Haberler

Politeknik Genç, Antalya’da yaşam alanlarını korumaya kararlı

Politeknik Genç, Antalya’da yaşam alanlarını, işçileri, yaşamı savunanları katleden maden ocaklarının kapısına dayandı: ‘Doğanın, insanın, işçinin, yaşamın katilisiniz, hesap vereceksiniz!’

Antalya’da mühendislik, mimarlık, planlama öğrencileri Finike’de mermer ocaklarına karşı mücadele ederken öldürülen Ali Ulvi -Aysin Büyüknohutçu ve Kemer’de Balyak Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür madeninde iş cinayetinde hayatını kaybeden Levent Korkmaz, Esen Çavuş için madenler önünde eylem yaptı. Politeknik Genç, Toros dağlarını altını üstüne getirerek tüm doğal varlıkları dozerlerle yok edenlerin doğayı savunanları kiralık katillerle öldürdüğünü, madenlerde çalışanları da yok sayılan işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarında katlettiğini belirtti.

‘Doğanın, insanın, işçinin, yaşamın katilisiniz, hesap vereceksiniz!’
Balyak Madencilik önünde bugün (21 Mayıs) basın açıklaması yapan Politeknik Genç, ‘İktidarını enerji, inşaat, maden yağması üzerinde yükselten AKP-Saray iktidarı ve projeler verdiği, kol kanat gerdiği şirketler, doğayı savunanları evinde, emeğini savunanları çalıştıkları madende öldürüyor. Toros dağlarının altını üstüne getirerek tüm doğal varlıkları dozerlerle yok eden bu anlayış, denetlenmeyen, işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarını sağlamayan maden ocaklarında işçilere kölelik şartlarında ölümü dayatıyor.’ ifadelerini kullandı.

Mühendislik öğrencileri katillerin, yağmacıların peşini bırakmayacak
Mühendislik, mimarlık, planlama öğrencileri, Antalya’da halkın sağlığını, kentin doğal yaşam alanlarını, savunmaya devam edeceklerini belirtti. Politeknik Genç açıklamada, AKP-Saray iktidarını arkasına alarak maden talanına karşı insanları yok etmeye varacak vandallığa varan maden şirketlerinin peşini bırakmayacağını vurguladı.

Politeknik Genç’ten yapılan açıklama şöyle:

Basına ve kamuoyuna

Antalya’da ormanları, doğal yaşam alanları delik deşik ederek geri döndürülemez tahribata neden olan taş ve mermer ocaklarına karşı bölge halkının da desteğiyle yaklaşık 5 yıldır hukuki mücadele sürdüren Ali Ulvi ve Aysin Büyüknohutçu çifti 9 Mayıs’ta Finike’deki dağ evlerinde öldürüldü. Katliamın hemen ardından yakalanan zanlı cinayeti para karşılığında kapatılan mermer ocağından kişilerin isteği üzerine işlediğini itiraf etti.

Katliamın üzerinden 1 hafta geçmeden Kemer’e bağlı Ovacık Mahallesi’nde Balyak Madencilik Limited Şirketi’ne ait kömür madeninde, yoğun metan sıkışması nedeniyle mahsur kalan işçiler Levent Korkmaz ve Esen Çavuş yaşamını yitirdi.
Doğanın katilleri 1 haftada 4 canımızı aldı.

Katilleri tanıyoruz, hesap verecekler!
İktidarını enerji, inşaat, maden yağması üzerinde yükselten AKP-Saray iktidarı ve projeler verdiği, kol kanat gerdiği şirketler, doğayı savunanları evinde, emeğini savunanları çalıştıkları madende öldürüyor. Toros dağlarının altını üstüne getirerek tüm doğal varlıkları dozerlerle yok eden bu anlayış, denetlenmeyen, işçi sağlığı ve iş güvenliği koşullarını sağlamayan maden ocaklarında işçilere kölelik şartlarında ölümü dayatıyor.

Alakır’dan Ahmetler’e, katliamlara, katillere, yağmacılara Hayır!
Bu ülkenin mühendislik, mimarlık, planlama öğrencileri olarak kaybettiklerimizin hesabını sormak için mücadele etmeye devam edeceğiz. Alakır’da, Ahmetler’de, Finike’de, Kemer’de, Manavgat’ta bulunduğumuz her yerde doğamızı, yaşam alanlarımızı, emeğimizi, yaşamımızı savunmak için direnmeye, sokakta olmaya devam edeceğiz.

Ali Ulvi-Aysin Büyüknohutçu, Levent Korkmaz, Esen Çavuş’a sözümüz olsun: Doğamızı yağmalayanlar, canımızı alanlar gidecek, yaşam kazanacak!

UKRAYNA HABER

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu