Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Yunus Erdoğdu

Ertuğrul Özkök’ü, bir dizide oynayan “gay” olarak tanıdım

Doğal gazı 42 dolar yerine, 450 dolara alışımızın hikayesi...

Doğan Medya Gurubu’nun satışı beni mesleğe ilk başladığım yıllara götürdü. Tarih 6 Kasım 1999, 21 yaşında acar bir muhabirim, meslekte ikinci yılım. ANAP’lı Enerji Bakanı Cumhur Ersümer‘in, Rusya ile doğalgaz anlaşması yaptıktan sonra Türkmenistan‘ın gönlünü almak için yaptığı göstermelik bir ziyaret.

Tabi ben o vakit olayların bu kadar farkında değilim. 1996’da başladığım meslekte hayatımın profesyonel dönemeçlerinin birisinde görüşmeyi en iyi şekilde fotoğraflama gayretindeyim.

Aşkabat’daki, Ak Altın otelinin lobisinde, Eski Bakan Ersümer‘i bekliyoruz.

Türkiye‘de, ziyareti takip için gelen 50 kadar gazeteci var. Bu gazetecilerin bir çoğu Türkiye‘de yakından tanınıyor ancak ben tanımıyorum.

Ertuğrul Özkök‘ün yüzü bir yerlerden tanıdık geldi. Daha yakından tanışmak için;
– Sizi, bir yerden tanıyor gibiyim dedim.
Özkök‘ün yanındaki şahıs ise bir dizi filim söyledi. Biliyor musun? diye sordu.
Türkmenistan‘da üniversite okuyan; internet, sosyal medya, TV gibi bir çok imkandan mahrum birisi olarak bilmiyordum ama mimiklerle biliyormuş gibi yaptım. Neticede gerçek bir star ile tanışmak isterdim.
Özkök’ün yanındaki şahıs devam etti konuşmaya;

– O meşhur dizide “gay” rolünde oynayan kişi, işte budur dedi.

Millet gülmekten kırılıyor.

Adam beni resmen trollemiş farkında değilim.

Ben de çok safım her duyduğuma inanırım. Madem ki bu bir sanatçı ve “gay” kişisel tercihidir saygı duyarım. Diye düşünüyorum.

TÜRKMENBAŞI’NIN GERİ ÇEVRİLEMEYECEK TEKLİFİ!

Türkmenbaşı, gerçek bir Türk milliyetçisiydi ve Türk halkını çok seviyordu. Mesut Yılmaz ve kardeşlerinin Türk milletine ihanetini gördüğü için üzgündü. Bu nedenle Ersümer ile rahmetli Saparmurat Türkmenbaşı görüşmesi biraz gergin geçti.

Türkmen doğalgazını Türkiye‘ye metreküpünü 42 dolardan hatta Ramazan Ayı’nda bedava vermeyi teklif etti. Bir vatansever olarak ben, “Türkmenbaşı’dan kaçırılmayacak doğal gazı fırsatı” başlığı atarken, yakınlarının “gay” olarak nitelediği, eski Hürriyet Genel Yayın Müdürü Ertuğrul Özkök‘ün başında olduğu gazetenin attığı başlık, “Küstah Türkmenbaşı” olmuştu.

Ertuğrul Özkök’e göre, Türk milleti menfaatini düşünmek küstahlıktı.

Türk medyasının yöneticilerinin en yakınındaki isimler bile neden birbirini neden “gay” olarak tanımladığını, işte o gün anladım.

Özkök, şimdilerde dizi filimlerine merak sarmış. Keşke, Mesut Yılmaz ile birlikte, Türklerin tarihte yediği en büyük kazıklarından birisi, Rus doğalgaz kazığının arka planında dönem filimleri yazsa da okusak.

Özkök, yönetimindeki Hürriyet’in haberleri yüzünden, Türk milleti 20 yıldır 42 dolarlık Türkmen gazı yerine, 450 dolarlık Rus doğalgazını alıyor.

42 DOLAR ALINAMADI 450 DOLARA ALINIYOR
Türkmenbaşı ile Ersümer görüşmesinin dökümü. Özkök’ün “küstah” dediği görüşme dökümü. Kim vatan haini, kim küstah, kim gazeteci siz karar verin.

Rahmetli Türkmenistan Devlet Başkanı Saparmurat Türkmenbaşı (Niyazov) ile Enerji Bakanı Cumhur Ersümer arasında geçen diyalog şöyle:

NİYAZOV: Türk siyasetinde anlamadığımız bir şey oluyor. Türk politikacılarının bir bölümü halkının çıkarlarını düşünmüyor. Rusya bizden 42 dolara doğalgazı alıp size 114 dolara satacak. (Şu anda yaklaşık 450 dolara yani 10 katı fazlasına satıyor) Gelin Türk halkının doğalgaz ihtiyacını birlikte karşılayıp sevap işleyelim. Hazar geçişli hattı 2 yıl içinde yapmalıyız. Doğalgazı Azerbaycan‘dan ve Rusya’dan alacağınızı söylüyorsunuz. Siz bilirsiniz. Azeriler 5 yıl, Ruslar 6-7 yıl önceden gaz veremez.

ERSÜMER: Türkiye’nin en öncelikli projesi Türkmen doğalgazının ülkemize getirilmesidir. Biz üzerimize düşen her şeyi yerine getirdik. Biz hala Türkmenistan’ın hat çekmesini bekliyoruz. Bize gelecek doğalgazın 14 milyar metreküpünü Avrupa’ya satacağız.

NİYAZOV: Avrupa’yı bırakın, siz önce halkınızın ihtiyaçlarını karşılayın. Doğalgaz ihtiyacınızı siyasete karıştırmayın. Rusya ve Azerbaycan’ı kıskanmıyoruz. Siz bilirsiniz, bizim işi uzatırsanız elimiz soğur. Zaten Demirel ile de yaptığımız anlaşmadan da bir sonuç alamadık. Biz ucuz da olsa Rusya ve İran’a gaz satar kendimizi kurtarırız.

ERSÜMER: Sayın Cumhurbaşkanı Türkiye’de Türkmen doğalgazına karşı çıkan yok.

NİYAZOV: Sizden ve Mesut Yılmaz’dan başka yok. (Türkmen istihbaratı Türkmenbaşı’na görüşme öncesinde; Mesut Yılmaz ile Ersümer’in Rusya’da yaptıkları ön anlaşma ve gizli görüşmeleri rapor etmişti. Özkök de bu işin içindeydi ve konuyu biliyordu.)

ERSÜMER: Olur mu? Türkmen doğalgazı anlaşmasında benim ve sayın Yılmaz’ın imzaları var.

NİYAZOV: Sen Demirel’den yetkiyi alarak geldin. O zaman gel gazetecilerin (yaklaşık 50 gazeteci vardı ve ben de oradaydım.) önünde sen, ‘Bizim önceliğimiz Hazar geçişli Türkmen doğalgazıdır’ deyiver.

ERSÜMER: Ben zaten böyle diyorum. Ne ben, ne de sayın Yılmaz, Türkmen doğalgazına karşı.

NİYAZOV: Kardeşim Cumhur, sen iyisi mi bundan sonra Rusya’ya gitme. Zaten mavi akım ile bizim proje arasında çelişki var. Bu çelişki giderilmeli. Ulusal çıkarlarımızı ABD ile Rusya arasındaki pazarlıklara kurban etmeyelim. Biz, tek millet iki devletiz. Bizden alırsanız size Ramazan ayında Türk halkının tükettiği doğalgazı da bedava verelim.

ERSÜMER: Sayın Cumhurbaşkanı, Türkiye’ye herkes doğalgaz satmak istiyor. Doğalgaz konusunda kararı alıcı ülke, yani Türkiye verir. Mavi akımda gazı kabul ediyoruz. Samsun’da doğalgazı bekliyoruz. Nereden gelecek, krediyi kim verecek bu bizim işimiz değil. Bu işi Ruslar halledecek. Ayrıca, Azerbaycan’la da gaz konusunda görüşme yapmadığımızı belirtmek isterim.

Görüşme o kadar heyecanlı geçmişti ki o heyecanla köşkten çıkarken sütunlar arasındaki cam duvara çarpmıştım. Burnum ve fotoğraf makinem kırılmıştı. Cumhur Ersümer ilk yardım eden kişi olmuştu. O görüşmeyi takip edenler o gün cama giren acar gazeteciyi belki hatırlar.

Yunus Erdoğdu – [email protected]

Facebook: https://www.facebook.com/erdogduy

Twitter: https://twitter.com/erdogduy

 

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

2 Yorum

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]