DünyaFoto GaleriVideo

[VİDEO] ABD’nin Suriye’yi vurmasını Türk TV’leri nasıl gördü?

Kimisi; "katil Eset vuruldu" kimisi de "emperyalistler saldırdı" iyi de ölen kim?

ABD Başkanı Donald Trump, Suriye operasyonunu başlattıklarını ulusa sesleniş konuşmasıyla duyurdu.

ABD, İngiltere ve Fransa’nın ortaklaşa bir harekatıyla Suriye’deki ‘kimyasal silah üreten tesisleri’ vurduklarını ifade eden Trump, bunun kimyasal silah kullanımı konusunda caydırıcı etkisi olmasını beklediklerini vurguladı.

ABD: Sorumlular Rusya ve İran’dır

ABD Başkanı aynı zamanda Rusya ve İran’ı da Suriye’deki durumdan sorumlu tuttu. Trump, ‘Bunlar bir insanın hareketleri değil, bir canavarın suçlarıdır’ sözlerini kullandı.

Geçen hafta Suriye’nin başkenti Şam yakınlarındaki Doğu Guta’da meydana gelen çatışmalarda Suriye ordusunun kimyasal silah kullandığı ve 40 sivilin ölümüne sebep olduğu iddiaları ortaya atılmıştı. Bunun üzerine Birleşmiş Milletler Genel Kurulu’nda toplantı yapıldı. ABD Başkanı Trump, Twitter adresinden Suriye Devlet Başkanı Beşar Eset’e yönelik ‘hayvan’ kelimesini de içeren öfkeli bir tweet paylaştı. Suriye’deki askerî operasyonları destekleyen Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ise ABD’yi ‘sağduyulu davranmaya’ çağırarak kimyasal silah iddialarını reddetti.

İngiltere: Başka seçenek kalmadı

İngiltere Başbakanı Theresa May de, yaptığı açıklamada ‘güç kullanımı dışında pratik bir seçenek kalmadığına’ vurgu yaptı. May, ayrıca bu saldırıların ‘rejim değişikliği amacı gütmediğini’ belirtti. May, şöyle konuştu: “Harekat, sivil kayıpları önlemek için mümkün olan her şeyi yapacak sınırlı ve hedefli bir darbe niteliğinde… Bu, kolay aldığım bir karar değil.”

Fransa: Kimyasal kullanımı normalleşemez

Hava saldırılarının sürdüğü sırada basına açıklama yapan Fransa Devlet Başkanı Emmanuel Macron, kimyasal silah kullanımının normalleşmesinin tolere edilemeyeceğini söyledi.

Saldırıya katılan Fransız jetlerinin kalkışı yayınlandı

Fransa Cumhurbaşkanlığı’nın resmi Twitter hesabında, saldırıya katılan Fransız jetlerinin kalkış görüntüleri yayımlandı.

RUSYA: SALDIRI SONUÇSUZ KALMAYACAK!

Rusya’nın ABD Büyükelçisi Antonov, yaptığı açıklamada Suriye’ye saldırısının sonuçsuz kalmayacağını söyledi.

Antonov, “Uyarılarımız dikkate alınmadı. Önceden tasarlanan senaryo uygulanıyor. Bu gibi eylemlerin sonuçsuz kalmayacağı konusunda uyardık. Bu sonuçların tüm sorumluluğu Washington, Londra ve Paris’e aittir.” dedi.

Suriye: 13 füzeyi düşürdük

Suriye Devlet Televizyonu, Şam’a yönelik saldırılarıda 13 füzenin hava savunma sistemleri tarafından etkisiz hale getirildiğini duyurdu.

Reuters’ın aktardığına göre, Bilimsel Araştırma Tesisi, Suriyeli Ordu Üssü Şam Havalimanı vuruldu. Barza’daki bilimsel araştırma merkezinden dumanlar yükseliyor. ABD savaş gemilerinden atılan Tomahawk füzeleri ile hedeflenmesi sonucunda 4. Tugay milis kuvvetlerinin merkezi de vuruldu.

NATO: Harekâtı destekliyoruz, kimyasal saldırıdan sorumlu olanlar hesap vermeli

NATO Genel Sekreteri Jens Stoltenberg, ABD, İngiltere ve Fransa’nın Suriye’yi vurmasına destek verdi: “Harekatı destekliyoruz. Kimyasal saldırıdan sorumlu olanlar hesap vermeli.”

ABD Savunma Bakanı Mattis: Saldırı bir defalıktı

ABD Savunma Bakanı Jim Mattis, Suriye’de bugün düzenledikleri hava operasyonlarının, Suriye Devlet Başkanı Beşar Eset’e güçlü bir mesaj vermeye yönelik “bir defalık vuruş” olduğunu söyledi.

Pentagon’da gazetecilere brifing veren Mattis, askeri operasyonların Suriye rejimine yönelik olduğunu, sivil ve yabancı kayıplardan kaçınmaya büyük özen gösterildiğini belirtti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü: Egemen bir ülkenin başkenti vuruldu

Rusya Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Mariya Zaharova, konuya ilişkin şu açıklamada bulundu: “Şam barışçıl bir gelecek şansı elde ettiği anda saldırıya uğradı. Suriye halkı önce Arap Baharı’na, sonra IŞİD’e, şimdi de ‘akıllı’ Amerikan füzelerine maruz bırakıldı. Yıllardır terör tehdidi altında ayakta kalmaya çalışan egemen bir devletin başkentine saldırı düzenlenmiştir.”

SURİYE, İRAN VE HİZBULLAH GÜÇLERİ VURULDU

Saldırı sonrası Eset Rejimi’nden “Üçlü müdahale uluslararası hukuka aykırı.” açıklaması geldi.

Resmi SANA Haber Ajansı, adını açıklamayan bir yetkilinin “Teröristler başarısız olduğunda, ABD, Fransa ve İngiltere müdahale etti ve Suriye’ye karşı saldırıya girişti. Suriye’ye karşı Amerikan, Fransız ve İngiliz saldırısı başarısız olacak” dedi.

ESET, OPERASYON SONRASI İLK KEZ GÖRÜNTÜLENDİ

Dünyayı sarsan saldırının ardından en çok merak edilen, Şam rejimi lideri Beşar Eset’e ne olduğuydu. Dakikalar önce resmi olarak paylaşılan bir video, Eset’in bu sabah elinde çantasıyla ofisine gittiğini gösteriyor. Rejim destekçileri söz konusu görüntüyü sosyal medyada büyük coşkuyla karşıladı.

‘Sabır sabahı’ başlığıyla yayımlanan videoda Eset’in yalnız başına yürümesi ‘video kurgu mu?’ sorusunu akıllara getirdi. Güvenlik görevlilerinin olmadığı ve Eset’in tek başına yürüdüğü videoyu sosyal medyada ‘algı operasyonu’ olarak yorumlayanlar oldu.

BBC Türkçe’nin Suriye saldırısıyla ilgili yayınladığı infografik ve haritaya göre Hama, Humus ve Şam’da çok sayıda nokta hedef oldu.

İRAN DEVRİM MUHAFIZLARI: ABD’NİN ZARARINA OLACAK

CNNTürk’ün haberine göre, İran Devrim Muhafızları Komutanının Siyasi Yardımcısı Yedullah Cevani, ABD ve müttefiklerinin Suriye saldırısı hakkında “Söz konusu saldırı ile süreç değişmeyecek ancak durum daha karışık bir hale gelecektir ve bu karışık durum kesinlikle ABD’nin zararına olacak. ABD’liler Suriye’ye gerçekleştirdikleri saldırının bundan sonra bölgede doğuracağı sonuçlarının sorumlusu, bu sonuçlar şüphesiz ABD’nin çıkarları doğrultusunda olmayacak” ifadelerine yer verdi.

Cevani açıklamalarının devamında “Böylesi kararlar ile kesinlikle direniş cephesi gücünü kaybetmeyecek, tam tersi güçlenecek. Böylece direniş cephesi bu tür müdahaleci eylemlere karşı mücadele etme olanağı artacaktır. ABD’liler gerçekleştirdikleri saldırının doğuracağı sonuçları beklesin” dedi.

HİZBULLAH’TAN TEPKİ

Hizbullah, ABD’nin Suriye savaşında hedeflerine ulaşamayacağını açıkladı. ABD, İngiltere ve Fransa’nın ateşlediği füzelerin vurduğu askeri noktalar arasında Kuseyr’deki Hizbullah unsurları ile Dera’daki İran güçleri de var. İsrail ise saldırının İran, Suriye ve Hizbullah’a önemli bir sinyal olduğunu açıkladı.

SURİYE DEVLET TELEVİZYONU: 30 FÜZE ATILDI, 10’U İMHA EDİLDİ

Suriye devlet televizyonu, Şam’ın Barzeh bölgesindeki araştırma merkezinin saldırıya uğradığına dair haberleri bildirdi. Yine operasyonun başından itibaren Eset Rejiminin sesi konumunda olan Suriye Devlet televizyonu Suriye hava savunma sisteminin, atılan 30 füzeden 10’unu imha ettiğini duyurdu.

PUTİN: EN SERT ŞEKİLDE KINIYORUZ

BBC’nin haberine göre, Rusya lideri Vladimir Putin, Suriye’ye yapılan füze saldırısını en sert şekilde kınadıklarını söyledi.

Putin, zehirli madde bir kullanıldığı yönündeki taklitin, saldırı için bahane olarak kullanıldığını vurguladı ve BM Güvenlik Konseyini acil toplantıya çağıracaklarını ifade etti.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dünyanın giderek endişe verici bir yere dönüştüğünü ve durumun daha da kaotik bir hal aldığını söylemişti. Putin, “Sağduyunun galip gelmesini, uluslararası ilişkilerin yapıcı bir yola girmesini ve tüm küresel sistemin daha istikrarlı ve öngörülebilir olmasını umuyoruz” dedi.Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Maria Zaharova ise akıllı füzelerin “son birkaç yıldır toprakları üzerinde uluslararası terör örgütleriyle mücadele eden meşru bir hükümeti değil, teröristleri hedef alması gerektiğini” söyledi.

ALMANYA’DAN İLK TEPKİ, MERKEL: MÜTTEFİKLERİMİZİ DESTEKLİYORUZ

Almanya Başbakanı Angela Merkel, Suriye’de ABD, Fransa ve İngiltere’nin gerçekleştirdiği operasyonla ilgili, “Müttefikleriminiz gerçekleştirdiği hava operasyonunu destekliyoruz” açıklamasında bulundu.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu