Haberler

[FOTO GALERİ] Ukrayna yapımı silahlar görücüye çıktı

Ukrayna’nın başkenti Kiev’de, Uluslararası Fuar Merkezi’nde (IEC) 11-14 Ekim tarihleri arasında 13. Silah ve Güvenlik Fuarı gerçekleşti.

Fuar kapsamında Ukrayna’da savunma sanayisinin ürettiği, tank, zırhlı araçlar, insansız hava araçları, radar sistemleri, silah, askeri cihazlar ve teçhizatlar görücüye çıktı.

Fuarda, dünyanın silah sanayisindeki lider ülkelerinden önde gelen silah ihracatçıları katıldı. Fuarda, teknik altyapı ve savunma sanayisindeki trendler, ordu ve kolluk kuvvetleri için askeri teçhizat, siviller için ateşli silahlar, askeri ekipmanlar, mühimmatlar, sınır kontrol sistemleri, roketleri ağır silahlar, askeri zırhlı kara ve hava araçları sergilendi.

Serginin sivil kısmı tarihteki ok, yay, kılıç gibi geleneksel silahların yanı sıra avcılık, sportif silahlar, bıçaklar, avcılık ve açık hava etkinlikleri için taktik ürünler teşhir edildi.

Giderek büyüyen Ukrayna silah ve askeri teçhizat pazarına girmek isteyen ABD, İsrail, İngiltere, Almanya ve Çin gbi ülkelerden uluslararası şirketler Kiev’deki fuarda yerini aldı.

Silah ve Güvenlik 2016 fuarında üretilen silahlar, araç ve gereçlerin standartların geçmiştekinin aksine NATO standartlarına uygun hale getirilmesi dikkat çekti.

Fuarda ayrıca heyetler arası görüşmeler, silah anlaşmaları, konferanslar, toplantılar da gerçekleşti.

TÜRKIYE İLE UKRAYNA BİRLİKTE RADAR ÜRETECEK
Türkiye ile Ukrayna askeri radar üretimi konusunda anlaştı. Ukrayna Devlet Savunma Endüstrisi işletmesi “UkrOboronProm” bünyesindeki “Ukrinmaş” şirketi ile Havelsan Hava Elektronik Sanayi, “UkrOboronProm” tesislerinde radar üretimi konusunda anlaştı.

Ortak radar üretim anlaşması, Türkiye tarafında Havelsan Yönetim Kurulu Başkan Vekili Taner Düvenci ile Ukrayna tarafından ‘Ukrinmaş’ Genel Müdürü Sergey Slüsarenko tarafından imzalandı.

SAVUNMA ALANINDA İLK ORTAK ÜRETİM
Konuya ilişkin açıklamada bulunan Sergey Slüsarenko, “Bugün Ukrayna ile Türkiye arasında  savunma alanında ülkelerin işbirliğini sağlayacak ilk anlaşma imzandı. Türkiye ile işbirliği yeni gelişmiş ürün elde etmek ile kalmayıp yeni pazarlara özellikle NATO ülkelerine açılımı sağlıyor.” dedi.

UkrOboronProm’dan yapılan açıklamada, Havelsan ile Ukrinmaş arasında işbirliği konusunda mutabakata Nisan ayında Kiev’de gerçekleşen uluslararası ‘Silah ve Güvenlik-2016’ fuarında varıldığı bildirildi.

@erdogduy | YUNUS ERDOĞDU – [email protected]

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu