Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Dolgorukov

[Dolgorukov] Rusya’nın, Türkiye üzerindeki sinsi planları!

Putin, Rusya'sı Stalin'in ayak izlerini takip ediyor!

Sosyal medya fenomenlerinden Sovyet Rusya’sının politik baskı kurbanlarından Petro Dolgorukov’un soy ismini kullanan @Dolgorukov parodi hesabı, önemli paylaşımlarına bulundu.

Rusya’nın yakın tarihten itibaren Türkiye üzerindeki sinsi planları üzerine @Dolgorukov şunları yazdı:

1940’larda doğu sınırımızda neler yaşandı? İran-Rus askeri ilişkileri, Rusya’nın Ermenistan-Gürcistan üzerinden başlattığı planlar nelerdi?

Mukayese ederek ve o günkü devletlerin ajandalarını göz önünde tutarak Türkiye’nin 1940-1950 arası geçirdiği dönemi çok iyi anlamamız lazım.

Kasım 1940 Stalin*: Orada Türklerin işi yok! 2 milyon Gürcü, 1,5 milyon Ermeni, bir milyon Kürt var ve biz 5-6 milyon Türkü Asya’ya geri süreriz.

Sovyetler 1946’da İran’ı işgal edip ömrü bir yıl sürecek olan Kürt Mahabad Cumhuriyeti’ni neden kurdu? Devamında planında ne vardı?Milyonlarca kilometrekare toprak dururken 1945’de İran’da, yine bir yıl ömür sürecek bir Azeri Devleti kurmasının sebebi sıradan planlar değildi.

 

Stalin, Mustafa Barzani’nin Irak’tan İran’a kaçtığı dönem bölge unsurlarıyla bu ilişkileri kurmuş ve İran üzerinde emellerini denemiştir.

Doğuda bu hazırlıkları yapan Stalin, Batı’da; Potsdam Konferansında** (Almanya 1945) boğazları artı Ermenilere Gürcülere toprak istemiştir.

Türkiye Amerika ve İngiltere’nin karşı çıkmasıyla Sovyet tehdidini durdurmayı başarmış diğer yandan Batıya mahkum hale gelmiştir.

1940’da savaş ve savaş sonrası planları hazır bir Sovyetler vardı. Boğazdaki askeri üssün yerinden Doğu’da ki aşiretlerle diyaloga kadar.

PUTİN, RUSYA’SI STALİN’İN AYAK İZLERİNİ TAKİP EDİYOR!
Detaylı bir tarih anlatımı değil amacım. Putin, Rusya’sı, planları hırsları itibariyle Stalin’in ayak izlerini takip etmeye çalışan bir ülke.

Batı 1940’lardaki gibi bir dirilişi değil, kendi buhranını ve iç çekişmelerini yaşıyor. En kestirme tabirle: “Türkiye ayağını denk almalı.”

Gerçekten beka meselesi bu konulardır. Particilik, ırkçılık, dincilik, yapan, yüz binlere terörist diyen insan ülkesinin aleyhine çalışıyordur.

Kin, nefret, ölüm, intikam diyen mafya bozuntuları dahil kim varsa bu derin güçlerin öncü kuvvetleridir. Hafife almayın bataklığa çekildik! Biz Şam’a Halep’e hayali plaka dağıtırken, devletler en az 50-60 yıldır bu haritaların üzerinde politika geliştiriyorlar.

Ülkedeki bu şuursuzluğun bir bedeli olacak. Bu bedelin büyüklüğünü bizim dışımızdaki aktörlerin tutumu belirleyecek. Bize kalırsa bölünür. Söylemek istediğim; içerideki unsurlara verecekleri desteğin yönü ve üstte kendi aralarındaki mücadelenin ivmesi önemli. “İngiliz” başkanlığında, Rus-İran’ın kontrol ve zayıflatmada aktif rol aldığı bir süreç.

@DoIgorukov

*STALİN’İN SİNSİ TÜRKİYE PLANI
Erdoğan rejimi tarafından kapatılan Cihan Haber Ajansı’nın konuya ilişkin yaptığı haber:

İkinci Dünya Savaşı’nın çıkış sebebi sayılan Stalin-Hitler anlaşması (Molotov-Ribbentrop paktı) sonrası, eski SSCB diktatörünün Türkiye ilgili sinsi planlarının olduğu ortaya çıktı. 25 Kasım 1940 yılında Stalin, “Türkleri Asya’ya kovacağız. Zaten orada topu topu 6-7 milyon Türk var.” diye öneride bulunmuş.

Rusların ünlü askeri tarihçisi ve Sovyet Askeri Bilimler Akademisi öğretim görevlisi Lev Bezımenski’nin 2000 yılında kaleme aldığı “Çarpışma öncesi Hitler ve Stalin” eserinde, Rus diktatörünün Türkiye ile ilgili gizli planları yer aldı. 2007 yılında vefat eden Bezımenski İkinci Dünya Savaşı sırasında tercüman, gazeteci ve araştırmacı gibi çeşitli vasıflarla Kızıl Ordu’da görev yapmıştı.

Eserde, Sovyet Dışişleri Komiseri Vyaçeslav Molotov’un Kasım 1940 yılında Almanya’ya yaptığı ziyaret anlatılıyor. Başkent Berlin’de Nazi lideri Adolf Hitler başta olmak üzere Alman üst düzey yetkililerle buluşan Molotov, Stalin’in direktifleri üzerine Almanlarla bazı gizli konuları görüşüyor. Molotov’un gizli gezi not defterine ulaşan tarihçi Bezımenski, Alman liderlerle yapılan görüşmenin ana başlıklarında Bulgaristan ve Türkiye konusunun da yer aldığını belirtiyor. Geziden bir gün önce Molotov Stalin’le buluşuyor. Stalin Molotov’a Hitler’le ele alınacak bazı konuları belirliyor. Bu konular arasında SSCB’nin Bulgaristan’a Sovyet askeri birliklerinin girmesini istemesi ve Türkiye ile ilgili konular da yer alıyor.

STALİN: TÜRKLERİ ASYA’YA KOVACAĞIZ

Tarihçi Bezımenski araştırmasında Türkiye Cumhuriyeti ve Sovyet Rusyası arasında 1921 yılında imzalanan Kars anlaşmasının Stalin için bir baş ağrısı olduğunu iddia etti. Stalin’in Molotov’a verdiği direktiflerde Türk-Rus ilişkilerindeki gerginliğin olduğu not edilmişti. Araştırmada, Türkiye ve SSCB arasında yeni anlaşmanın imzalanmasıyla Eylül 1939 yılında yapılan ikili görüşmelerin de çıkmaza girdiği belirtildi. Yazıda, “Türkiye’nin çevresinde 1940 yılında zor diplomatik oyun işliyordu. Moskova’yı sadece boğazlar ilgilendirmiyordu. Stalin’in Molotov’a verdiği ek talimatlardan şu anlaşılıyor: Stalin, Türkiye’nin parçalanmasıyla ilgili konunun Almanya’da masaya yatırılması için Molotov’u görevlendirmişti. Türkiye’nin Bulgaristan ve SSCB arasında paylaşılmasına ilişkin konunun ele alındığını da tahmin edebiliriz. Stalin Bulgar Komünist Georgi Dimitrov’a 25 Kasım 1940 yılında, “Biz Türkleri Asya’ya kovacağız. Ne Türkiye’si? Zaten orada iki milyon Gürcü, 1,5 milyon Ermeni, bir milyon Kürt ve başkaları yaşıyor. Türkler topu topu 6-7 milyon.” diye öneride bulunmuştu.” denildi.

SOVYET TARİHÇİSİ: TÜRKİYE’Yİ HİTLER KURTARDI

Fakat, yazara göre Stalin bu hesaplamaları yapmakla hata yaptı. Öncelikle boğazlarda Sovyet üslerinin kurulmasına İtalya karşı çıkıyordu. İkincisi ise Hitler’e göre SSCB’yı boğazlar konusunda oyalamak ve Hindistan konusuna itmek gerekiyordu. Tarihçiye göre, Hitler Molotov’la yaptığı konuşmada Moskova’nın Türkiye’yi ortadan kaldırması planlarına engel oldu. Bezımenski, Stalin’in Molotov’un Berlin ziyareti öncesinde Türkiye ilgili planlarının altüst olduğunu da belirtti.

**POTSDAM KONFERANSI HAKKINDA KISA BİLGİ
Potsdam Konferansı’nın Tarihi: 17 Temmuz – 2 Ağustos 1945
Potsdam Konferansı’na Katılan Devletler: ABD (Truman), İngiltere (önce Churchill seçim sonrası Attle) ve SSCB (Stalin)
Potsdam Nerededir?
Berlin yakınlarında.
Potsdam Konferansı’nın toplanma amacı nedir?
Savaş sonrası yapılacak olan barış antlaşmalarının temel esaslarını belirlemek
Potsdam Konferansı’nın sonuçları ne olmuştur?
– Almanya ve Avusturya, dört işgal bölgesine ayrılarak ABD, İngiltere, Fransa ve SSCB yönetimine bırakıldı.
– Alman savaş endüstrisinin kısıtlanması kararı alındı.
– Farklı ülkelerde bulunan Almanların, Almanya’ya götürülmesi karara bağlandı.
– Savaş suçlularının tutuklanmasına karar verildi.
– Savaşa resmen girmemesine karşın; Mihver Devletlerine destek veren İspanya’nın, Birleşmiş Milletlere alınmamasına karar verildi.
– İran’ın işgalci güçler tarafından boşaltılması kararı alındı.
Potsdam Konferansı’nın Önemi:
– Dünya’nın iki nüfuz bölgesine, iki bloğa ayrılmasına ortam hazırladı.

Potsdam Konferansı ve Türkiye: Potsdam Konferansı’nda Sovyetler Boğazlardan üs istemişti ve bu isteği reddedilmişti.

ukraynahaber.com

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Yorum

  1. Malesef erdogan simdide moskovaci komunist oldu ama yanina kalmaz, moskoflari ukraynada gurcistanda suriyede birçok yerde malup ediyoruz 😉

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]