Haberler

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nden Rusya’ya kınama

Rusya’nın işgal ettiği Kırım’da, Kırım Tatar Milli Meclisi (KTMM) meclisin faaliyetlerini yasaklamasını Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği sert bir dille kınadı.

Ukrayna’nın Ankara Büyükelçiliği’nden yapılan açıklamada Rusya’nın geçici olarak işgal ettiği Kırım Özerk Cumhuriyeti ve Sivastopol şehrindeki gayri resmi yönetimin Ukrayna’da tanınan ve Kırım Tatarlarını temsil eden Meclisin faaliyetlerinin yasaklanmasına şiddetle kınandı.

Büyükelçilik açıklamasında; “İşgalcilerin bu kararı, Ukrayna’nın yerli halkı olan Kırım Tatarları dâhil olmak üzere insan haklarını ihlal ederek Rusya’nın Ukrayna topraklarında uyguladığı baskıların kanıtıdır. Büyükelçilik, sadece Ukrayna’nın toprak bütünlüğünün yeniden restore edilmesi durumunda sağlanabilecek milli hakları için verdikleri mücadelede Kırım Tatar halkı ile dayanışma içindedir. Büyükelçilik, bütün medeni dünyayı ve demokratik güçleri tarihi memleketi olan Kırım Özerk Cumhuriyeti’nde Kırım Tararlarının gelişme ve güvenli yaşam haklarının korunmasına yardım etme çağrısında bulunmaktadır. Bu bağlamda işgal edilen Ukrayna topraklarında Kırım Tatarlarının kuruluşları özgürce faaliyetlerinin göstermesinin sağlanması, uluslararası örgütlerin ve gözlemcilerin insan haklarını sürekli olarak izleme mekanizmasının başlatılması önemlidir.” denildi.

Ukrayna’ya bağlı Kırım’ı 2014’te işgal eden Rusya’nın tayin ettiği Kırım Savcısı Natalya Poklonskaya, KTMM’nin faaliyetlerini durdurma kararı almıştı.

15 Şubat’ta KTMM’yi kapatmak için Kırım Yüksek Mahkemesi’ne başvuran Poklonskaya dava dilekçesinde, Rusya Federasyonu’nun aşırıcılık faaliyetleri ile mücadele kanununa dayanarak, KTMM’nin faaliyetlerinin durdurulmasını ve meclisin aşırı örgüt kapsamına alınmasını talep etmişti. İlk duruşma 3 Mart’ta yapılmış, davanın görülmesi değişik gerekçelerle 4 kez ertelenmişti.

www.ukraynahaber.com.ua

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu