Dünya

Moskof, Polonyalı Albayın cesedinin ailesine verilmesine de karşı çıkıyor

Ardahan'da bulunan subay Rusya ve Polonya arasında krize neden oldu

Türkiye’nin Doğu Anadolu Bölgesi ile Karadeniz sınırında Kafkaslar üzerinde kurulmuş olan Ardahan ilinde bulunan subay Rusya ve Polonya arasında krize neden oldu. Rusya, Albayın cesedini kendi istemediği gibi, Polonya’daki ailesine verilmesini de karşı çıktı. Bu durum batıdan kopan ve Rusya ile çok iyi ilişkileri olan ve bahar dönemi yaşayan AKP Rejimini zora soktu.

Ardahan’da bulunan 1894 yılındaki Rus işgali döneminde öldüğü belirlenen Rjepetski’nin üniforma ile gömülmüş cesedini Polonya ve Rusya talep etti. Ancak iki ülke arasında bu subay krize neden oldu.

Polonya asıllı Rus Yarbay Karl Karloviç Rjepetski’nin mezarı bir inşaatın temel kazısında ortaya çıkmıştı. 1894’te Ardahan’daki Rus işgali döneminde öldüğü belirlenen Rjepetski’nin üniforma ile gömülmüş cesedin az bozulmuş olması ilgi çekmişti.

Kültür ve Turizm Bakanı Numan Kurtulmuş, Meclis’teki özel sohbetinde bir yıldır Kars Müzesi’nde koruma altında tutulan Yarbay Rjepetski’nin durumuna ilişkin açıklama yaptı.

Hürriyet’ten Turan Yılmaz’ın haberine göre, Polonya’nın, vatandaşları olduğu gerekçesiyle cenazenin kendilerine verilmesini istediğini belirten Kurtulmuş, “Rusya da diyor ki, ‘O sırada Polonya yoktu, Sovyetler Birliği vardı, onun için bu bizim vatandaşımızdır’. Rusların teklifi, Ardahan’da bir Hıristiyan köyündeki mezarlığa gömülmesi, kendileri de istemiyor” dedi.

‘POLONYA’DA AİLESİ VAR’

Türkiye’nin bu konudaki tavrına ilişkin ise “Adam Polonyalı, Polonya’da da ailesi var” demekle yetinen Kurtulmuş, “Bu, ülkeler arasında bir sorun olmadan sorun nasıl çözülür, bunu yapmaya çalışıyoruz” dedi.

Etiketler
Daha Fazla Göster

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu

Ukrayna Haber

Telegram'da takip edebilirsiniz.

KANALI TAKİP ET
KAPAT
Kapalı