Analiz

Türkiye, demokratik ABD ve AB yerine otokrat Rusya ve İran’ı seçti

TÜRKİYE'NİN, HAYALLERİ AB, GERÇEKLERİ: RUSYA

Türkiye’deki, 15 Temmuz 2016’da gerçekleşen, Rusya güdümündeki kanlı ‘kontrollü darbe’ yıldönümünde meyvelerini vermeye başladı.

Moskova merkezli Ekonomika Segodnya’ya konuşan Rus uzmanlar, AKP Genel Başkanı Recep Erdoğan ile Rusya Savunma Bakanı Sergey Şoygu ile yaptığı “çok mutlu” görüşmesinin Rusya, Türkiye ve İran arasındaki işbirliğini artıracağını ifade etti.

AVRUPA, AKP’LİLERİN GERÇEK YÜZÜNÜ GÖRDÜ
Türkiye’deki, tarihi başkanlık referandum öncesinde gerilimle Avrupa Birliği (AB)’ne karşı Erdoğan’ın sarf ettiği; ırkçı, faşist, Nazi tohumu, haçlı saldırısı, Hıristiyan kulübü, maskeli balo, gibi söylemler ve Avrupa’nın bütün nimetlerinden istifade ettiği halde bu söylemlere destek veren AKP’liler deşifre etti.

MERKEL, TÜRKİYE’NİN AB ÜYELİĞİNE KARŞI
Almanya’da genel seçimlere üç ay kala Başbakan Merkel ve kardeş parti lideri Seehofer seçim programını açıkladı. Başbakan Merkel seçim programında, Türkiye’nin AB üyeliğine karşı çıktı.

Almanya’da hükümetin büyük ortağı Hıristiyan Birlik Partileri (CDU/CSU) seçim programında Türkiye konusunda nasıl bir politika izleyeceğini belirledi. Hıristiyan Demokrat Birlik (CDU) lideri Angela Merkel ve kardeş parti Hıristiyan Sosyal Birlik (CSU) lideri Horst Seehofer üzerinde anlaşmaya vardıkları seçim programını CDU Merkezi’nde ortak basın toplantısıyla kamuoyuna açıkladı.

Türkiye’nin AB’ye tam üyeliğini reddediyoruz, çünkü üyelik şartlarını yerine getirmiyor. Türkiye’de hukuk devleti, özellikle ifade ve basın özgürlüğü konularında yaşanan son gelişmelerden ise büyük endişe duyuyoruz.

TÜRKİYE’NİN, HAYALLERİ AB, GERÇEKLERİ: RUSYA

Demokrasi ve hukukun, basın özgürlüğünün, ifade hürriyetinin, adalet sisteminin tıkır tıkır çalıştığı bir düzenden barınamayacağını bilen 17-25 Aralık suçluları çaldıklarıyla en rahat çalışabileceği ülkenin Rusya olduğu için ordu içerisindeki NATO ve AB yanlısı komuta kademesini de Rusya’nın desteği ile “kontrollü darbe” tuzağına çekip diskalifiye etti. Böylece, aslında gölge iktidar partisi konumundaki Vatan Partisi Doğu Perinçek ve ekibinin yıllardır hayalini kurduğu Avrasya gerçekleşmeye başladı.

UKRAYNALILARIN, YÜZDE 82’Sİ: DARBEYİ ERDOĞAN İLE PUTİN YAPTI
Ukrayna’da, “kanal24” tarafından, Türkiye’deki darbe girişiminin arkasında kimin olduğuna ilişkin yapılan ankete katılan 50 bin 681 Ukraynalının yüzde 82’si darbenin arkasında son dönemde yeninden dost olan AKP Genel Başkanı Recep Erdoğan ile Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin olduğu konusunda hem fikir.

Bu hain darbe girişiminin başlamasından hemen 20 dakika sonra, daha olayın failleri dahi ortaya çıkmadan Erdoğan, ABD’de yaşayan dünyanın önde gelen entelektüellerinden, yazar, alim ve vaiz Hizmet Hareketi’nin kurucusu Muhammed Fethullah Gülen Hocaefendi’nin darbe yapmakla suçlamıştı.

Kiev Büyükelçiliği, Odesa Başkonsolosluğu, ücretli troller, istihbarat bütün kaynaklar seferber edilmesine rağmen ankete katılan Ukraynalılardan birisi dahi hiç bir somut delilin olmadığı “Gülen, yaptı” iddiasına inanmadı.

UÇAK KRİZİ ERDOĞAN’IN İMAJINI UKRAYNA’DA SIFIRLADI
İlk önce, halka “Rus uçağını ben düşürdüm” diyerek kahramanlık destanı yazan Erdoğan, sadece Rus turistler gelmeyince domates gitmeyince 9 Ağustos’ta Putin ile görüşmesinde özür dilemeyeceğiz diye açıkça söylemesine rağmen özür dileyip, Rus uçağını Fethullah Gülen’in düşürdüğünü Rusya ile Türkiye ilişkilerini bozduğunu söyledi.

Ukraynalılar, AKP’lilerin Rusya hadisesinde önce atlara atlayıp Moskova’ya sürmesi, “tezek yakarız” efsanesi, turist gelmeyince de omurgasız duruşunu görmesi anketlerde etkili oldu.

50.384 kişinin katıldığı anket sonuçları 4 Temmuz 2017 saat 00.00 itibariyle şöyleydi:

Ukraynalıların yüzde 82’si darbe girişiminin: Kremlin ile Erdoğan’ın yurt içinde iktidarını sağlamlaştırmak için kendisi yaptığına inanıyor.

Ukraynalıların yüzde 13’ü, Erdoğan’ın nefret politikasından bıkan halkın yaptığı görüşünde.

Ankete katılan Ukraynalıların yüzde 5’i, ise, “ilgilenmiyorum” dedi.

[ANALİZ] Avrasya satrancında Kırım hamlesi

Bu yazıyla da ilgilenebilirsiniz…

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu