 yaşındaki kızı Müşerref Zümra ve 38 günlük bebeği Ceyda ile beraber aldı.

HAYALİ AVUKATLIKTI

Okuma azmi ve eğitim aşkıyla kendisine hayran bırakan Uludağ, şimdiki hedefinin Gediz Üniversitesi Hukuk Fakültesi olduğunu söyledi. Eğitimin yaşam boyu sürmesi gerektiğini dile getiren Uludağ, “Hem çalışıp ham annelik yaparak da öğrenci olunabileceğini kendime ve çevreme göstermeye çalıştım. Bu süreçte eşim destek olarak bana hep güç verdi. Hukuk Fakültesi’ni de bitirebilirsem avukat olmak istiyorum” demişti.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu