Haberler

Türkiye’nin tank hayali Ukrayna motoruyla gerçekleşecek!

Avrupa Birliği (AB)’nden uzaklaştığı için motorsuz kalan Türkiye’nin ilk yerli tankı Altay’ı yürütecek motor Ukrayna’da bulundu.

Daha önce imzalanan ve Türkiye’nin Avrupa ülkelerinden motor almak istemesi üzerine feshedilen anlaşma konusu Ukrayna Başbakanı Vladimir Groysman’ın Ankara ziyareti sırasında yeninden gündeme geldi. Ve liderler Ukrayna tankı hususunda uzlaştı.

Türkiye’nin Avrupa’ya “Faşist” ve “Nazi” gibi sert tavrı sonucunda Avrupa birliği Türkiye’ye yaptırımlara başladı. Yaptırımlar kapsamında Avusturya, yerli firma TÜMOSAN’a, motor projesini iptal etti.

Yeni bir tank motoru arayışa giren Savunma Sanayi Müsteşarlığı, aradığı desteği Ukrayna’da buldu.

Ukrayna savunma şirketlerinden sorumlu devlet kurumu Ukroboronprom’un genel müdürü Roman Romanov, online savunma dergisi C4 defence’e yaptığı açıklamada, “Tank motoru için imzalar atıldı.” dedi.

Ukrayna Başbakanı Groysman’ın 14 Mart’taki Ankara ziyaretinde iki ülke arasında işbirliği için ön anlaşma imzalandığı bilgisini veren Romanov, iki ülke politikacılarının istekli olması halinde konunun teknik açıdan sorunlu olmadığını söyledi.

Ukrayna bu anlaşma ile altay tankı için 6TD3 motorunu öneriyor. İşbirliği modelinin Türkiye’de ortak üretim ya da teknoloji transferi gibi konuları ne ölçüde içereceği ise henüz net değil. Altay tankının seri üretim aşamasında fabrikadan çıkacak ilk 250 tankta Alman MTU motoru kullanılacak. Türkiye tankın uluslararası ticareti için tüm lisans hakları kendisinde olan bir motora ihtiyaç duyuyor.

Öte yandan tankın kabul süreci de tamamlandı. Prototipleri üreten Otokar, tüm kabul testlerininin tamamlandığını duyurdu.

Tankın seri üretiminde hangi firma ya da firmaların görev alacağına savunma sanayi müsteşarlığı karar verecek.

İşte Alman ve Ukrayna tank motoru kıyaslaması:

Ukrayna Tank Motoru:

Altay Tankı Prototipi…

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu