Haberler

Pareira gönderilmelidir

Geçen hafta kaybedilen iç saha puanından sonra Fenerbahçe‘nin şampiyonluk şansını neredeyse yitirdiğini düşünürken Beşiktaş’ın Kasımpaşa yenilgisi bir anda ihtimalleri altüst etti.

Fenerbahçe’nin iki galibiyeti liderliği getirecek ve şampiyonluk ibresi aniden terse dönecekti. Lakin artık emin olarak söylüyorum ki Fenerbahçe takımının önündeki en büyük engel teknik direktörü Vitor Pareira bir kez daha sahneye çıktı, Fenerbahçe, Aykut Kocaman‘ın Konya Spor‘una 2-1 yenilerek şansını hemen hemen yitirdi. Bu Fenerbahçe takımının bu korkak teknik direktör ve her geçen gün geriye giden performansı ile bir iki haftaya havlu atacağının sinyallerini veriyor.

Sezon başından bu yana Pareira‘nın iyi yaptığı işler olduğunu düşünmekle beraber hep eleştirdik. Gelinen noktada sağlaması yapıldığında aslında hiç bir kazandırdığı olmadığını anlamış olduk. Ligin en düz ve kapasitesi düşük takımı Konya Spor takımını böyle imkânlara sahip Fenerbahçe‘nin ardından lig üçüncüsü konumuna getiren Aykut Kocaman‘ı kutlamak gerekir. Hatırlatmak gerekirse Fenerbahçe yönetimi önce kendisini ardından Ersun Yanal‘ın emeklerini yok sayan açıklamaları ile göndermişti. Bu da yetmezmiş gibi “biz parayı verdik oyuncular oynadı” diyerek teknik direktör faktörünü hiçe sayan anlayışın bir kez daha iflas ettiğini görmeleri için ne gerekiyor? Gelelim teknik direktör faktörünün takıma kaybettirdiklerine.

  1. Sezon başından bu yana iki ön libero yani dört stoperde ısrar ederek hücum gücünü yok etti.
  2. Nani gibi gol özelliği olan, ligin ilk devresinde bunu başarıyla oynayan Nani’yi ve Bursa Spor’da forvete girerek goller atan Volkan Şen’i forvet bölgesinden hep uzak tutup çizgiye hapsetti.
  3. Hücum yapmayı sadece kanat oyuncularının bireysel çabalarına indirgedi ve gün geçtikçe daha kısır bir takım haline getirdi Fenerbahçe’yi.
  4. Merkez hücumları adına ne bir tercih değişikliği ne de varyasyon farklılıkları denedi.
  5. Caner gibi bir sol beki bir türlü kazanamadı.
  6. Kanatlardan yüzlerce orta denemesi yaparken gol bölgesine Diego ve kanat oyuncusu sokmayı hiç denemedi.
  7. Kazanma ihtiyacı olan bir takım rakip sahaya yerleşmiş iken Ozan ve Alper gibi daha defansif hamleler yaparak kendi takımına darbe vurdu.
  8. Daha da önemlisi savunmayı iyi yapıyoruz yalanı ile avuttu durdu.

Kime savunma yaptı diye sormazlar mı?

Shaktar’dan üç gol yedi elendi, BJK’den önce üç gol yedi, sonra iç saha maçında sayısız pozisyon verdi. Galatasaray‘a karşı savunma yaparken Olcan’dan kafa golü yiyerek puan kaptırdı. Braga’dan dört gol yedi dağıldı. Akhisar‘dan iki gol yedi puan kaybetti. Antalyaspor‘dan dört gol yedi ve ağır yenilgi aldı. Celtik‘ten iki gol yedi…

Diğer bir ifade ile hafif konsantre ve iyi analiz yapmış, önde basan takımlardan hep gol ve goller yedi! Tüm bu olanlar ortada iken istikrar adına gönderilmeyen Pareira’nın varlığı, Fenerbahçe takımı tarihinin en geniş ve imkânlı kadrosu kurulmuş iken şampiyonluk yolundan dışarı atma noktasına getirmiştir. Fenerbahçe yönetimi radikal kararlarını ilk kez fayda sağlayacak şekilde almalı ve Pareira ile Galatasaray maçına çıkmamalıdır.

SERHAT KILIÇ | UKRAYNA HABER[email protected] @serhat5407

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu