Haberler

[FOTO] Ukrayna’da ‘Meydan’ olaylarının yıldönümü

Ukrayna’da Meydan olaylarının üçüncü yıldönümü anılıyor. Eylemlerin ilk patlak verdiği Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda toplanan onlarca kişi, gösterilerde hayatını kaybeden “cennetlik yüz kahramanı” anıyor.

Gün içerisinde yürüyüş yapan bir gurup geceyi de meydanda geçirme kararı aldı.

Keskin nişancılar ve polis kurşunuyla hayatını kaybeden ve ‘Cennetlik Yüz Kahraman’ olarak anılan kişilerin anısına hayatlarını kaybettiği noktalara mum bırakıldı.

Trafiğe kapatılan Hreşçatik Caddesi’nde hayatını kaybeden kişilerin fotoğrafları sergilendi.

Ukrayna’nın Avrupa geleceği için verilen mücadelede hayatını kaybedenlerin anısına, Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko tarafından 11 Şubat 2015’ta imzalana kararname ile 20 Şubat’ı ‘Cennetlik Yüz Kahraman Günü’ ilan etmişti.

Ukrayna Parlamentosu’nun ‘cumhurbaşkanı’ unvanını dahi geri aldığı kaçak lider Viktor Yanukoviç’in Avrupa Birliği ile ortaklık anlaşmasını askıya alması üzerine, 2013 Kasım ayında Kiev’deki Bağımsızlık Meydanı’nda protesto eylemleri başlamıştı. Yanukoviç’in Ocak 2014’te onayladığı ‘iç güvenlik yasa paketi’ akabinde hadiseler daha da şiddetlenmişti. Yasayla koruma altına alınan keskin nişancı ve polisin açtığı ateş sonucunda 100’ün üzerinde kişi hayatını kaybetmiş, binlerce kişi yaralanmıştı.

Yanukoviç ise 22 Şubat 2014’de Rusya’ya kaçtı akabinde Rusya, Kırım’ı ilhak etti. Daha sonra ülkenin doğusunda Rusya yanlısı ayrılıkçılar; Donetsk ve Lugansk’ta sözde cumhuriyetler ilan ederek merkez yönetime karşı ağır silahlarla çatışmalara başladı. Nisan 2014’ten bu tarafa çatışmalar ateşkes anlaşmalarına aralıksız devam ediyor.

@erdogduy | YUNUS ERDOĞDU – [email protected]

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu