Haberler

Poroşenko ve Erdoğan 21 maddelik anlaşmaya imza attı

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Ukrayna Cumhurbaşkanı Petro Poroşenko başkanlığında Türkiye ile Ukrayna arasında yapılacak 5. Yüksek Düzeyli Stratejik Konsey Toplantısı gerçekleşti.

Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirilen stratejik oturum akabinde Erdoğan ve Poroşenko toplantının sonuçlarına ilişkin Ortak Deklarasyon’u imzaladı.

İki ülke lideri tarafından 9 Mart’ta Türkiye ile Ukrayna arasında imzalanan ortak deklarasyonla; mevcut ve karşılıklı ilgi duyulan alanlarda stratejik ortaklık ilişkilerinin derinleştirilmesi de dâhil olmak üzere, bölgede istikrar, barış ve refahın sağlanması, mütareke kültürünü güçlendirme, Karadeniz bölgesi ve Ortadoğu’da kader ve sorumluluğunu paylaşma, güvenlik, Ukrayna ve Kırım’ın yasadışı işgaline ve saldırılara karşı mücadele, devletlerin egemenliği ve toprak bütünlüğüne saygı, temel ilkeler ve uluslararası hukuk normlarına bağlılık, uluslararası ilişkilerde güç kullanmaktan kaçınmak, BM ve AGİT’in temel prensiplerine uygun olarak meşru müdafaa hakkı, iktisadi ve insani hususular da dâhil olmak üzere geniş bir alanda uzlaştı.

Erdoğan ve Poroşenko’nun Türkiye ile Ukrayna arasında imzaladığı 21 maddelik anlaşmanın ana başlıkları şöyle; güvenlik ve savunma alanında koordinasyon ve işbirliği, BM Güvenlik Konseyi ve çok taraflı organizasyonlarda uluslararası barış ve güvenliği sağlamak, Karadeniz’de bölgesel güvenlik mekanizmalarının güçlendirilmeyi teşvik ve NATO bünyesinde uluslararası güvenliğinin sağlanması da dahil olmak üzere ortak çabaları artırmak.

YUNUS ERDOĞDU | UKRAYNAHABER.COM

Ukrayna Haber

Ukrayna'nın, ilk Türkçe haber sitesi.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu