Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Ukrayna'daki savaşın birinci yılında Rusya'nın kayıpları.
Türkiye

15 Temmuz logosu Komünizm logosundan mı esinlendi?

15 Temmuz logo ve afişleri tartışması devam ediyor.

Türkiye’de geçtiğimiz yıl gerçekleşen hain darbe girişiminin seneidevriyesi için Cumhurbaşkanlığı himayelerinde hazırlanan 15 Temmuz afişleri ve logoları tartışmalara neden oldu.

Özellikle hazırlanan anma etkinliklerinin resmi logosunun şekli kafa karıştırdı.

Logonun Sovyet Sosyalist Cumhuriyetler Birliği (SSCB)’nin bayrağındaki orak ve çekicin kızıl yıldızla (☭), komünizmin simgesini andırması, kafalarda darbe failleri ile ilgili soru işaretleri oluşturdu.

Bu benzerliği gözden kaçırmayan bazı kişiler sosyal medyada;

Mehmet Akif Ersoy’un;
”Câni geziyor dipdiri.. Can vermede mâsûm,
Suç başkasınındır da niçin başkası mahkûm?..” şiirini,

“Bazen herkes susar, hakikat konuşur. Gerçek 15 Temmuz faili avazı çıktığı kadar kendini haykırıyor.” yorumu ile paylaşıldı.

DARBE GÜNÜ DUGİN TÜRKİYE’DEYDİ

Son dönemde, Putin ve Rusya Batı’da cereyan eden olaylara haricen müdahale etmekle sık sık itham ediliyor. Özellikle 15 Temmuz darbe gününde Putin’in özel temsilcisi Aleksandr Dugin’in Ankara’da önemli temaslarda bulunması 14 Temmuz’da, “darbe konusunda iktidarı uyardık” demesi darbedeki sır perdesine işaret ediyor.

Putin’in özel temsilci Putin mecliste AKP ile bilrikte…

Rusya’nın, seçimlere ve hadiselere müdahil olarak defolu ve demokratik değerleri aşındıracak liderlerin seçilmesini, öne çıkmasını temin ederek batı kulübünün zayıflamasını ve NATO, AB gibi paktların güç kaybetmesini sağlayacak stratejik adımlar attığı iddia ediliyor.

AFİŞLERDEKİ ASKERLER AMERİKAN ÇIKTI
Sosyal medyada büyük tepki çeken afişler, “Türk askerinin aşağılandığı” eleştirilerine maruz kaldı.

Ayrıca 15 Temmuz afişinde yer alan bir fotoğrafın darbe girişimi ile hiç ilgisinin olmadığı ortaya çıktı.

Söz konusu ABD’li asker fotoğrafı, David Turnley adlı fotoğrafçı tarafından 1991 yılındaki Körfez Savaşı sırasında çekildi. ‘Yılın Fotoğrafı’ ödülünü alan fotoğraf daha önce Detroid Free Press’te de yayınlanmıştı. “Black Star” adı verilen fotoğraftaki ABD’li asker Ken Kozakiewicz, asker arkadaşının ölüm haberini aldıktan sonra ağlarken görülüyor. ABD’li asker, Cumhurbaşkanlığı tarafından 15 Temmuz için hazırlanan afişte elleriyle kafasını tutarken resmedildi. Fotoğraf, arama motoru Google’a “Ağlayan asker” yazınca çıkıyor.

ABD, kendi askerlerinin yer aldığı afişlerin Amerika’da asılmasını yasaklamıştı.

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

3 Yorum

  1. Hahahha yahu her şey tamam da kaç yüz yıllık ay-yıldız nasıl komünizm bayrağı oluyor? O zaman komünistler osmanlıdan araklamışlar desenize hilale benzer orak ve yıldız simgesini…

  2. Adama Bir Faşizan Diyonuz Bide yaptıgı logoyu Komünist Olarak Eleştiriyorsunuz kardeşim Ne Bu Düşmanlık Yunanda Bile Böyle Düşmanlık Yok Yapmayın Etmeyin Allah Aşkına

    1. Darbeyi Putin danışmanı ve dinsiz Doğu Perinçek ile planladığı için logo öyle olmasın?

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu
Ukrayna Savaşı Sayılarla
Kapalı

Reklam Engelleyici Algılandı

BU HABERLER YAZILIRKEN NE MİLYARDER SERMAYE SAHİPLERİNDEN, NE DE ÇIKAR ÇEVRELERİNDEN DESTEK ALMIYORUZ… LÜTFEN REKLAM ENGELLEYİCİYİ DEVRE DIŞI BIRAKARAK SİTEMİZDEKİ GERÇEK HABERCİLİĞE DESTEK OLUNUZ... BU REKLAMLARA TIKLAYARAK GAZETECİLERİN BAĞIMSIZ OLMASINA YARDIMCI OLUNUZ... BAŞKA GELİRİMİZ YOK. DESTEĞİNİZ İÇİN, TEŞEKKÜR EDERİZ. PAYPAL: [email protected]