Haberler

[VİDEO ve FOTO GALERİ] Ukrayna’da Mevlid Kandili havai fişeklerle kutlandı

Ukrayna’nın başşehri Kiev’de Hazreti Muhammed Mustafa’nın (sav) dünyaya teşrifi coşkuyla kutlandı.

Mevlid Kandili münasebetiyle, Ukrayna Müslümanları Dini İdaresi (DUMU), ülkeye getirdiği Hazreti Muhammed Mustafa’nın (sav) Saç-ı Şerif’i ziyarete açtı.

Ar-Rahma camiindeki Mevlid Kandili kutlamalarına, büyükelçiler, dış misyon şefleri, din adamları ve cami cemaati katıldı.

Mevlid Kandili’nin Kuran-ı Kerim tilaveti, ilahiler, sunum ve toplu dua ile coşkuyla kutlanması akabinde Ukrayna Müftüsü Şeyh Ahmed Tamim, cemaate kutsal emanetlerin günümüze kadar ulaşması ve Hz. Muhammed (sav)’in sünnetine uyulmasının önemini anlattı.

MÜSLÜMANLARDAN SAÇ-I ŞERİF’E RAĞBET
Tamim etkinlikte; “Saç-ı Şerifi, Ukrayna’ya getirme imkânımız oldu. İstedik ki Peygamberimiz Hz. Muhammed’in (sav) bereketi Müslümanların bulunduğu bu beldeye de yansısın.” diye konuştu.

Müslümanlar cami içinde, Saç-ı Şerif’i görebilmek için uzun kuyruklar oluşturdu. Salâvatlar eşliğinde gerçekleşen Saç-ı Şerif ziyaretinde isteyenlerin cep telefonu ile fotoğraf çekmesine ve özel bir muhafaza içerisindeki Saç-ı Şerif’e dokunulmasına izin verildi. Saç-ı Şerif camide bulunan büyük küçük herkese gösterildi.

Ar Rahma Camii imamlarından Rüstem Gafurin, yaptığı açıklamada, “Bu Mevlid kandilinde Peygamberimiz dünyaya geldi. Allah Teâlâ bize de O’nun sünnetine uymayı nasip eylesin. O’nun yolunda giden Müslümanlar olarak yaşamayı ve son nefesimizi vermeyi, Allah nasip eylesin. Dünyadaki Tüm Müslümanlara Allah Teâlâ yardım etsin.” dedi.

Etkinliğin sonunda caminin avlusunda havai fişek gösterisi yapıldı.

DUMU, daha önce de dini günlerde ülkeye getirilen mukaddes emanetleri, Ukrayna’nın birçok bölgesinde halkın ziyaretine sunulmuştu.

@erdogduy | YUNUS ERDOĞDU – [email protected]

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu